ISFDB banner

Award Category: Best Novel (Shirley Jackson Award)

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Displaying all wins and nominations for this category. You can also limit the list to wins in this category.

2008
Win Generation Loss Elizabeth Hand
Nomination Baltimore, or, The Steadfast Tin Soldier and the Vampire Christopher Golden and Mike Mignola
Nomination Sharp Teeth Toby Barlow
Nomination The Terror Dan Simmons
Nomination Tokyo Year Zero David Peace
2009
Win The Shadow Year Jeffrey Ford
Nomination Alive in Necropolis Doug Dorst
Nomination Pandemonium Daryl Gregory
Nomination Tender Morsels Margo Lanagan
Nomination The Man on the Ceiling Melanie Tem and Steve Rasnic Tem
Nomination The Resurrectionist Jack O'Connell
2010
Win Big Machine Victor LaValle
Nomination Last Days Brian Evenson
Nomination The Little Stranger Sarah Waters
Nomination The Owl Killers Karen Maitland
Nomination The Red Tree Caitlín R. Kiernan
Nomination White Is for Witching Helen Oyeyemi
2011
Win Mr. Shivers Robert Jackson Bennett
Nomination A Dark Matter Peter Straub
Nomination Dark Matter Michelle Paver
Nomination Feed Mira Grant
Nomination The Reapers are the Angels Alden Bell
Nomination The Silent Land Graham Joyce
2012
Win Witches on the Road Tonight Sheri Holman
Nomination Knock Knock S. P. Miskowski
Nomination The Devil All the Time Donald Ray Pollock
Nomination The Great Lover Michael Cisco
Nomination The Last Werewolf Glen Duncan
Nomination The Scholar's Tale Reggie Oliver
2013
Win Edge (translation of ) Koji Suzuki
Nomination Gone Girl Gillian Flynn
Nomination Immobility Brian Evenson
Nomination The Devil in Silver Victor LaValle
Nomination The Drowning Girl Caitlín R. Kiernan
2014
Win American Elsewhere Robert Jackson Bennett
Nomination Night Film Marisha Pessl
Nomination The Accursed Joyce Carol Oates
Nomination The Demonologist Andrew Pyper
Nomination The Ghost Bride Yangsze Choo
Nomination Wild Fell Michael Rowe
2015
Win Annihilation Jeff VanderMeer
Nomination Bird Box Josh Malerman
Nomination Broken Monsters Lauren Beukes
Nomination Confessions (translation of
告白?Kokuhaku
)
Kanae Minato
Nomination The Lesser Dead Christopher Buehlman
Nomination The Unquiet House Alison Littlewood
2016
Win Experimental Film Gemma Files
Nomination Eileen Ottessa Moshfegh
Nomination Lord Byron's Prophecy Sean Eads
Nomination The Glittering World Robert Levy
Nomination When We Were Animals Joshua Gaylord
2017
Win The Girls Emma Cline
Nomination Foxlowe Eleanor Wasserberg
Nomination I'm Thinking of Ending Things Iain Reid
Nomination Lily Michael Thomas Ford
Nomination Mongrels Stephen Graham Jones
Nomination The Wonder Emma Donoghue
2018
Win The Hole (translation of
?Hol
)
Hye-young Pyun
Nomination Ill Will Dan Chaon
Nomination The Bone Mother David Demchuk
Nomination The Changeling Victor LaValle
Nomination The Night Ocean Paul La Farge
Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)