ISFDB banner

Award Category: Traduction (Grand Prix de l'Imaginaire)

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Displaying all wins and nominations for this category. You can also limit the list to wins in this category.

1992
Win La face des eaux (translation of The Face of the Waters) Robert Silverberg
Nomination La ballade de Pern (cycle) de Ann McCaffrey Simone Hilling
Nomination La part des ténèbres (translation of The Dark Half) Stephen King
1993
Win pour Les Livres Magiques de Xanth (série) de Piers Anthony Dominique Haas
Nomination Hypérion (translation of Hyperion) Dan Simmons
1994
Win L'homme des jeux (translation of The Player of Games) Iain M. Banks
Nomination Le bout du monde (translation of The Ends of the Earth) Lucius Shepard
Nomination Le voyage de Simon Morley (translation of Time and Again) Jack Finney
Nomination Thanatopolis Lucius Shepard
1995
Win Âmes perdues (translation of Lost Souls) Poppy Z. Brite
Win Les larmes d'Icare (translation of Phases of Gravity) Dan Simmons
Nomination La reine des anges (translation of Queen of Angels) Greg Bear
Nomination Ombres sur la route Steve Rasnic Tem
Nomination Salut, et encore merci pour le poisson (translation of So Long, and Thanks for All the Fish) Douglas Adams
1996
Win La chute des fils (translation of The Chronicles of Pern: First Fall) Anne McCaffrey
Nomination Futurs perdus (translation of Lost Futures) Lisa Tuttle
Nomination L'envol de Mars (translation of Moving Mars) Greg Bear
Nomination Un feu sur l'abîme (translation of A Fire Upon the Deep) Vernor Vinge
1997
Win Endymion (translation of Endymion) Dan Simmons
Nomination Les feux de l'Eden (translation of Fires of Eden) Dan Simmons
1998
Win Annales du Disque-monde Patrick Couton
Nomination ---- Hélène Collon
Nomination ---- Pierre-Paul Durastanti
Nomination ---- Dominique Haas
Nomination ---- Bernard Sigaud
1999
Win L'enfant arc-en-ciel (translation of A Child Across the Sky) Jonathan Carroll
Win La morsure de l'ange (translation of From the Teeth of Angels) Jonathan Carroll
Nomination Le trésor dans la boîte (translation of Treasure Box) Orson Scott Card
2000
Win L'intercepteur de cauchemars (translation of The Tooth Fairy) Graham Joyce
Win La paix éternelle (translation of Forever Peace) Joe Haldeman
Nomination Le Comte de Saint Germain: Une histoire d'amour interdit (translation of Hotel Transylvania) Chelsea Quinn Yarbro
Nomination Le géant de pierre (translation of The Stone Giant) James P. Blaylock
Nomination Les lions d'Al-Rassan (translation of The Lions of al-Rassan) Guy Gavriel Kay
2001
Win Jack Faust (translation of Jack Faust) Michael Swanwick
Nomination Béantes portes du ciel (translation of Beneath the Gated Sky) Robert Reed
Nomination Crytonomicon: Le code Enigma (translation of Cryptonomicon) Neal Stephenson
Nomination Darwinia (translation of Darwinia) Robert Charles Wilson
Nomination Des milliards de tapis de cheveux (translation of Die Haarteppichknüpfer) Andreas Eschbach
Nomination Le gardien de l'ange (translation of Looking for the Mahdi) N. Lee Wood
2002
Win Jésus vidéo (translation of Jesus-Video) Andreas Eschbach
Nomination Miroirs et fumée (translation of Smoke and Mirrors: Short Fictions and Illusions) Neil Gaiman
Nomination Rêves égarés (translation of House of Lost Dreams) Graham Joyce
2003
Win L'I.A. et son double (translation of Evolution's Darling) Scott Westerfeld
2004
Win Le rhinocéros qui citait Nietzsche (translation of The Rhinoceros Who Quoted Nietzsche and Other Odd Acquaintances) Peter S. Beagle
Nomination De la poussière à la chair (translation of From the Dust Returned) Ray Bradbury
Nomination Echecs et maths (translation of Numbers Don't Lie) Terry Bisson
Nomination Hank Shapiro au pays de la récup' (translation of The Pickup Artist) Terry Bisson
Nomination Meucs Terry Bisson
2005
Win Perdido Street Station: Tome 1 (translation of Perdido Street Station) China Miéville
Win Perdido Street Station: Tome 2 (translation of Perdido Street Station) China Miéville
Nomination Le système Valentine (translation of The Golden Globe) John Varley
Nomination pour les romans de Robin Hobb et Simon Green Arnaud Mousnier-Lompré
2006
Win La dispersion des ténèbres (translation of Lost Burgundy) Mary Gentle
Win La guerrière oubliée (translation of A Secret History) Mary Gentle
Win La puissance de Carthage (translation of Carthage Ascendant) Mary Gentle
Win Les machines sauvages (translation of The Wild Machines) Mary Gentle
Nomination Identification des schémas (translation of Pattern Recognition) William Gibson
Nomination L'oeil du golem (translation of The Golem's Eye) Jonathan Stroud
2007
Win Lignes de vie (translation of The Facts of Life) Graham Joyce
Nomination Le complot contre l'Amérique (translation of The Plot Against America) Philip Roth
Nomination pour les traductions de Robin Hobb Arnaud Mousnier-Lompré
Nomination Un monde sans fin (translation of World Without End) Sean Russell
2008
Win Jérusalem au poker (translation of Jerusalem Poker) Edward Whittemore
Win Le codex du Sinaï (translation of Sinai Tapestry) Edward Whittemore
Win Ombres sur le Nil (translation of Nile Shadows) Edward Whittemore
Nomination La cité des saints et des fous (translation of City of Saints and Madmen) Jeff VanderMeer
2009
Win La jeune détective et autres histoires étranges Kelly Link
Nomination Gradisil (translation of Gradisil) Adam Roberts
Nomination Peste (translation of Rant: The Oral Biography of Buster Casey) Chuck Palahniuk
Nomination Recettes intimes de grands chefs (translation of The Bedroom Secrets of the Master Chefs) Irvine Welsh
2010
Win Interférences Yoss
Win Vision aveugle (translation of Blindsight) Peter Watts
Nomination Immortel (translation of Immortal) Traci L. Slatton
Nomination La conspiration du Loup Rouge (translation of The Red Wolf Conspiracy) Robert V. S. Redick
Nomination La louve et le démon (translation of The Dragon and the Unicorn) A. A. Attanasio
Nomination Le nom du vent (translation of The Name of the Wind) Patrick Rothfuss
Nomination Roi du matin, reine du jour (translation of King of Morning, Queen of Day) Ian McDonald
Nomination Vélum (translation of Vellum) Hal Duncan
2011
Win Le don: L'ultime héritage (translation of The Gift) Patrick O'Leary
Nomination Ascenseur pour Démonia (translation of Selling Out) Justina Robson
Nomination Bienvenue en Otopia (translation of Keeping It Real) Justina Robson
Nomination Destination Faerie (translation of Going Under) Justina Robson
Nomination Dons (translation of Gifts) Ursula K. Le Guin
Nomination Voix (translation of Voices) Ursula K. Le Guin
--- Preliminary Nominees -------
* Aux heures les plus sombres (translation of Darkest Hour) Mark Chadbourn
* Entremonde (translation of InterWorld) Neil Gaiman and Michael Reaves
* La nuit sans fin (translation of World's End) Mark Chadbourn
* Le fleuve des dieux (translation of River of Gods) Ian McDonald
2012
Win La route de Haut-Safran (translation of Shades of Grey: The Road to High Saffron) Jasper Fforde
Win Les enfers virtuels (translation of Surface Detail) Iain M. Banks
Nomination Ainsi naissent les fantômes Lisa Tuttle
Nomination D'obsidienne et de sang (translation of Servant of the Underworld) Aliette de Bodard
Nomination L'apprentie du philisophe (translation of The Philosopher's Apprentice) James Morrow
Nomination L'empire ultime (translation of Mistborn: The Final Empire) Brandon Sanderson
Nomination Le héros des siècles (translation of The Hero of Ages) Brandon Sanderson
Nomination Le puits de l'ascension (translation of The Well of Ascension) Brandon Sanderson
Nomination The City & The City (translation of The City & The City) China Miéville
Nomination Zoo City (translation of Zoo City) Lauren Beukes
--- Preliminary Nominees -------
* Le dragon Griaule (translation of The Dragon Griaule) Lucius Shepard
* Palimpseste (translation of Palimpsest) Charles Stross
2013
Win La fille automate (translation of The Windup Girl) Paolo Bacigalupi
Nomination Enig Marcheur (translation of Riddley Walker) Russell Hoban
Nomination Le régime du singe (translation of The Monkey Treatment) George R. R. Martin
Nomination Princes de la pègre (translation of Among Thieves) Douglas Hulick
Nomination Sous le signe du scorpion (translation of The Scorpio Races) Maggie Stiefvater
Nomination Zendegi (translation of Zendegi) Greg Egan
--- Preliminary Nominees -------
* Béhémoth (translation of Behemoth: ß-Max) Peter Watts
* Butcher bird (translation of Butcher Bird) Richard Kadrey
* L'école de la nuit (translation of Shadow of Night) Deborah Harkness
* La maison des derviches (translation of The Dervish House) Ian McDonald
* La petite déesse (translation of The Little Goddess) Ian McDonald
* Robopocalypse (translation of Robopocalypse) Daniel H. Wilson
2014
Win Complications (translation of The Silver Wind: Four Stories of Time Disrupted) Nina Allan
Nomination L'homme qui savait la langue des serpents (translation of Mees, kes teadis ussisõnu) Andrus Kivirähk
Nomination Le dernier loup-garou (translation of The Last Werewolf) Glen Duncan
Nomination Le mystère du hareng saur (translation of One of Our Thursdays is Missing) Jasper Fforde
Nomination Silo (translation of Wool Omnibus) Hugh Howey
--- Preliminary Nominees -------
* Des larmes sous la pluie (translation of Lágrimas en la lluvia) Rosa Montero
* Efroyabl ange1 (translation of Feersum Endjinn) Iain M. Banks
* Je suis la reine et autres histoires inquiétantes (translation of ) Anna Starobinets
* L'étrange affaire de Spring Heeled Jack (translation of The Strange Affair of Spring Heeled Jack) Mark Hodder
2015
Win Intrabasses (translation of Needle in the Groove) Jeff Noon
Nomination Chants du cauchemar et de la nuit Thomas Ligotti
Nomination L'éducation de Stony Mayhall (translation of Raising Stony Mayhall) Daryl Gregory
Nomination L'océan au bout du chemin (translation of The Ocean at the End of the Lane) Neil Gaiman
Nomination Moxyland (translation of Moxyland) Lauren Beukes
Nomination Nexus (translation of Nexus) Ramez Naam
--- Preliminary Nominees -------
* Anti-glace (translation of Anti-Ice) Stephen Baxter
* Les furies de Borås : et autres contes horrifiques Anders Fager
* Notre fin sera si douce (translation of Soft Apocalypse) Will McIntosh
2016
Win L'évangile selon Eymerich (translation of Rex tremendae maiestatis) Valerio Evangelisti
Nomination La justice de l'ancillaire (translation of Ancillary Justice) Ann Leckie
Nomination La ménagerie de papier Ken Liu
Nomination Le démon de l'île solitaire (translation of
孤島の鬼?Kotō no oni
)
Edogawa Ranpo
Nomination Légationville : une anatomie (translation of Embassytown) China Miéville
--- Preliminary Nominees -------
* L'autre ville (translation of
Druhé město?Druhe mesto
)
Michal Ajvaz
* Membrane (translation of
?Mo
)
Chi Ta-wei
2017
Win L'épée de l'ancillaire (translation of Ancillary Sword) Ann Leckie
Win La justice de l'ancillaire (translation of Ancillary Justice) Ann Leckie
Win La miséricorde de l'ancillaire (translation of Ancillary Mercy) Ann Leckie
Nomination Frankenstein à Bagdad (translation of
فرانكشتاين في بغداد?Frānkištāyn fī Baġdād
Fraankishtaayn fii Baghdaad
)
Ahmed Saadawi
Nomination L'exégèse de Philip K. Dick (translation of The Exegesis of Philip K. Dick) Philip K. Dick
Nomination L'inclinaison (translation of The Gradual) Christopher Priest
Nomination Merfer (translation of Railsea) China Miéville
--- Preliminary Nominees -------
* Annihilation (translation of Annihilation) Jeff VanderMeer
* La fille qui navigua autour de Féérie dans un bateau construit de ses propres mains (translation of The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making) Catherynne M. Valente
* La fille qui tomba sous Féérie et y mena les festoiements (translation of The Girl Who Fell Beneath Fairyland and Led the Revels There) Catherynne M. Valente
* Le choix (translation of The Choice) Paul J. McAuley
* Les affinités (translation of The Affinities) Robert Charles Wilson
* Les machines à désir infernales du docteur Hoffman (translation of The Infernal Desire Machines of Doctor Hoffman) Angela Carter
* Station eleven (translation of Station Eleven) Emily St. John Mandel
2018
Win Certains ont disparu et d'autres sont tombés Joel Lane
Nomination Bagdad, la grande évasion ! (translation of Escape from Baghdad!) Saad Z. Hossain
Nomination Des vampires dans la citronneraie (translation of Vampires in the Lemon Grove: Stories) Karen Russell
Nomination La cinquième saison (translation of The Fifth Season) N. K. Jemisin
Nomination Telluria (translation of ) Vladimir Sorokine
--- Preliminary Nominees -------
* Apex (translation of Apex) Ramez Naam
* Autorité (translation of Authority) Jeff VanderMeer
* Danses aériennes Nancy Kress
* Kalpa Impérial (translation of Kalpa Imperial) Angélica Gorodischer
* La bibliothèque de Mount Char (translation of The Library at Mount Char) Scott Hawkins
* The only ones (translation of The Only Ones) Carola Dibbell
Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)