ISFDB banner

Award Category: Special Award, Non-Professional (World Fantasy Award)

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Displaying all wins and nominations for this category. You can also limit the list to wins in this category.

1975
Win Whispers Stuart David Schiff
Nomination Nyctalops Harry O. Morris
Nomination publisher Roy A. Squires
1976
Win Carcosa House Karl Edward Wagner and David Drake and James Groce
Nomination publisher, editor Gerry de la Ree
Nomination publisher, editor Harry O. Morris
Nomination publisher, editor George H. Scithers
Nomination publisher, editor Roy A. Squires
Nomination publisher, editor Robert Weinberg
1977
Win Whispers Stuart David Schiff
Nomination Chacal Arnie Ferner
Nomination Fantasy Crossroads Jonathan Bacon
Nomination Midnight Sun Gary Hoppenstand
Nomination Nyctalops Harry O. Morris
Nomination Xenophile Nils Hardin
1978
Win ---- Robert Weinberg
Nomination Fantasy Crossroads Jonathan Bacon
Nomination Fantasy Tales Stephen Jones
Nomination Midnight Sun Gary Hoppenstand
Nomination Nyctalops Harry O. Morris
Nomination Weirdbook W. Paul Ganley
1979
Win The Encyclopedia of Science Fiction and Fantasy through 1968 Donald H. Tuck
Nomination Fantasy Newsletter Paul C. Allen
Nomination Shayol Pat Cadigan and Arnie Fenner
Nomination Weirdbook W. Paul Ganley
Nomination Whispers & Whispers Press Stuart David Schiff
1980
Win Fantasy Newsletter Paul C. Allen
Nomination Nyctalops Harry O. Morris
Nomination Shayol Pat Cadigan and Arnie Fenner
Nomination Whispers & Whispers Press Stuart David Schiff
1981
Win Shayol Pat Cadigan and Arnie Fenner
Nomination Fantasy Tales/Airgedlamh Stephen Jones
Nomination Triskell Press/Dragonfields Charles de Lint and Charles R. Saunders
Nomination Weirdbook Press/Eerie Country/Amanita Brandy W. Paul Ganley
1982
Win Fantasy Newsletter Paul C. Allen and Robert A. Collins
Nomination Fantasy Tales Stephen Jones and David Sutton
Nomination Trumpet Ken Keller
Nomination Weirdbook W. Paul Ganley
1983
Win Whispers Stuart David Schiff
Nomination American Fantasy Robert T. Garcia
Nomination Fantasy Tales Stephen Jones and David Sutton
Nomination Kadath Francesco Cova
Nomination Weirdbook W. Paul Ganley
1984
Win Fantasy Tales Stephen Jones and David Sutton
Nomination criticism Douglas E. Winter
Nomination Crypt of Cthulhu Robert Price
Nomination Fantasy Newsletter/Fantasy Review Robert A. Collins
Nomination Weirdbook W. Paul Ganley
1985
Win Whispers & Whispers Press Stuart David Schiff
Nomination Dark Harvest Press Paul Mikol and Scott Studalsky
Nomination Scream/Press Jeff Conner
Nomination Weirdbook/Weirdbook Press W. Paul Ganley
1986
Win reviewing Douglas E. Winter
Nomination Dark Harvest Press Paul Mikol and Scott Studalsky
Nomination Scream/Press Jeff Conner
Nomination The Horror Show David B. Silva
Nomination Weirdbook/Weirdbook Press W. Paul Ganley
1987
Win Scream/Press Jeff Conner
Win Weirdbook/Weirdbook Press W. Paul Ganley
Nomination Fantasy Tales Stephen Jones and David Sutton
Nomination The Horror Show David B. Silva
1988
Win American Fantasy Robert T. Garcia and Nancy Garcia
Win The Horror Show David B. Silva
Nomination Dark Harvest Paul Mikol and Scott Studalsky
Nomination Fantasy Tales Stephen Jones and David Sutton
1989
Win Pulphouse, The Hardback Magazine Kristine Kathryn Rusch and Dean Wesley Smith
Nomination Dagon Press Carl T. Ford
Nomination Grue Peggy Nadramia
Nomination Horrorstruck Paul Olson
1990
Win Grue Peggy Nadramia
Nomination Cemetery Dance Richard Chizmar
Nomination Charnel House Joe Stefko and Traci Cocoman
Nomination The Horror Show David B. Silva
1991
Win Cemetery Dance Richard Chizmar
Nomination Gauntlet Barry Hoffman
Nomination Necronomicon Press Marc Michaud
Nomination Strange Plasma Stephen Pasechnick
1992
Win Weirdbook W. Paul Ganley
Nomination Charnel House Joe Stefko and Traci Cocoman
Nomination Eldritch Tales Crispin Burnham
Nomination Gauntlet Barry Hoffman
Nomination Grue Peggy Nadramia
1993
Win Roadkill Press Doug Lewis and Tomi Lewis
Nomination Cemetery Dance Richard Chizmar
Nomination Charnel House Joe Stefko and Traci Cocoman
Nomination Horror's Head Press George Hatch
Nomination TAL Publications Stanislaus Tal
Nomination Wildside Press John Gregory Betancourt and Kim Betancourt
1994
Win Necronomicon Press Marc Michaud
Nomination Cemetery Dance Publications Richard Chizmar
Nomination Charnel House Joe Stefko and Traci Cocoman
Nomination Horror's Head Press George Hatch
Nomination Small Press Reviews Brian Stableford
1995
Win Broken Mirror Press Bryan Cholfin
Win Crank! - 1994 Bryan Cholfin
Nomination Cemetery Dance Publications Richard Chizmar
Nomination Lexicon Urthus: A Dictionary for the Urth Cycle Michael Andre-Driussi
Nomination Voices from Shadow David Sutton
Nomination Wildside Press John Gregory Betancourt and Kim Betancourt
1996
Win Necronomicon Press Marc Michaud
Nomination Century Robert K. J. Killheffer and Meg Hamel and Jenna Felice
Nomination contributions to the genre Robert Weinberg
Nomination Edgewood Press Stephen Pasechnick
Nomination Fedogan & Bremer Philip J. Rahman and Dennis E. Weiler
1997
Win Ash-Tree Press Barbara Roden and Christopher Roden
Nomination DarkEcho Paula Guran
Nomination Fedogan & Bremer Philip J. Rahman and Dennis E. Weiler
1998
Win Fedogan & Bremer Philip J. Rahman and Dennis E. Weiler
Win for Cemetery Dance Magazine and CD Publications Richard Chizmar
Nomination for Gauntlet Magazine and Gauntlet book publishing Barry Hoffman
Nomination The Ministry of Whimsy Press Jeff VanderMeer and Tom Winstead
Nomination Tigereyes Press Chris Logan Edwards
1999
Nomination Cemetery Dance Publications Richard Chizmar
Nomination Edgewood Press Stephen Pasechnick
Nomination Pumpkin Books David Marshall
Nomination Tachyon Publications Jacob Weisman
2000
Win British Fantasy Society British Fantasy Society
Nomination Fedogan & Bremer Dwayne Olson and Peder Wagtskjold and Scott Wyatt
Nomination Haunted Library Rosemary Pardoe
Nomination Subterranean Press William K. Schafer
Nomination Tartarus Press R. B. Russell
Nomination Terminal Fright Press Ken Abner
2001
Win At the Foot of the Story Tree: An Inquiry into the Fiction of Peter Straub Bill Sheehan
Nomination Ash-Tree Press Barbara Roden and Christopher Roden
Nomination Fedogan & Bremer Dwayne Olson and Peder Wagtskjold and Scott Wyatt
Nomination Nightshade Press Benjamin Cossel and Jeremy Lassen and Jason Williams
Nomination PS Publishing Peter Crowther
Nomination Tartarus Press Raymond Russell and Rosalie Parker
2002
Win Tartarus Press Raymond Russell and Rosalie Parker
Nomination Cocytus Press Jerad Walters
Nomination Horror Garage Paula Guran
Nomination PS Publishing Peter Crowther
Nomination Sidecar Preservation Society Michael Waltz
2003
Win for Night Shade Books Jeremy Lassen and Benjamin Cossel and Jason Williams
Nomination for Old Earth Books Michael Walsh
Nomination for Prime Books Sean Wallace
Nomination for PS Publishing Peter Crowther
Nomination for Small Beer Press Gavin J. Grant and Kelly Link
2004
Win for Tartarus Press Ray Russell and Rosalie Parker
Nomination for Earthling Publications Paul Miller
Nomination for SF Site Rodger Turner and Neil Walsh and Wayne MacLaurin
Nomination for Tangent Online Dave Truesdale
Nomination for Wheatland Press Deborah Layne and Jay Lake
2005
Win for Sarob Press Robert Morgan
Nomination for All Hallows Barbara Roden and Christopher Roden
Nomination for Old Earth Books Michael Walsh
Nomination for The Alien Online Sandy Auden and Ariel
Nomination for The Mumpsimus Matthew Cheney
2006
Win for Telos Books David Howe and Stephen Walker
Nomination for Faunus, Machenalia, and The Life of Arthur Machen The Friends of Arthur Machen
Nomination for SF Site Rodger Turner and Neil Walsh and Wayne MacLaurin
Nomination for The Cimmerian Leo Grin
Nomination for The Encyclopedia of Fantastic Victoriana Jess Nevins
2007
Win for reviews and criticism in Locus and elsewhere Gary K. Wolfe
Nomination for Electric Velocipede John Klima
Nomination for her work at Clarion West Leslie Howle
Nomination for Strange Horizons Susan Marie Groppi
Nomination for The Cimmerian Leo Grin
2008
Win for Endicott Studios Website Midori Snyder and Terri Windling
Nomination for -t1- Stephen Jones
Nomination for Café Irreal G. S. Evans and Alice Whittenburg
Nomination for Electric Velocipede John Klima
Nomination for Tartarus Press Rosalie Parker and Raymond Russell
2009
Win for Howard Waldrop collections from Old Earth Books Michael Walsh
Nomination for Clarkesworld Magazine Sean Wallace and Neil Clarke and Nick Mamatas
Nomination for Electric Velocipede John Klima
Nomination for her work with The Mythopoeic Society Edith L. Crowe
Nomination for setting out to inspire and for serving as inspiration for works of poetry, fantasy, and SF over the last decade through her jewelry-making and her "artist’s challenges." Elise Matthesen
2010
Win for Strange Horizons Susan Marie Groppi
Nomination for Clarkesworld Magazine Neil Clarke and Cheryl Morgan and Sean Wallace
Nomination for Electric Velocipede John Klima
Nomination for Powers: Secret Histories John Berlyne
Nomination for Readercon Bob Colby and B. Diane Martin and Dave Shaw and Eric M. Van
Nomination for Tartarus Press Ray Russell and Rosalie Parker
2011
Win for Twelfth Planet Press Alisa Krasnostein
Nomination for Bibliophile Stalker Charles Tan
Nomination for Brighton Shock!: The Souvenir Book Of The World Horror Convention 2010 Stephen Jones and Michael Marshall Smith and Amanda Foubister
Nomination for Sybil's Garage and Senses Five Press Matthew Kressel
Nomination for The World SF Blog Lavie Tidhar
2012
Win Tartarus Press Raymond Russell and Rosalie Parker
Nomination Bibliophile Stalker Blog Charles Tan
Nomination Clarkesworld Magazine - 2011 Neil Clarke
Nomination Fantasy Cat Rambo
Nomination Wormwood Mark Valentine
2013
Win Unutterable Horror: A History of Supernatural Fiction, Volume 1: From Gilgamesh to the End of the Nineteenth Century S. T. Joshi
Win Unutterable Horror: A History of Supernatural Fiction, Volume 2: The Twentieth and Twenty-First Centuries S. T. Joshi
Nomination Aqueduct Press L. Timmel Duchamp
Nomination Beneath Ceaseless Skies - 2012 Scott H. Andrews
Nomination Bibliophile Stalker Blog Charles A. Tan
Nomination Centipede Press Jerad Walters
Nomination Hannes Bok: A Life in Illustration Hannes Bok and Joseph Wrzos
2014
Win Clarkesworld Magazine - 2013 Neil Clarke
Nomination A Fantastical Librarian Mieneke van der Salm
Nomination Beneath Ceaseless Skies - 2013 Scott H. Andrews
Nomination Clarion West Administration Leslie Howle
Nomination Fantasy-Faction Marc Aplin
2015
Win Tartarus Press R. B. Russell and Rosalie Parker
Nomination Beneath Ceaseless Skies - 2014 Scott H. Andrews
Nomination Born to Fear: Interviews with Thomas Ligotti Matt Cardin and Thomas Ligotti
Nomination Civilian Reader Stefan Fergus
Nomination Fairwood Press Patrick Swenson
2016
Win Black Gate: Adventures in Fantasy Literature John O'Neill
Nomination Beneath Ceaseless Skies - 2015 Scott H. Andrews
Nomination Letters to Tiptree Alisa Krasnostein and Alexandra Pierce
Nomination Tales After Tolkien Society Helen Young
Nomination The Family Arcana: A Story in Cards Jedediah Berry
Nomination Uncanny Magazine - 2015 Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
2017
Win ---- Neile Graham
Nomination Beneath Ceaseless Skies - 2016 Scott H. Andrews
Nomination Fireside Fiction Company Brian White
Nomination The Fantasy Illustration Library, Volume Two: Gods & Goddesses Malcolm R. Phifer and Michael C. Phifer
Nomination Uncanny Magazine - 2016 Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
2018
Win Fiyah Magazine of Black Speculative Fiction - 2017 Justina Ireland and Troy L. Wiggins
Nomination Beneath Ceaseless Skies - 2017 Scott H. Andrews
Nomination PodCastle - 2017 Jen R. Albert and Khaalidah Muhammad-Ali
Nomination Tartarus Press Ray B. Russell and Rosalie Parker
Nomination Uncanny Magazine - 2017 Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
2019
Nomination Beneath Ceaseless Skies - 2018 Scott H. Andrews
Nomination Mythic Delirium (digital) - 2018 Mike Allen
Nomination Shimmer - 2018 E. Catherine Tobler
Nomination Uncanny Magazine - 2018 Dominik Parisien and Elsa Sjunneson-Henry
Nomination ---- Terri Windling
Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)