ISFDB banner

Award Category: Nouvelle étrangère (Grand Prix de l'Imaginaire)

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Displaying all wins and nominations for this category. You can also limit the list to wins in this category.

1995
Win L'une rêve, l'autre pas (translation of Beggars in Spain) Nancy Kress
Nomination Tombouctou à l'heure du lion (translation of Lion Time in Timbuctoo) Robert Silverberg
1996
Win Le grand amant (translation of The Great Lover) Dan Simmons
Nomination Temps mort (translation of Time Out) Connie Willis
1997
Win Vous voyez et vous n'observez pas (translation of You See But You Do Not Observe) Robert J. Sawyer
Nomination Comme un disque rayé (translation of Timeskip) Charles de Lint
Nomination Notre-Dame de Tchernobyl (translation of Our Lady of Chernobyl) Greg Egan
Nomination Rêves de transition (translation of Transition Dreams) Greg Egan
1998
Win Calcutta, seigneur des nerfs (translation of Calcutta, Lord of Nerves) Poppy Z. Brite
Nomination A la recherche de Kelly Dahl (translation of Looking for Kelly Dahl) Dan Simmons
Nomination Les garçons sous la pluie Pat Cadigan
Nomination Un vrai crabe tente toujours sa chance (translation of A Crab Must Try) Barrington J. Bayley
1999
Win
La grande œuvre du temps?La grande oeuvre du temps
(translation of Great Work of Time)
John Crowley
Nomination Les fleurs du mal (translation of Les Fleurs Du Mal) Brian Stableford
Nomination Sept vues de la gorge d'Olduvaï (translation of Seven Views of Olduvai Gorge) Mike Resnick
2000
Win Ménage en grand (translation of Uh-Oh City) Jonathan Carroll
Nomination A suivre (translation of More Tomorrow) Michael Marshall
Nomination Ketama (translation of Ketama) Silvio Sosio
Nomination La baleine du ciel (translation of La Balena Del Cielo) Luca Masali
Nomination La dernière ballade de Sirit Byar (translation of The Last Song of Sirit Byar) Peter S. Beagle
Nomination Le sculpteur (translation of The Sculptor) Garry Kilworth
Nomination Les fils du coucou (translation of The Cuckoo's Boys) Robert Reed
2001
Win meucs (translation of macs) Terry Bisson
Nomination Echea (translation of Echea) Kristine Kathryn Rusch
Nomination L'arbre aux épines (translation of The Ragthorn) Robert Holdstock and Garry Kilworth
Nomination L'enfance attribuée (translation of We Were Out of Our Minds with Joy) David Marusek
Nomination Petite musique de nuit (translation of Barnacle Bill the Spacer and Other Stories) Lucius Shepard
Nomination Tempête sur le ring (translation of The Big Blow) Joe R. Lansdale
2002
Win Retour au foyer (translation of The Discharge) Christopher Priest
Nomination Cordélia (translation of Itsy Bitsy Spider) James Patrick Kelly
Nomination Miroirs et fumée (translation of Smoke and Mirrors: Short Fictions and Illusions) Neil Gaiman
Nomination Quatre courts romans (translation of Four Short Novels) Joe Haldeman
2003
Win Les nuits de Leningrad (translation of Leningrad Nights) Graham Joyce
Nomination Champs d'automne (translation of Campos de otoño) Daniel Mares
Nomination Dérapages (translation of Slippage) Harlan Ellison
Nomination Pages perdues (translation of Lost Pages) Paul Di Filippo
Nomination Tendeléo (translation of Tendeléo's Story) Ian McDonald
Nomination Un bouleau, un renard blanc... (translation of ) Elena Arsenieva
2004
Win Le rhinocéros qui citait Nietzsche (translation of The Rhinoceros Who Quoted Nietzsche and Other Odd Acquaintances) Peter S. Beagle
Nomination Démons intimes (translation of Personal Demons) Christopher Fowler
Nomination Kaishaku (translation of Kaishaku) Yoss
Nomination L'étrangeté du jour (translation of The Strangeness of the Day) Kristine Kathryn Rusch
Nomination Les filles de la Baleine (translation of The Women of Whale Rock) Kristine Kathryn Rusch
Nomination Miettes et cailloux (translation of Breadcrumbs and Stones) Lisa Goldstein
2005
Win Sisyphe et l'étranger (translation of Sisyphus and the Stranger) Paul Di Filippo
Nomination Dans la vallée des statues et autres récits Robert Holdstock
Nomination L'agent de voyage (translation of The Travel Agent) Nicholas Waller
Nomination L'homme en forme de poire George R. R. Martin
Nomination La rose blanche de Bonaparte (translation of La rosa bianca di Bonaparte) Franco Ricciardiello
2006
Win Exo-Skeleton Town (translation of Exo-Skeleton Town) Jeffrey Ford
Nomination Annulé (translation of Undone) James Patrick Kelly
Nomination Presque chez soi (translation of Almost Home) Terry Bisson
Nomination Reflets (translation of Reflejos) Pablo Castro Hermosilla
Nomination Señor Volto (translation of Señor Volto) Lucius Shepard
Nomination Solitude (translation of Solitude) Ursula K. Le Guin
2007
Win Aztechs Lucius Shepard
Nomination Apartheid, supercordes et Mordecai Thubana (translation of Apartheid, Superstrings, and Mordecai Thubana) Michael Bishop
Nomination Baby doll (translation of Baby Doll) Johanna Sinisalo
Nomination La tour de Babylone (translation of Stories of Your Life and Others) Ted Chiang
Nomination Le pays invaincu: Histoire d'une vie (translation of The Unconquered Country) Geoff Ryman
2008
Win Quatre chemins de pardon (translation of Four Ways to Forgiveness) Ursula K. Le Guin
Nomination Axiomatique (translation of Axiomatic) Greg Egan
Nomination Magie pour débutants (translation of Magic for Beginners) Kelly Link
2009
Win La jeune détective et autres histoires étranges Kelly Link
Nomination L'homme qui dessinait des chats (translation of More Tomorrow & Other Stories) Michael Marshall
Nomination La morsure (translation of Il morso della massa) Cesare Battisti
Nomination Le théâtre cartésien (translation of The Cartesian Theater) Robert Charles Wilson
Nomination Radieux (translation of Luminous) Greg Egan
2010
Win Des choses fragiles: Nouvelles et merveilles (translation of Fragile Things) Neil Gaiman
Win Exhalaison (translation of Exhalation) Ted Chiang
Win Océanique (translation of Oceanic) Greg Egan
Nomination Interférences Yoss
Nomination La jolie fille de Pol Pot (translation of Pol Pot's Beautiful Daughter (Fantasy)) Geoff Ryman
Nomination Lune et l'autre John Kessel
Nomination Maelström (translation of Maelstrom) Kage Baker
Nomination Pixel Juice (translation of Pixel Juice) Jeff Noon
2011
Win Sous des cieux étrangers Lucius Shepard
Nomination L'essence de l'art (translation of The State of the Art) Iain M. Banks
Nomination Les vestiges de l'automne (translation of A Piece of the Great World) Robert Silverberg
Nomination Voyages avec mes chats (translation of Travels with My Cats) Mike Resnick
--- Preliminary Nominees -------
* Récif (translation of Reef) Paul J. McAuley
* Un précis (translation of A Concise and Ready Guide) Ian R. MacLeod
2012
Win Ainsi naissent les fantômes Lisa Tuttle
Nomination L'île (translation of The Island) Peter Watts
Nomination La muse égarée (translation of The Wayward Muse) Brian Stableford
Nomination Le dragon Griaule (translation of The Dragon Griaule) Lucius Shepard
--- Preliminary Nominees -------
* Exorciser ses fantômes (translation of Laying the Ghost) Eric Brown
* Frères lointains Clifford D. Simak
* Lunes de gel (translation of Bridesicle) Will McIntosh
2013
Win La petite déesse (translation of The Little Goddess) Ian McDonald
Nomination Les dames de Grâce Adieu et autres récits (translation of The Ladies of Grace Adieu and Other Stories) Susanna Clarke
Nomination Les Mains de son mari (translation of Her Husband's Hands) Adam-Troy Castro
Nomination Manhattan à l'envers (translation of Manhattan in Reverse) Peter F. Hamilton
--- Preliminary Nominees -------
* L'avenir du marché des souvenirs (translation of Futures in the Memories Market) Nina Kiriki Hoffman
* Les autres livres (translation of Algunos de los otros / Los otros libros) Ramiro Sanchiz
* Les robots (translation of I, Robot) Cory Doctorow
* Poneys (translation of Ponies) Kij Johnson
2014
Win Complications (translation of The Silver Wind: Four Stories of Time Disrupted) Nina Allan
Nomination Je suis la reine et autres histoires inquiétantes (translation of ) Anna Starobinets
Nomination La ménagerie de papier (translation of The Paper Menagerie) Ken Liu
Nomination Le démon de Maxwell (translation of Maxwell's Demon) Ken Liu
Nomination Le littéromancien (translation of The Literomancer) Ken Liu
Nomination Live at Budokan (translation of At Budokan) Alastair Reynolds
--- Preliminary Nominees -------
* La mort de monsieur Teodorescu (translation of Moartea domnului Teodorescu) Cristian-Mihail Teodorescu
* La petite déesse et autres nouvelles d'une Inde future (translation of Cyberabad Days) Ian McDonald
* Le cru véritable d'Erzuine Thale (translation of The True Vintage of Erzuine Thale) Robert Silverberg
* Mono no aware (translation of Mono no Aware) Ken Liu
2015
Win La fille-flûte et autres fragments de futurs brisés (translation of Pump Six and Other Stories) Paolo Bacigalupi
Nomination Chants du cauchemar et de la nuit Thomas Ligotti
Nomination Les furies de Borås Anders Fager
Nomination Les perséides (translation of The Perseids and Other Stories) Robert Charles Wilson
--- Preliminary Nominees -------
* Dead Horse Point (translation of Dead Horse Point) Daryl Gregory
* Éparpillés le long des rivières du ciel (translation of Scattered Along the River of Heaven) Aliette de Bodard
* Foyer Sainte-Lucie pour jeunes filles élevées par les loups (translation of St. Lucy's Home for Girls Raised by Wolves) Karen Russell
* Snodgrass (translation of Snodgrass) Ian R. MacLeod
* The algorithms for love (translation of The Algorithms for Love) Ken Liu
2016
Win La ménagerie de papier (translation of The Paper Menagerie and Other Stories) Ken Liu
Nomination Infiltration (translation of Inside Job) Connie Willis
Nomination Le bazar aux merveilles d'Alastair Baffle (translation of Alastair Baffle's Emporium of Wonders) Mike Resnick
Nomination Ma chèvre s'est mangé les pattes (translation of My Goat Ate Its Own Legs) Alex Burrett
--- Preliminary Nominees -------
* L'été de l'infini Christopher Priest
* Tous assis par terre (translation of All Seated on the Ground) Connie Willis
2017
Win Un pont sur la brume (translation of The Man Who Bridged the Mist) Kij Johnson
Nomination Au-delà du gouffre Peter Watts
Nomination Honey bear (translation of Honey Bear) Sofia Samatar
Nomination Infinités (translation of The Woman Who Thought She Was a Planet and Other Stories) Vandana Singh
Nomination L'homme qui mit fin à l'histoire: un documentaire (translation of The Man Who Ended History: A Documentary) Ken Liu
Nomination Une brève histoire des formes à venir (translation of The Thing About Shapes to Come) Adam-Troy Castro
--- Preliminary Nominees -------
* Fin de partie (translation of Endgame) Lev Grossman
* L'après-vie (translation of After This Life) Janna Silverstein
* Le choix (translation of The Choice) Paul J. McAuley
* Les yeux de l'arc-en-ciel (translation of Seventh Sight) Greg Egan
* Une brève histoire du tunnel transpacifique (translation of A Brief History of the Trans-Pacific Tunnel) Ken Liu
2018
Win Danses aériennes Nancy Kress
Nomination Certains ont disparu et d'autres sont tombés Joel Lane
Nomination Des vampires dans la citronneraie (translation of Vampires in the Lemon Grove: Stories) Karen Russell
Nomination Qui t'attendra sur le pas de la porte ? (translation of Who Will Greet You at Home) Lesley Nneka Arimah
--- Preliminary Nominees -------
* 24 vues du Mont Fuji par Hokusai (translation of 24 Views of Mt. Fuji, by Hokusai) Roger Zelazny
* Avec ses yeux (translation of
带上她的眼睛?Dàishàng tā de yǎnjīng
Daishang ta de yanjing
)
Cixin Liu
* La reine en jaune Anders Fager
* Le sultan des nuages (translation of The Sultan of the Clouds) Geoffrey A. Landis
2019
Win Voyage avec l'extraterrestre (translation of Touring with the Alien) Carolyn Ives Gilman
Nomination L'obélisque martien (translation of The Martian Obelisk) Linda Nagata
Nomination OrgHôtes (translation of HostBods) Tendai Huchu
Nomination Retour à la maison (translation of The Homecoming) Mike Resnick
Nomination « La vérité est une caverne dans les Montagnes noires... » (translation of The Truth Is a Cave in the Black Mountains) Neil Gaiman
--- Preliminary Nominees -------
* Instantané (translation of Snapshot) Brandon Sanderson
* L'Insondable profondeur de la solitude (translation of
孤独深处?Gudu Shenchu
gū dú shēn chù
)
Hao Jingfang
* La machine à voyager dans le temps (translation of The Time Machine) Robert F. Young
* Les attracteurs de Rose Street (translation of Rose Street Attractors) Lucius Shepard
* Les vieux au feu (translation of Torching the Dusties) Margaret Atwood
Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)