ISFDB banner

Award Category: Superior Achievement in a Screenplay (Bram Stoker Award)

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Displaying all wins and nominations for this category. You can also limit the list to wins in this category.

1998
Win Dark City (IMDB) Alex Proyas and Lem Dobbs and David S. Goyer
Win Gods and Monsters (IMDB) Bill Condon and Christopher Bram
Nomination Fallen (IMDB) Nicholas Kazan
Nomination Millennium - Somehow Satan Got Behind Me Darin Morgan
1999
Win The Sixth Sense (IMDB) M. Night Shyamalan
Nomination Buffy the Vampire Slayer - Hush (IMDB) Joss Whedon
Nomination The Blair Witch Project (IMDB) Daniel Myrick and Eduardo Sanchez
Nomination The Green Mile (IMDB) Frank Darabont and Stephen King
--- Preliminary Nominees -------
* 8mm Andrew Kevin Walker
* Buffy the Vampire Slayer - Earshot (IMDB) Jane Espenson
* Buffy the Vampire Slayer - The Zeppo (IMDB) Dan Vebber
* eXistenZ (IMDB) David Cronenberg
* House on Haunted Hill Robb White and Dick Beebe
* Idle Hands Terri Hughes and Ron Milbauer
* Sleepy Hollow (IMDB) Andrew Kevin Walker and Kevin Yagher
* Stir of Echoes (IMDB) David Koepp and Richard Matheson
* The Curse of the Blair Witch Daniel Myrick and Eduardo Sanchez and Ben Rock
* The Stendahl Syndrome Dario Argento and Franco Ferrini
* The Storm of the Century Stephen King and Craig E. Baxley
* The Talented Mr. Ripley (IMDB) Anthony Minghella and Patricia Highsmith
* The X-Files - Millennium Vince Gilligan and Frank Spotnitz
* The X-Files - The Rain King Jeffrey Bell
* Titus Julie Taymore
2000
Win Shadow of the Vampire (IMDB) Steven Katz
Nomination Pitch Black (IMDB) Ken Wheat and Jim Wheat and David Twohy
Nomination Requiem for a Dream (IMDB) Hubert Selby, Jr. and Darren Aronofsky
Nomination The Cell (IMDB) Mark Protosevich
Nomination Unbreakable (IMDB) M. Night Shyamalan
--- Preliminary Nominees -------
* American Psycho (IMDB) Mary Herron and Guinevere Turner
* Buffy the Vampire Slayer - Buffy Vs. Dracula Marti Noxon
* Final Destination (IMDB) Jeffrey Reddick and Glen Morgan and James Wong
* The Others: Eyes Glen Morgan and James Wong
* The Others: Pilot John Brancato and Michael Ferris
* The X-Files - Redrum (IMDB) Daniel Arkin and Steven Maeda
* The X-Files - The Amazing Maleeni (IMDB) Vince Gilligan and John Shiban and Frank Spotnitz
* The X-Files - X-Cops (IMDB) Vince Gilligan
* Ultraviolet (IMDB) Joe Ahearn
* What Lies Beneath (IMDB) Clark Gregg
2001
Win Memento (IMDB) Christopher Nolan and Jonathan Nolan
Nomination From Hell (IMDB) Alan Moore and Eddie Campbell and Terry Hayes and Rafael Yglesias
Nomination The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (IMDB) J. R. R. Tolkien and Fran Walsh and Philippa Boyens and Peter Jackson
Nomination The Others (IMDB) Alejandro Amenábar
--- Preliminary Nominees -------
* Buffy the Vampire Slayer - Once More, with Feeling (IMDB) Joss Whedon
* Buffy the Vampire Slayer - The Body (IMDB) Joss Whedon
* Hannibal (IMDB) Thomas Harris and David Mamet and Steven Zaillian
* Harry Potter and the Sorcerer's Stone (IMDB) J. K. Rowling and Steven Kloves
* Hearts in Atlantis (IMDB) Stephen King and William Goldman
* Mulholland Dr. (IMDB) David Lynch
* The Gift (IMDB) Billy Bob Thornton and Tom Epperson
2002
Win Frailty (IMDB) Brant Hanley
Nomination Minority Report (IMDB) Scott Frank and Jon Cohen
Nomination Signs (IMDB) M. Night Shyamalan
Nomination The Ring (IMDB) Kôji Suzuki and Hiroshi Takahashi and Ehren Kruger
--- Preliminary Nominees -------
* Red Dragon (IMDB) Thomas Harris and Ted Tally
* The Mothman Prophecies (IMDB) John A. Keel and Richard Hatem
* The Panic Room (IMDB) David Koepp
2003
Win Bubba Ho-Tep Don Coscarelli
Nomination Identity Michael Cooney
Nomination Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl Ted Elliott and Terry Rossio
2004
Win Eternal Sunshine of the Spotless Mind Charlie Kaufman and Michel Gondry and Pierre Bismuth
Win Shaun of the Dead Simon Pegg and Edgar Wright
Nomination Dawn of the Dead James Gunn (1970-)
Nomination Hellboy Guillermo Del Toro
2011
Win American Horror Story, episode #12: "Afterbirth" (IMDB) Jessica Sharzer
Nomination Priest (IMDB) Cory Goodman
Nomination The Adjustment Bureau (IMDB) George Nolfi
Nomination The Walking Dead, episode 13: "Pretty Much Dead Already" (IMDB) Scott M. Gimple
Nomination The Walking Dead, episode 9: "Save the Last One" (IMDB) Scott M. Gimple
Nomination True Blood: Spellbound (Episode #44) (IMDB) Alan Ball
--- Preliminary Nominees -------
* Fright Night (IMDB) Marti Noxon
* Troll Hunter (IMDB) Andre Ovrehahl and Havard S. Johansen
2012
Win The Cabin in the Woods (IMDB) Joss Whedon and Drew Goddard
Nomination American Horror Story: Asylum, "Dark Cousin" (IMDB) Tim Minear
Nomination The Hunger Games (IMDB) Gary Ross and Suzanne Collins and Billy Ray
Nomination The Walking Dead, "Killer Within" (IMDB) Sang Kyu Kim
Nomination The Woman in Black (IMDB) Jane Goldman
--- Preliminary Nominees -------
* Below Zero (IMDB) Signe Olynyk
* Lovely Molly (IMDB) Eduardo Sanchez and Jaime Nash
2013
Win The Walking Dead: "Welcome to the Tombs" (IMDB) Glen Mazzara
Nomination American Horror Story: Asylum: "Spilt Milk" (IMDB) Brad Falchuk
Nomination Dracula: "A Whiff of Sulfur" (IMDB) Daniel Knauf
Nomination Hannibal: "Apéritif" (IMDB) Bryan Fuller
Nomination The Returned: "The Horde" (IMDB) Fabien Adda and Fabrice Gobert
2014
Nomination American Horror Story: Coven: "The Magical Delights of Stevie Nicks" (IMDB) James Wong
Nomination Doctor Who: "Listen" (IMDB) Steven Moffat
Nomination Penny Dreadful: "Séance" (IMDB) John Logan
Nomination The Babadook (IMDB) Jennifer Kent
Nomination The Walking Dead: "The Grove" (IMDB) Scott M. Gimple
--- Preliminary Nominees -------
* Helix: Pilot (IMDB) Cameron Porsendah
* Infliction (IMDB) Jack Thomas Smith
* Penny Dreadful: Possession (IMDB) James Hawes
* Sleepy Hollow: "Bad Blood" (IMDB) Alex Kurtzman and Mark Goffman
* Wolf Creek 2 (IMDB) Greg Mclean and Aaron Sterns
2015
Win It Follows (IMDB) David Robert Mitchell
Nomination Crimson Peak (IMDB) Guillermo del Toro and Matthew Robbins
Nomination Penny Dreadful: And Hell Itself My Only Foe (IMDB) John Logan
Nomination Penny Dreadful: Nightcomers (IMDB) John Logan
Nomination What We Do in the Shadows (IMDB) Taika Waititi and Jemaine Clement
--- Preliminary Nominees -------
* Bone Tomahawk (IMDB) S. Craig Zahler
* Goodnight, Mommy (IMDB) Veronika Franz and Severin Fiala
* Hannibal: The Wrath of the Lamb (IMDB) Bryan Fuller and Steve Lightfoot and Nick Antosca
* Spring (IMDB) Justin Benson
* The Walking Dead: Here's Not Here (IMDB) Scott M. Gimple
2016
Win The VVitch (IMDB) Robert Eggers
Nomination 10 Cloverfield Lane (IMDB) Josh Campbell and Damien Chazelle and Matthew Stuecken
Nomination Penny Dreadful: A Blade of Grass (IMDB) John Logan
Nomination Stranger Things: The Upside Down (IMDB) Matt Duffer and Ross Duffer
Nomination Stranger Things: The Vanishing of Will Byers (IMDB) Matt Duffer and Ross Duffer
--- Preliminary Nominees -------
* Don't Breathe (IMDB) Fede Alvarez and Rodo Sayagues
* Midnight Special (IMDB) Jeff Nichols
* Preacher: Pilot (IMDB) Sam Catlin and Seth Rogen and Evan Goldberg
* The Conjuring 2 (IMDB) Chad Hayes and Carey Hayes and James Wan and David Johnson
* The Walking Dead: The Day Will Come When You Won't Be (IMDB) Scott M. Gimple
2017
Win Get Out (IMDB) Jordan Peele
Nomination It (IMDB) Chase Palmer and Cary Fukunaga and Gary Dauberman
Nomination Split (IMDB) M. Night Shyamalan
Nomination Stranger Things: MadMax, Episode 02:01: Chapter One (IMDB) Matt Duffer and Ross Duffer
Nomination The Shape of Water (IMDB) Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor
Nomination Twin Peaks: The Return "Gotta Light?", Episode 3:08 (IMDB) Mark Frost and David Lynch
--- Preliminary Nominees -------
* Mother! (IMDB) Darren Aronofsky
* Raw (IMDB) Julia Ducournau
2018
Win The Haunting of Hill House: The Bent-Neck Lady, Episode 01:05 (IMDB) Meredith Averill
Nomination A Quiet Place (IMDB) Bryan Woods and Scott Beck and John Krasinski
Nomination Annihilation (IMDB) Alex Garland
Nomination Bird Box (IMDB) Eric Heisserer
Nomination Hereditary (IMDB) Ari Aster
--- Preliminary Nominees -------
* Ghost Stories (IMDB) Jeremy Dyson and Andy Nyman
* Halloween (IMDB) Jeff Fradley and Danny McBride and David Gordon Green
* Mandy (IMDB) Panos Cosmatos and Aaron Stewart-Ahn
* Overlord (IMDB) Billy Ray and Mark L. Smith
* The Haunting of Hill House: Screaming Meemies, Episode 01:09 (IMDB) Meredith Averill
Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)