ISFDB banner

Award Category: Short Story (HOMer Award)

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Displaying all wins and nominations for this category. You can also limit the list to wins in this category.

1990
Win Designated Hitter Harry Turtledove
Nomination Bears Discover Fire Terry Bisson
Nomination Cibola Connie Willis
Nomination Curious Elation Michael Cassutt
Nomination How I Wrote the New Testament, Ushered in the Renaissance, and Birdied the 17th Hole at Pebble Beach Mike Resnick
1991
Win In the Late Cretaceous Connie Willis
1992
Win Black Ice Barbara Delaplace
Nomination Danny Goes to Mars Pamela Sargent
Nomination In Memoriam Poul Anderson
Nomination Steelcollar Worker Vonda N. McIntyre
Nomination The Lotus and the Spear Mike Resnick
1993
Win Mwalimu in the Squared Circle Mike Resnick
Nomination Modern Mansions Barbara Delaplace
Nomination The Dream Pirate's Tale Kent Brewster
Nomination The Good Pup Bridget McKenna
Nomination The Pale Thin God Mike Resnick
1994
Win None So Blind Joe Haldeman
Nomination Barnaby in Exile Mike Resnick
Nomination Birdie Mike Resnick and Nicholas A. DiChario
Nomination Painted Bridges Barbara Delaplace
Nomination Virtual Love Maureen F. McHugh
1995
Win You See But You Do Not Observe Robert J. Sawyer
Nomination Moriarty by Modem Jack Nimersheim
Nomination The Lincoln Train Maureen F. McHugh
1996
Win Above It All Robert J. Sawyer
Nomination Breakaway, Backdown James Patrick Kelly
Nomination Snowball Jeffery D. Kooistra
1997
Win The Symmetry of Duty Louise Rowder
Nomination A Medal for Harry Paul Levinson
Nomination Drawing Out Leviathan Susan Shwartz
Nomination The 43 Antarean Dynasties Mike Resnick
1998
Win Face of God Barbara Galler-Smith
Nomination Advantage, Bellarmine Paul Levinson
Nomination Tall One K. D. Wentworth
Nomination The Stubbornest Broad on Earth Janet Kagan
Nomination The Year of the Mouse Norman Spinrad
1999
Win Hothouse Flowers Mike Resnick
Nomination Absynthe Eyes Charlene Brusso
Nomination Goliath Neil Gaiman
Nomination Jennifer, Just Before Midnight William Sanders
2000
Win The Elephants on Neptune Mike Resnick
Nomination Different Kinds of Darkness David Langford
Nomination Fly-By Aliens Nicholas A. DiChario
Nomination Kaddish for the Last Survivor Michael A. Burstein
Nomination Moon Dogs Michael Swanwick
Nomination The Fantasy Writer's Assistant Jeffrey Ford
Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)