ISFDB banner

Award Category: Superior Achievement in a Young Adult Novel (Bram Stoker Award)

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Displaying all wins and nominations for this category. You can also limit the list to wins in this category.

2011
Win Dust & Decay Jonathan Maberry
Win The Screaming Season Nancy Holder
Nomination A Monster Calls Patrick Ness
Nomination Ghosts of Coronado Bay: A Maya Blair Mystery J. G. Faherty
Nomination Rotters Daniel Kraus
Nomination This Dark Endeavor Kenneth Oppel
--- Preliminary Nominees -------
* Anna Dressed in Blood Kendare Blake
* Blind Hunger Araminta Star Matthews
* Divergent Veronica Roth
2012
Win Flesh & Bone Jonathan Maberry
Nomination A Bad Day for Voodoo Jeff Strand
Nomination I Hunt Killers Barry Lyga
Nomination I Kissed a Ghoul Michael McCarty
Nomination The Diviners Libba Bray
Nomination The Raven Boys Maggie Stiefvater
--- Preliminary Nominees -------
* Break My Heart 1,000 Times Daniel Waters
* FreeK Show Steve Burt
* Hooked: A True Faerie Tale Michaelbrent Collings
* The Color of Evil Connie Corcoran Wilson
* The Hallowed Ones Laura Bickle
2013
Win Dog Days Joe McKinney
Nomination In the Shadow of Blackbirds Cat Winters
Nomination Project Cain Geoffrey Girard
Nomination Special Dead Patrick Freivald
Nomination Unbreakable Kami Garcia
--- Preliminary Nominees -------
* Sick Tom Leveen
* The Adventures of Kyle McGerrt: Hunt for the Ghoulish Bartender Charles Day
* Truly, Madly, Deadly Hannah Jayne
2014
Win Phoenix Island John Dixon
Nomination All Those Broken Angels Peter Adam Salomon
Nomination Intentional Haunting Jake Bible
Nomination Passionaries (variant of The Passionaries) Tonya Hurley
Nomination Unmarked Kami Garcia
--- Preliminary Nominees -------
* Amity Micol Ostow
* Eleanor Johnny Worthen
* Horror High School: Return of the Loving Dead Araminta Star Matthews and Stan Swanson
* Killer Instinct S. E. Green
* Lych Way Ari Berk
* White Space Ilsa J. Bick
2015
Win Devil's Pocket John Dixon
Nomination End Times at Ridgemont High Ian Welke
Nomination Hallowed Tonya Hurley
Nomination Never Let Me Sleep Jennifer Brozek
Nomination The Ridealong Michaelbrent Collings
Nomination The Shadow Cabinet Maureen Johnson
--- Preliminary Nominees -------
* Bleed Dax Varley
* Darkest Night Will Hill
* The Silent End Samuel Sattin
* The Suffering Rin Chupeco
2016
Win Snowed Maria Alexander
Nomination Holding Smoke Elle Cosimano
Nomination The Last Days of Salton Academy Jennifer Brozek
Nomination The Telling Alexandra Sirowy
Nomination When They Fade Jeyn Roberts
--- Preliminary Nominees -------
* Lily Michael Thomas Ford
* Sinful Dotti Enderle
2017
Win The Last Harvest Kim Liggett
Nomination Hellworld Tom Leveen
Nomination The Door to January Gillian French
Nomination The Ravenous Amy Lukavics
Nomination When I Cast Your Shadow Sarah Porter
Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)