ISFDB banner

Award Category: Best Novella (Hugo Award)

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Displaying all wins and nominations for this category. You can also limit the list to wins in this category.

1968
1 Riders of the Purple Wage Philip Jos Farmer
1 Weyr Search Anne McCaffrey
3 Damnation Alley Roger Zelazny
--- Finalists -------
* Hawksbill Station Robert Silverberg
* The Star Pit Samuel R. Delany
1969
1 Nightwings Robert Silverberg
2 Dragonrider Anne McCaffrey
--- Finalists -------
* Hawk Among the Sparrows Dean McLaughlin
* Lines of Power Samuel R. Delany
1970
1 Ship of Shadows Fritz Leiber
2 A Boy and His Dog Harlan Ellison
3 We All Die Naked James Blish
4 Dramatic Mission Anne McCaffrey
5 To Jorslem Robert Silverberg
1971
1 Ill Met in Lankhmar Fritz Leiber
2 The Thing in the Stone Clifford D. Simak
3 The Region Between Harlan Ellison
4 The World Outside Robert Silverberg
5 Beastchild Dean R. Koontz
--- Withdrawn -------
* The Snow Women Fritz Leiber
1972
1 The Queen of Air and Darkness Poul Anderson
2 A Meeting With Medusa Arthur C. Clarke
3 The Fourth Profession Larry Niven
4 Dread Empire John Brunner
5 A Special Kind of Morning Gardner Dozois
1973
1 The Word for World Is Forest Ursula K. Le Guin
2 The Gold at the Starbow's End Frederik Pohl
3 The Fifth Head of Cerberus Gene Wolfe
--- Finalists -------
* Hero Joe Haldeman
* The Mercenary Jerry Pournelle
1974
1 The Girl Who Was Plugged In James Tiptree, Jr.
2 The Death of Dr. Island Gene Wolfe
3 Death and Designation Among the Asadi Michael Bishop
--- Finalists -------
* Chains of the Sea Gardner Dozois
* The White Otters of Childhood Michael Bishop
1975
1 A Song for Lya George R. R. Martin
--- Finalists -------
* Assault on a City Jack Vance
* Born with the Dead Robert Silverberg
* Riding the Torch Norman Spinrad
* Strangers Gardner Dozois
1976
1 Home Is the Hangman Roger Zelazny
2 The Storms of Windhaven George R. R. Martin and Lisa Tuttle
3 ARM Larry Niven
4 The Silent Eyes of Time Algis Budrys
5 The Custodians Richard Cowper
1977
1 By Any Other Name Spider Robinson
1 Houston, Houston, Do You Read? James Tiptree, Jr.
--- Finalists -------
* Piper at the Gates of Dawn Richard Cowper
* The Samurai and the Willows Michael Bishop
1978
1 Stardance Jeanne Robinson and Spider Robinson
2 In the Hall of the Martian Kings John Varley
3 Aztecs Vonda N. McIntyre
--- Finalists -------
* A Snark in the Night Gregory Benford
* The Wonderful Secret Keith Laumer
1979
1 The Persistence of Vision John Varley
2 Fireship Joan D. Vinge
3 The Watched Christopher Priest
--- Finalists -------
* Enemies of the System Brian W. Aldiss
* Seven American Nights Gene Wolfe
1980
1 Enemy Mine Barry B. Longyear
2 Songhouse Orson Scott Card
3 The Moon Goddess and the Son Donald Kingsbury
4 Ker-Plop Ted Reynolds
5 The Battle of the Abaco Reefs Hilbert Schenck
1981
1 Lost Dorsai Gordon R. Dickson
2 One-Wing George R. R. Martin and Lisa Tuttle
3 Nightflyers George R. R. Martin
4 The Brave Little Toaster Thomas M. Disch
5 All the Lies That Are My Life Harlan Ellison
1982
1 The Saturn Game Poul Anderson
2 In the Western Tradition Phyllis Eisenstein
3 Blue Champagne John Varley
4 With Thimbles, with Forks, and Hope Kate Wilhelm
5 True Names Vernor Vinge
6 Emergence David R. Palmer
1983
1 Souls Joanna Russ
2 The Postman David Brin
3 Unsound Variations George R. R. Martin
4 Brainchild Joseph H. Delaney
5 To Leave a Mark Kim Stanley Robinson
6 Another Orphan John Kessel
1984
1 Cascade Point Timothy Zahn
2 Hardfought Greg Bear
3 In the Face of My Enemy Joseph H. Delaney
4 Seeking David R. Palmer
5 Hurricane Claude Hilbert Schenck
1985
1
Press Enter ▮?Press Enter []
John Varley
2 Cyclops David Brin
3 Valentina Joseph H. Delaney and Marc Stiegler
4 Summer Solstice Charles L. Harness
5 Elemental Geoffrey A. Landis
1986
1 24 Views of Mt. Fuji, by Hokusai Roger Zelazny
2 Sailing to Byzantium Robert Silverberg
3 The Only Neat Thing to Do James Tiptree, Jr.
4 Green Mars Kim Stanley Robinson
5 The Scapegoat C. J. Cherryh
1987
1 Gilgamesh in the Outback Robert Silverberg
2 Escape from Kathmandu Kim Stanley Robinson
3 R & R Lucius Shepard
4 Spice Pogrom Connie Willis
5 Eifelheim Michael F. Flynn
1988
1 Eye for Eye Orson Scott Card
2 The Secret Sharer Robert Silverberg
3 The Blind Geometer Kim Stanley Robinson
4 Mother Goddess of the World Kim Stanley Robinson
5 The Forest of Time Michael F. Flynn
1989
1 The Last of the Winnebagos Connie Willis
2 The Scalehunter's Beautiful Daughter Lucius Shepard
3 Journals of the Plague Years Norman Spinrad
4 The Calvin Coolidge Home for Dead Comedians Bradley Denton
5 Surfacing Walter Jon Williams
1990
1 The Mountains of Mourning Lois McMaster Bujold
2 The Father of Stones Lucius Shepard
3 A Touch of Lavender Megan Lindholm
4 Time Out Connie Willis
5 Tiny Tango Judith Moffett
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* Mard Changes His Mind George Alec Effinger
1991
1 The Hemingway Hoax Joe Haldeman
2 Bully! Mike Resnick
3 A Short, Sharp Shock Kim Stanley Robinson
4 Bones Pat Murphy
5 Fool to Believe Pat Cadigan
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* Weatherman Lois McMaster Bujold
1992
1 Beggars in Spain Nancy Kress
2 The Gallery of His Dreams Kristine Kathryn Rusch
3 Jack Connie Willis
4 Griffin's Egg Michael Swanwick
5 And Wild for to Hold Nancy Kress
1993
1 Barnacle Bill the Spacer Lucius Shepard
2 Stopping at Slowyear Frederik Pohl
3 Protection Maureen F. McHugh
4 Uh-Oh City Jonathan Carroll
5 The Territory Bradley Denton
--- Preliminary Nominees -------
* Blood Relations Julia Ecklar
* Cleon the Emperor Isaac Asimov
* Crux Gammata J. R. Dunn
* Damnbanna Nancy Springer
* Death of Reason Tony Daniel
* Deus X Norman Spinrad
* Griffin's Egg Michael Swanwick
* Grownups Ian R. MacLeod
* Mark on the World Dean McLaughlin
* Naming the Flowers Kate Wilhelm
* Resurrection Katharine Kerr
* Silver or Gold Emma Bull
* Synthesis Mary Rosenblum
* The Virgin and the Dinosaur R. Garcia y Robertson
* Thebes of the Hundred Gates Robert Silverberg
1994
1 Down in the Bottomlands Harry Turtledove
2 Wall, Stone, Craft Walter Jon Williams
3 Into the Miranda Rift G. David Nordley
4 The Night We Buried Road Dog Jack Cady
5 An American Childhood Pat Murphy
6 Mefisto in Onyx Harlan Ellison
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Far Countrie Avram Davidson
* Cold Iron Michael Swanwick
* Sister Alice Robert Reed
* The Beauty Addict Ray Aldridge
* The Immediate Family Spider Robinson
* The Skeleton Key Nina Kiriki Hoffman
1995
1 Seven Views of Olduvai Gorge Mike Resnick
2 Les Fleurs Du Mal Brian Stableford
3 Forgiveness Day Ursula K. Le Guin
4 Cri de Coeur Michael Bishop
5 Melodies of the Heart Michael F. Flynn
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Fall of Angels, or On the Possibility of Life Under Extreme Conditions Geoff Ryman
* Fan Geoff Ryman
* Hard Target Charles D. Eckert
* Haunted Humans Nina Kiriki Hoffman
* Last Summer at Mars Hill Elizabeth Hand
* Remains of Adam A. A. Attanasio
* Sam's War Ben Bova
* Scissors Cut Paper Wrap Stone Ian McDonald
* Song from a Broken Instrument Stephen L. Burns
* Soon Comes Night Gregory Benford
* Symphony for Skyfall Rick Cook and Peter L. Manly
* The Last Plague Gregory Bennett
* The Last Time Lucius Shepard
* The Madonna of Futurity Brian W. Aldiss
* The Mermaid's Comb Mary Rosenblum
* The Tetrahedron Charles L. Harness
* Up the Rainbow Susan Casper
* Via Roma Robert Silverberg
1996
1 The Death of Captain Future Allen Steele
2 A Woman's Liberation Ursula K. Le Guin
3 Bibi Mike Resnick and Susan Shwartz
4 A Man of the People Ursula K. Le Guin
5 Fault Lines Nancy Kress
--- Nominations Below Cutoff -------
* At the Eschaton Charles Sheffield
* De Secretis Mulierum L. Timmel Duchamp
* Final Review G. David Nordley
* Harvest the Fire Poul Anderson
* Hot Times in Magma City Robert Silverberg
* Hypocaust & Bathysphere Rebecca Ore
* In Forests Afloat Upon the Sea Daniel Hatch
* Inherit the Earth Brian Stableford
* Mortimer Gray's "History of Death" Brian Stableford
* The Ziggurat Gene Wolfe
* We Were Out of Our Minds with Joy David Marusek
1997
1 Blood of the Dragon George R. R. Martin
2 Time Travelers Never Die Jack McDevitt
3 Immersion Gregory Benford
4 Abandon in Place Jerry Oltion
5 Gas Fish Mary Rosenblum
6 The Cost to Be Wise Maureen F. McHugh
--- Withdrawn -- Ineligible -------
* Bellwether Connie Willis
--- Nominations Below Cutoff -------
* Airborn Nina Kiriki Hoffman
* Chrysalis Robert Reed
* Fugue on a Sunken Continent G. David Nordley
* Human History Lucius Shepard
* Kilroy Was Here Jack Cady
* Primrose and Thorn Bud Sparhawk
* Saddle Point Dreamtime Stephen Baxter
* Saddle Point Sequence Stephen Baxter
* The City of God Gardner Dozois and Michael Swanwick
* The Littlest Jackal Bruce Sterling
* The Tree That Grew from the Sky Robert Silverberg
* The Unicorn Sonata Peter S. Beagle
* Verglas Ian R. MacLeod
1998
1 "... Where Angels Fear to Tread" Allen Steele
2 The Funeral March of the Marionettes Adam-Troy Castro
3 Ecopoiesis Geoffrey A. Landis
4 Loose Ends Paul Levinson
5 Marrow Robert Reed
--- Nominations Below Cutoff -------
* In the Furnace of the Night James Sarafin
* Quinn's Deal L. Timmel Duchamp
* The Golden Keeper Ian R. MacLeod
1999
1 Oceanic Greg Egan
2 Aurora in Four Voices Catherine Asaro
3 Story of Your Life Ted Chiang
4 Get Me to the Church on Time Terry Bisson
5 The Summer Isles Ian R. MacLeod
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Princess of Helium R. Garcia y Robertson
* Ancestral Voices Gardner Dozois and Michael Swanwick
* The Days of Solomon Gursky Ian McDonald
2000
1 The Winds of Marble Arch Connie Willis
2 Forty, Counting Down Harry Turtledove
3 The Astronaut from Wyoming Adam-Troy Castro and Jerry Oltion
4 Hunting the Snark Mike Resnick
5 Son Observe the Time Kage Baker
--- Nominations Below Cutoff -------
* Argonautica Walter Jon Williams
* Baby's Fire Robert Reed
* Crocodile Rock Lucius Shepard
* Dapple: A Hwarhath Historical Romance Eleanor Arnason
* Epiphany Connie Willis
* Living Trust L. Timmel Duchamp
* Old Music and the Slave Women Ursula K. Le Guin
* Orphans of the Helix Dan Simmons
* Reality Check Michael A. Burstein
* The Actors Eleanor Arnason
* The Executioners' Guild Andy Duncan
* The Exile of Evening Star Allen Steele
* The Wedding Album David Marusek
* Twenty-One, Counting Up Harry Turtledove
2001
1 The Ultimate Earth Jack Williamson
2 A Roll of the Dice Catherine Asaro
3 The Retrieval Artist Kristine Kathryn Rusch
4 Oracle Greg Egan
5 Seventy-Two Letters Ted Chiang
6 Radiant Green Star Lucius Shepard
--- Nominations Below Cutoff -------
* Identity Crisis Kevin J. Anderson
* Under Hal Clement
2002
1 Fast Times at Fairmont High Vernor Vinge
2 Stealing Alabama Allen Steele
3 May Be Some Time Brenda W. Clough
4 The Chief Designer Andy Duncan
5 The Diamond Pit Jack Dann
--- Nominations Below Cutoff -------
* Bug Out! Michael A. Burstein and Shane Tourtellotte
* deck.halls@boughs/holly Connie Willis
* Eternity and Afterward Lucius Shepard
* Great Wall of Mars Alastair Reynolds
* New Light on the Drake Equation Ian R. MacLeod
* Shady Lady R. Garcia y Robertson
* Sunday Night Yams at Minnie and Earl's Adam-Troy Castro
* The Caravan from Troon Kage Baker
* The Finder Ursula K. Le Guin
* The Last Hero Terry Pratchett
* Viewpoint Gene Wolfe
* Yesterday's Tomorrows Kate Wilhelm
2003
1 Coraline Neil Gaiman
2 Bronte's Egg Richard Chwedyk
3 Breathmoss Ian R. MacLeod
4 A Year in the Linear City Paul Di Filippo
5 The Political Officer Charles Coleman Finlay
6 In Spirit Pat Forde
2004
1 The Cookie Monster Vernor Vinge
2 The Empress of Mars Kage Baker
3 Just Like the Ones We Used to Know Connie Willis
4 The Green Leopard Plague Walter Jon Williams
5 Walk in Silence Catherine Asaro
2005
1 The Concrete Jungle Charles Stross
2 Sergeant Chip Bradley Denton
3 Elector Charles Stross
4 Winterfair Gifts Lois McMaster Bujold
5 Time Ablaze Michael A. Burstein
2006
1 Inside Job Connie Willis
2 Magic for Beginners Kelly Link
4 The Little Goddess Ian McDonald
5 Identity Theft Robert J. Sawyer
9 Burn James Patrick Kelly
2007
1 A Billion Eves Robert Reed
2 Lord Weary's Empire Michael Swanwick
3 Julian: A Christmas Story Robert Charles Wilson
4 The Walls of the Universe Paul Melko
9 Inclination William Shunn
2008
1 All Seated on the Ground Connie Willis
2 Recovering Apollo 8 Kristine Kathryn Rusch
3 Fountain of Age Nancy Kress
4 Memorare Gene Wolfe
5 Stars Seen Through Stone Lucius Shepard
2009
1 The Erdmann Nexus Nancy Kress
2 Truth Robert Reed
3 The Tear Ian McDonald
4 True Names Cory Doctorow and Benjamin Rosenbaum
5 The Political Prisoner Charles Coleman Finlay
2010
1 Palimpsest Charles Stross
2 The God Engines John Scalzi
3 The Women of Nell Gwynne's Kage Baker
4 Act One Nancy Kress
5 Vishnu at the Cat Circus Ian McDonald
6 Shambling Towards Hiroshima James Morrow
--- Nominations Below Cutoff -------
* Broken Windchimes Kristine Kathryn Rusch
* Crimes and Glory Paul J. McAuley
* Earth II Stephen Baxter
* Halloween Town Lucius Shepard
* Horn Peter M. Ball
* Hot Rock Greg Egan
* Paradiso Lost Albert E. Cowdrey
* Sea-Hearts Margo Lanagan
* Shaka II Mike Resnick
* Sublimation Angels Jason Sanford
* Sugar Leah Bobet
* The Far End of History John C. Wright
* The Spires of Denon Kristine Kathryn Rusch
* Where the Winds Are All Asleep Michael F. Flynn
* Wives Paul Haines
2011
1 The Lifecycle of Software Objects Ted Chiang
2 Troika Alastair Reynolds
3 The Lady Who Plucked Red Flowers Beneath the Queen's Window Rachel Swirsky
4 The Sultan of the Clouds Geoffrey A. Landis
5 The Maiden Flight of McCauley's Bellerophon Elizabeth Hand
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Glimpse of the Marvellous Structure (and the Threat It Entails) Sean Williams
* A History of Terraforming Robert Reed
* Bone and Jewel Creatures Elizabeth Bear
* Chicken Little Cory Doctorow
* Dead Man's Run Robert Reed
* Earth III Stephen Baxter
* Ghosts Doing the Orange Dance Paul Park
* Iron Shoes J. Kathleen Cheney
* Jackie's-Boy Steven Popkes
* Orfy Richard Chwedyk
* Seven Cities of Gold David Moles
* Several Items of Interest Rick Wilber
* Six Blind Men and an Alien Mike Resnick
* The Alchemist Paolo Bacigalupi
* The Mystery Knight: A Tale of the Seven Kingdoms George R. R. Martin
* The Rift John G. Hemry
* The Taborin Scale Lucius Shepard
2012
1 The Man Who Bridged the Mist Kij Johnson
2 Kiss Me Twice Mary Robinette Kowal
3 Silently and Very Fast Catherynne M. Valente
4 The Man Who Ended History: A Documentary Ken Liu
5 Countdown Mira Grant
6 The Ice Owl Carolyn Ives Gilman
--- Nominations Below Cutoff -------
* Angel of Europa Allen Steele
* Gravity Dreams Stephen Baxter
* Lord John and the Plague of Zombies Diana Gabaldon
* Martian Chronicles Cory Doctorow
* The Adakian Eagle Bradley Denton
* The Alchemist Paolo Bacigalupi
* The Ants of Flanders Robert Reed
* The Rat Race Cherie Priest
* With Unclean Hands Adam-Troy Castro
2013
1 The Emperor's Soul Brandon Sanderson
2 After the Fall, Before the Fall, During the Fall Nancy Kress
3 The Stars Do Not Lie Jay Lake
4 On a Red Station, Drifting Aliette de Bodard
5 San Diego 2014: The Last Stand of the California Browncoats Mira Grant
--- Nominations Below Cutoff -------
* All the Flavors Ken Liu
* Gods of Risk Daniel Abraham and Ty Franck
* In the House of Aryaman, a Lonely Signal Burns Elizabeth Bear
* Legion Brandon Sanderson
* Let Maps to Others K. J. Parker
* Murder Born Robert Reed
* The Boolean Gate Walter Jon Williams
* The Last Judgment James Patrick Kelly
* Twenty Lights to "The Land of Snow" Michael Bishop
2014
1 Equoid Charles Stross
2 Six-Gun Snow White Catherynne M. Valente
3 Wakulla Springs Andy Duncan and Ellen Klages
4 The Chaplain's Legacy Brad R. Torgersen
5 The Butcher of Khardov Dan Wells
--- Nominations Below Cutoff -------
* Burning Girls Veronica Schanoes
* Hook Agonistes Jay Lake and Seanan McGuire
* How Green This Land, How Blue This Sea Mira Grant
* Iseul's Lexicon Yoon Ha Lee
* Pittsburgh Backyard and Garden Wen Spencer
* Precious Mental Robert Reed
* Shadows for Silence in the Forests of Hell Brandon Sanderson
* Spin Nina Allan
* The Princess and the Queen, or, The Blacks and the Greens George R. R. Martin
* The Weight of the Sunrise Vylar Kaftan
* We Both Go Down Together Seanan McGuire
2015
1 No Award
2 Flow Arlan Andrews, Sr.
3 Big Boys Don't Cry Tom Kratman
4 One Bright Star to Guide Them John C. Wright
5 The Plural of Helen of Troy John C. Wright
6 Pale Realms of Shade John C. Wright
--- Nominations Below Cutoff -------
* Dream Houses Genevieve Valentine
* Grand Jet (The Great Leap) Rachel Swirsky
* Legion: Skin Deep Brandon Sanderson
* The Mothers of Voorhisville Mary Rickert
* The Regular Ken Liu
* The Slow Regard of Silent Things Patrick Rothfuss
* Unlocked: An Oral History of Haden's Syndrome John Scalzi
* We Are All Completely Fine Daryl Gregory
* Where the Trains Turn Pasi Ilmari Jskelinen
* Yesterday's Kin Nancy Kress
2016
1 Binti Nnedi Okorafor
2 Penric's Demon Lois McMaster Bujold
3 Slow Bullets Alastair Reynolds
4 Perfect State Brandon Sanderson
5 The Builders Daniel Polansky
--- Nominations Below Cutoff -------
* Fear of the Unknown and Self-Loathing in Hollywood Nick Cole
* Rolling in the Deep Mira Grant
* The Bone Swans of Amandale C. S. E. Cooney
* The Citadel of Weeping Pearls Aliette de Bodard
* The Four Thousand, The Eight Hundred Greg Egan
* The New Mother Eugene Fischer
* The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn Usman T. Malik
* The Sorcerer of the Wildeeps Kai Ashante Wilson
* Waters of Versailles Kelly Robson
* Witches of Lychford Paul Cornell
2017
1 Every Heart a Doorway Seanan McGuire
2 The Dream-Quest of Vellitt Boe Kij Johnson
3 Penric and the Shaman Lois McMaster Bujold
4 The Ballad of Black Tom Victor LaValle
5 A Taste of Honey Kai Ashante Wilson
6 This Census-Taker China Miville
--- Nominations Below Cutoff -------
* Chimera (translation of
嵌合体?Qin htǐ
Qian heti
)
Gu Shi?顾适
G Sh
* Cold-Forged Flame Marie Brennan
* Forest of Memory Mary Robinette Kowal
* Hammers on Bone Cassandra Khaw
* Penric's Mission Lois McMaster Bujold
* Runtime S. B. Divya
* The Dispatcher John Scalzi
* The Last Days of New Paris China Miville
* The Lost Child of Lychford Paul Cornell
* The Vanishing Kind Lavie Tidhar
2018
1 All Systems Red Martha Wells
2 And Then There Were (N One) Sarah Pinsker
3 Down Among the Sticks and Bones Seanan McGuire
4 Binti: Home Nnedi Okorafor
5 The Black Tides of Heaven JY Yang
6 River of Teeth Sarah Gailey
--- Nominations Below Cutoff -------
* 17776 Jon Bois
* Dusk or Dark or Dawn or Day Seanan McGuire
* In Calabria Peter S. Beagle
* Mira's Last Dance Lois McMaster Bujold
* Passing Strange Ellen Klages
* The Furthest Station Ben Aaronovitch
* The Prisoner of Limnos Lois McMaster Bujold
* The Red Threads of Fortune JY Yang
* The Refrigerator Monologues Catherynne M. Valente
Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)