ISFDB banner

Award Category: Legend Award (David Gemmell Awards for Fantasy)

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Displaying all wins and nominations for this category. You can also limit the list to wins in this category.

2009
Win Blood of Elves (translation of Krew elfów) Andrzej Sapkowski
Nomination Heir to Sevenwaters Juliet Marillier
Nomination Last Argument of Kings Joe Abercrombie
Nomination The Hero of Ages Brandon Sanderson
Nomination The Way of Shadows Brent Weeks
--- Preliminary Nominees -------
* A Darkness Forged in Fire Chris Evans
* A Magic of Twilight S. L. Farrell
* A Woman Worth Ten Coppers Morgan Howell
* Bloodheir Brian Ruckley
* City of Jade Dennis L. McKiernan
* Dragon Strike E. E. Knight
* Dragonforge James Maxey
* Elfslayer Nathan Long
* Empire in Black and Gold Adrian Tchaikovsky
* Fallen Tim Lebbon
* Foundation Mercedes Lackey
* Gladiatrix Russell Whitfield
* Goblin War Jim C. Hines
* Going Under Justina Robson
* Graceling Kristin Cashore
* Havemercy Danielle Bennett and Jaida Jones
* Heldenhammer Graham McNeill
* Ill Met in the Arena Dave Duncan
* In a Time of Treason David Keck
* Iron Angel Alan Campbell
* King of Ithaca Glyn Iliffe
* King's Shield Sherwood Smith
* Mage-Guard of Hamor L. E. Modesitt, Jr.
* Magic Burns Ilona Andrews
* Nagash the Sorcerer Mike Lee
* Path of Revenge Russell Kirkpatrick
* Ravensoul James Barclay
* Red Gloves (variant of Dagger-Star) Beth Vaughan
* Return of the Crimson Guard Ian C. Esslemont
* Royal Exile Fiona McIntosh
* Shadow Gate Kate Elliott
* Shadowbridge Gregory Frost
* Shadowmage Matthew Sprange
* Shadows Return Lynn Flewelling
* Steward of Song Adam Stemple
* The Ancient R. A. Salvatore
* The Blood King Gail Z. Martin
* The Burning Man Mark Chadbourn
* The Clockwork King of Orl Mike Wild
* The Company K. J. Parker
* The Dark Ferryman Jenna Rhodes
* The Divine Talisman Eldon Thompson
* The Dog of the North Tim Stretton
* The Dragons of Babel Michael Swanwick
* The Engine's Child Holly Phillips
* The Final Sacrifice Patricia Bray
* The Gods Return David Drake
* The Golden Tower Fiona Patton
* The Grave Thief Tom Lloyd
* The Hidden City Michelle West
* The Kingdom Beyond the Waves Stephen Hunt
* The Margarets Sheri S. Tepper
* The Painted Man Peter V. Brett
* The Phoenix Endangered Mercedes Lackey and James Mallory
* The Queen's Bastard C. E. Murphy
* The Red Wolf Conspiracy Robert V. S. Redick
* The Riven Kingdom Karen Miller
* The Shadow Isle Katharine Kerr
* The Soldier King Violette Malan
* The Steel Remains Richard Morgan
* The Ten Thousand Paul Kearney
* The Twisted Citadel Sara Douglass
* The Two Pearls of Wisdom Alison Goodman
* The Vacant Throne Joshua Palmatier
* Thirteen Orphans Jane Lindskold
* Toll the Hounds Steven Erikson
* Tracing the Shadow Sarah Ash
* Victory of Eagles Naomi Novik
* Weapons of Magical Destruction Stan Nicholls
* Winterstrike Liz Williams
* Wolfblade Jennifer Fallon
* Wrath of a Mad God Raymond E. Feist
2010
Win Empire Graham McNeill
Nomination Best Served Cold Joe Abercrombie
Nomination The Cardinal's Blades (translation of Les lames du cardinal) Pierre Pevel
Nomination The Gathering Storm Robert Jordan and Brandon Sanderson
Nomination Warbreaker Brandon Sanderson
--- Preliminary Nominees -------
* Arch Wizard Ed Greenwood
* Blood of Ambrose James Enge
* Blood of the Mantis Adrian Tchaikovsky
* Bones of the Dragon Tracy Hickman and Margaret Weis
* By the Mountain Bound Elizabeth Bear
* Canticle Ken Scholes
* Chaosbound David Farland
* Dark Haven Gail Z. Martin
* Destroyer of Worlds Mark Chadbourn
* Dragonseed James Maxey
* Dust of Dreams Steven Erikson
* Fire Kristin Cashore
* God of Clocks Alan Campbell
* Green Jay Lake
* Heart's Blood Juliet Marillier
* Heritage of the Xandim Maggie Furey
* Imager L. E. Modesitt, Jr.
* Imager's Challenge L. E. Modesitt, Jr.
* Irons in the Fire Juliet E. McKenna
* Kell's Legend Andy Remic
* Kings and Assassins Lane Robins
* Lamentation Ken Scholes
* Lord of Silence Mark Chadbourn
* Midwinter Matthew Sturges
* Naamah's Kiss Jacqueline Carey
* Night's Haunting Matthew Sprange
* Nights of Villjamur Mark Charan Newton
* Reiksguard Richard Williams
* Retribution Falls Chris Wooding
* Rides a Dread Legion Raymond E. Feist
* Servant of a Dark God John Brown
* Shadow Magic Danielle Bennett and Jaida Jones
* Shamanslayer Nathan Long
* The Adamantine Palace Stephen Deas
* The Crucible of the Dragon God Mike Wild
* The Dame R. A. Salvatore
* The Dragon Keeper Robin Hobb
* The Drowning City Amanda Downum
* The Dwarves (translation of Die Zwerge) Markus Heitz
* The Edge of the World Kevin J. Anderson
* The Island Tim Lebbon
* The Judging Eye R. Scott Bakker
* The Laurentine Spy Emily Gee
* The Magician's Apprentice Trudi Canavan
* The Other Lands David Anthony Durham
* The Phoenix Transformed Mercedes Lackey and James Mallory
* The Pretender's Crown C. E. Murphy
* The Prodigal Mage Karen Miller
* The Rats and the Ruling Sea Robert V. S. Redick
* The Rise of the Iron Moon Stephen Hunt
* The Sad Tale of the Brothers Grossbart Jesse Bullington
* The Silver Mage Katharine Kerr
* Tyrant's Blood Fiona McIntosh
* White Star Beth Vaughan
2011
Win The Way of Kings Brandon Sanderson
Nomination The Alchemist in the Shadows (translation of L'alchimiste des ombres) Pierre Pevel
Nomination The Black Prism Brent Weeks
Nomination The Desert Spear Peter V. Brett
Nomination The War of the Dwarves (translation of Der Krieg der Zwerge) Markus Heitz
Nomination Towers of Midnight Robert Jordan and Brandon Sanderson
--- Preliminary Nominees -------
* Above His Proper Station Lawrence Watt-Evans
* Against All Things Ending Stephen Donaldson
* Against All Things Ending Sidonie Beresford-Browne
* Antiphon Ken Scholes
* Arms-Commander L. E. Modesitt, Jr.
* At the Gates of Darkness Raymond E. Feist
* Bearers of the Black Staff Terry Brooks
* City of Ruin Mark Charan Newton
* Corvus Paul Kearney
* Crossing Over Anna Kendall
* Destiny's Star Beth Vaughan
* Destiny's Star Nik Keevil
* Dragon Haven Robin Hobb
* Farlander Col Buchanan
* Firebrand Gillian Philip
* Iorich Steven Brust
* King's Wrath Fiona McIntosh
* Oath of Fealty Elizabeth Moon
* Once Walked with Gods James Barclay
* Passion Play Beth Bernobich
* Pilgrims Will Elliott
* Power and Majesty Tansy Rayner Roberts
* Secret of the Dragon Tracy Hickman and Margaret Weis
* Shadow King Gav Thorpe
* Shadow Prowler (translation of
Крадущийся в тени?Kradyshchiysya v teni
)
Alexey Pehov
* Shadow's Son Jon Sprunk
* Slave of Sondelle Bevan McGuiness
* Spellwright Blake Charlton
* Stonewielder Ian C. Esslemont
* Stormlord Rising Glenda Larke
* Surrender to the Will of the Night Glen Cook
* The Ambassador's Mission Trudi Canavan
* The Bear R. A. Salvatore
* The Conqueror's Shadow Ari Marmell
* The Double-Edged Sword Sarah Silverwood
* The Hundred Thousand Kingdoms N. K. Jemisin
* The Infinity Gate Sara Douglass
* The King of the Crags Stephen Deas
* The King's Bastard Rowena Cory Daniells
* The Last Page Anthony Huso
* The Questing Road Lyn McConchie
* The Radiant Child Duncan Lay
* The Ragged Man Tom Lloyd
* The Reluctant Mage Karen Miller
* The Risen Queen Duncan Lay
* The Scarab Path Adrian Tchaikovsky
* The Thief-Taker's Apprentice Stephen Deas
* The Wolf Age James Enge
* Tome of the Undergates Sam Sykes
* Watcher of the Dead J. V. Jones
* Wolfsangel M. D. Lachlan
2012
Win The Wise Man's Fear Patrick Rothfuss
Nomination Blackveil Kristen Britain
Nomination Blood of Aenarion William King
Nomination The Alloy of Law Brandon Sanderson
Nomination The Heroes Joe Abercrombie
--- Preliminary Nominees -------
* A Blight of Mages Karen Miller
* A Dance with Dragons George R. R. Martin
* A Kingdom Besieged Raymond E. Feist
* Black Halo Sam Sykes
* Cold Fire Kate Elliott
* Dangerous Waters Juliet E. McKenna
* Dark Mist Rising Anna Kendall
* Echo City Tim Lebbon
* Endurance Jay Lake
* Eona Alison Goodman
* Exile Rebecca Lim
* Fenrir M. D. Lachlan
* Fire and Thorns (variant of The Girl of Fire and Thorns) Rae Carson
* Heirs of the Blade Adrian Tchaikovsky
* Journey by Night Kim Falconer
* Lady-Protector L. E. Modesitt, Jr.
* Naamah's Blessing Jacqueline Carey
* Never Knew Another J. M. McDermott
* Oracle's Fire Mary Victoria
* Out of the Waters David Drake
* Prospero Regained L. Jagi Lamplighter
* Revenant Bevan McGuiness
* Road to the Soul Kim Falconer
* Samiha's Song Mary Victoria
* Scarred Man Bevan McGuiness
* Scholar L. E. Modesitt, Jr.
* Shadow Will Elliott
* Shadow Chaser (translation of ) Alexey Pehov
* Shadow's Lure Jon Sprunk
* Shadows at Stonewylde Kit Berry
* Silvermay James Moloney
* Snuff Terry Pratchett
* Songs of the Earth Elspeth Cooper
* Spellbound Blake Charlton
* Stands a Shadow Col Buchanan
* Stormlord's Exile Glenda Larke
* The Book of Transformations Mark Charan Newton
* The Cold Commands Richard Morgan
* The Crippled God Steven Erikson
* The Devil's Diadem Sara Douglass
* The Dragon Arcana (translation of Le dragon des arcanes) Pierre Pevel
* The Dragon's Path Daniel Abraham
* The Emperor's Knife Mazarkis Williams
* The Fallen Blade Jon Courtenay Grimwood
* The Hammer K. J. Parker
* The Heir of Night Helen Lowe
* The Key to Creation Kevin J. Anderson
* The Kingdom of Gods N. K. Jemisin
* The Lost Gate Orson Scott Card
* The Measure of the Magic Terry Brooks
* The Necklace of the Gods (variant of Eona) Alison Goodman
* The Omen Machine Terry Goodkind
* The Order of the Scales Stephen Deas
* The Revenge of the Dwarves (translation of Die Rache der Zwerge) Markus Heitz
* The River of Shadows Robert V. S. Redick
* The Rogue Trudi Canavan
* The Sea Thy Mistress Elizabeth Bear
* The Sea Watch Adrian Tchaikovsky
* The Sworn Gail Z. Martin
* The Tempering of Men Elizabeth Bear and Sarah Monette
* The Traitor's Gate Sarah Silverwood
* The Warlock's Shadow Stephen Deas
* The Waters Rising Sheri S. Tepper
* When the Saints Dave Duncan
* World's End Will Elliott
2013
Win The Blinding Knife Brent Weeks
Nomination King of Thorns Mark Lawrence
Nomination Red Country Joe Abercrombie
Nomination Stormdancer Jay Kristoff
Nomination The Gathering of the Lost Helen Lowe
--- Preliminary Nominees -------
* Babylon Steel Gaie Sebold
* Bard's Oath Joanne Bertin
* Besieged Rowena Cory Daniells
* Black Bottle Anthony Huso
* Bridge of Swords Duncan Lay
* City of Dragons Robin Hobb
* Crown of Vengeance Mercedes Lackey and James Mallory
* Darkening Skies Juliet E. McKenna
* Defiant Peaks Juliet E. McKenna
* Empire of the Saviours A. J. Dalton
* Exile Rowena Cory Daniells
* Forge of Darkness Steven Erikson
* Greatshadow James Maxey
* Hush James Maxey
* Irenicon Aidan Harte
* Kings of Morning Paul Kearney
* Knife Sworn Mazarkis Williams
* Lord of Slaughter M. D. Lachlan
* Luck of the Draw Piers Anthony
* Mage's Blood David Hair
* Malice John Gwynne
* Orb Sceptre Throne Ian C. Esslemont
* Orion and King Arthur Ben Bova
* Princeps L. E. Modesitt, Jr.
* Queen's Hunt Beth Bernobich
* Rage of the Dragon Tracy Hickman and Margaret Weis
* Range of Ghosts Elizabeth Bear
* Sanctuary Rowena Cory Daniells
* Seven Princes John R. Fultz
* Shadow Blizzard (translation of ) Alexey Pehov
* The Black Mausoleum Stephen Deas
* The Dark Divide Jennifer Fallon
* The Devil's Looking Glass Mark Chadbourn
* The Dusk Watchman Tom Lloyd
* The Fate of the Dwarves (translation of Das Schicksal der Zwerge) Markus Heitz
* The King's Blood Daniel Abraham
* The Scrivener's Tale Fiona McIntosh
* The Silvered Tanya Huff
* The Traitor Queen Trudi Canavan
* Three Parts Dead Max Gladstone
* Throne of the Crescent Moon Saladin Ahmed
* Touchstone Melanie Rawn
* Trinity Rising Elspeth Cooper
* Wards of Faerie Terry Brooks
* Winter Be My Shield Jo Spurrier
2014
Win Emperor of Thorns Mark Lawrence
Nomination A Memory of Light Robert Jordan and Brandon Sanderson
Nomination The Daylight War Peter V. Brett
Nomination The Republic of Thieves Scott Lynch
Nomination War Master's Gate Adrian Tchaikovsky
--- Preliminary Nominees -------
* Allegiance Beth Bernobich
* Antiagon Fire L. E. Modesitt, Jr.
* Black Sun Light My Way Jo Spurrier
* Blood of Dragons Robin Hobb
* Children of Fire Drew Karpyshyn
* Drakenfeld Mark Charan Newton
* Dreaming of Zhou Gong Traci Harding
* Esrever Doom Piers Anthony
* Fade to Black Francis Knight
* Herald of the Storm Richard Ford
* Ice Forged Gail Z. Martin
* Imager's Battalion L. E. Modesitt, Jr.
* Kinless Stephen Godden
* Kinslayer Jay Kristoff
* Magician's End Raymond E. Feist
* Master of Dragons Chris Wraight
* Moon's Artifice Tom Lloyd
* Promise of Blood Brian McClellan
* Reunion Jennifer Fallon
* Shattered Pillars Elizabeth Bear
* She Who Waits Daniel Polansky
* Skarsnik Guy Haley
* The Ace of Skulls Chris Wooding
* The Crimson Shield Nathan Hawke
* The Crown Tower Michael J. Sullivan
* The Garden of Stones Mark T. Barnes
* The Last Dark Stephen R. Donaldson
* The Palace Job Patrick Weekes
* The Raven's Shadow Elspeth Cooper
* The Shadowed Throne K. J. Taylor
* The Thousand Names Django Wexler
* The Wilful Princess and the Piebald Prince (variant of The Willful Princess and the Piebald Prince) Robin Hobb
* Time of Contempt (translation of Czas pogardy) Andrzej Sapkowski
* Two Serpents Rise Max Gladstone
* Valley of Shields Duncan Lay
* Written in Red Anne Bishop
2015
Win Words of Radiance Brandon Sanderson
Nomination Half a King Joe Abercrombie
Nomination Prince of Fools Mark Lawrence
Nomination The Broken Eye Brent Weeks
Nomination Valour John Gwynne
--- Preliminary Nominees -------
* A Dance of Ghosts David Dalglish
* A Natural History of Dragons: A Memoir by Lady Trent Marie Brennan
* Arcanum Simon Morden
* Assail Ian C. Esslemont
* Baptism of Fire (translation of Chrzest ognia) Andrzej Sapkowski
* Blood Will Follow Snorri Kristjansson
* City of Stairs Robert Jackson Bennett
* Crown of Renewal Elizabeth Moon
* Fool's Assassin Robin Hobb
* Gleam Tom Fletcher
* In Dark Service Stephen Hunt
* Justice Ian Irvine
* Lagoon Nnedi Okorafor
* Reign of Ash Gail Z. Martin
* Retribution Mark Charan Newton
* Righteous Fury (translation of Gerechter Zorn) Markus Heitz
* Seal of the Worm Adrian Tchaikovsky
* Smiler's Fair Rebecca Levene
* Son of the Morning Mark Alder
* Spira Mirabilis Aidan Harte
* Sworn in Steel Douglas Hulick
* The Blasted Lands James A. Moore
* The Boy with the Porcelain Blade Den Patrick
* The Crimson Campaign Brian McClellan
* The Dark Defiles Richard Morgan
* The Falcon Throne Karen Miller
* The Fourth Gwenevere John James and Caitlín Matthews and John Matthews
* The Free Brian Ruckley
* The Gospel of Loki Joanne Harris
* The High Druid's Blade Terry Brooks
* The Incorruptibles John Hornor Jacobs
* The Lascar's Dagger Glenda Larke
* The Oath of the Vayuputras Amish
* The Relic Guild Edward Cox
* The Widow's House Daniel Abraham
* Thief's Magic Trudi Canavan
* Tower Lord Anthony Ryan
* Traitor's Blade Sebastien de Castell
* Unholy War David Hair
2016
Win The Liar's Key Mark Lawrence
Nomination Ruin John Gwynne
Nomination Slayer: Book II of the Doom of Gotrek Gurnisson David Guymer
Nomination Son of the Black Sword Larry Correia
Nomination The Dread Wyrm Miles Cameron
--- Preliminary Nominees -------
* A Crown for Cold Silver Jesse Bullington
* Angel of Storms Trudi Canavan
* Archaon: Lord of Chaos Rob Sanders
* Ascendant's Rite David Hair
* Black Wolves Kate Elliott
* Chaos Unleashed Drew Karpyshyn
* Devastating Hate (translation of Vernichtender Hass) Markus Heitz
* Fool's Quest Robin Hobb
* Foreign Devils John Hornor Jacobs
* Guns of the Dawn Adrian Tchaikovsky
* Half a King Joe Abercrombie
* Knight's Shadow Sebastien de Castell
* Old Man's Ghosts Tom Lloyd
* Path of Gods Snorri Kristjansson
* Queen of Fire Anthony Ryan
* Reign of Iron Angus Watson
* Shadows of Self Brandon Sanderson
* Skyborn David Dalglish
* Spark and Carousel Joanne Hall
* Spinning Thorns Anna Sheehan
* Swords and Scoundrels Julia Knight
* The Aeronaut's Windlass Jim Butcher
* The Autumn Republic Brian McClellan
* The Boy Who Wept Blood Den Patrick
* The Cathedral of Known Things Edward Cox
* The Dagger's Path Glenda Larke
* The Darkling Child Terry Brooks
* The Fifth Season N. K. Jemisin
* The Heir to the North Steven Poore
* The House of Shattered Wings Aliette de Bodard
* The Hunter's Kind Rebecca Levene
* The Iron Ghost Jen Williams
* The Mechanical Ian Tregillis
* The Price of Valour (variant of The Price of Valor) Django Wexler
* The Providence of Fire Brian Staveley
* The Silver Kings Stephen Deas
* The Skull Throne Peter V. Brett
* The Sword of the South David Weber
* Those Above Daniel Polansky
* Twelve Kings (variant of Twelve Kings in Sharakhai) Bradley Beaulieu
* Uprooted Naomi Novik
* Valkyrie's Song M. D. Lachlan
* War of Shadows Gail Z. Martin
2017
Win Warbeast Gav Thorpe
Nomination Nevernight Jay Kristoff
Nomination The Bands of Mourning Brandon Sanderson
Nomination The Wheel of Osheim Mark Lawrence
Nomination Wrath John Gwynne
--- Preliminary Nominees -------
* A Blade of Black Steel Alex Marshall
* A Plague of Swords (variant of The Plague of Swords) Miles Cameron
* Age of Myth Michael J. Sullivan
* An Accident of Stars Foz Meadows
* Assassin Queen Anna Kashina
* Bloodmage Stephen Aryan
* Break the Chains Megan E. O'Keefe
* Calamity Brandon Sanderson
* Chains of the Heretic Jeff Salyards
* Children of Earth and Sky Guy Gavriel Kay
* City of Blades Robert Jackson Bennett
* Daughter of Blood Helen Lowe
* Dead Man's Steel Luke Scull
* Dragon Hunters Marc Turner
* Fair Rebel Steph Swainston
* Fireborn David Dalglish
* Fool's Gold Jon Hollins
* Forgotten Hero Brian G. Murray
* Gods of Nabban K. V. Johansen
* Leviathan's Blood Ben Peek
* Phoenix Ascendant Ryk E. Spoor
* Red Tide Marc Turner
* Saint's Blood Sebastien de Castell
* Shadow and Flame Gail Z. Martin
* Stranger of Tempest Tom Lloyd
* The Blood Mirror Brent Weeks
* The Fall of the Dagger Glenda Larke
* The Girl on the Liar's Throne Den Patrick
* The Great Ordeal R. Scott Bakker
* The Guns of Ivrea Clifford Beal
* The High King's Vengeance Steven Poore
* The Last Mortal Bond Brian Staveley
* The Malice Peter Newman
* The Mortal Tally Sam Sykes
* The Obelisk Gate N. K. Jemisin
* The Obsidian Throne J. D. Oswald
* The Pagan Night Tim Akers
* The Path of the Hawk Ian Graham
* The Seer Sonia Orin Lyris
* The Silent Army James A. Moore
* The Silver Tide Jen Williams
* The Sky Slayer Joel Cornah
* The Sorcerer's Daughter Terry Brooks
* The Spider's War Daniel Abraham
* The Stealers' War Stephen Hunt
* The Summer Goddess Joanne Hall
* The Summon Stone Ian Irvine
* The Tiger and the Wolf Adrian Tchaikovsky
* The Tower of the Swallow (translation of
Wieża Jaskółki?Wieza Jaskolki
)
Andrzej Sapkowski
* The Waking Fire Anthony Ryan
* The Watcher of Dead Time Edward Cox
* The World Raven A. J. Smith
* Those Below Daniel Polansky
* Twilight of the Dragons Andy Remic
2018
Win Assassin's Fate Robin Hobb
Nomination Oathbringer Brandon Sanderson
Nomination Red Sister Mark Lawrence
Nomination Scorched Shadows Steve McHugh
Nomination The Fall of Dragons Miles Cameron
--- Preliminary Nominees -------
* A Gathering of Ravens Scott Oden
* A Plague of Giants Kevin Hearne
* A War in Crimson Embers Alex Marshall
* Among the Fallen N. S. Dolkart
* An Echo of Things to Come James Islington
* Bane and Shadow Jon Skovron
* City of Miracles Robert Jackson Bennett
* Coldmaker Daniel A. Cohen
* Dark Immolation Christopher Husberg
* Death's Mistress: Sister of Darkness Terry Goodkind
* Destiny's Conflict Janny Wurts
* Empress of the Fall David Hair
* False Idols Jon Hollins
* Firebrand Kristen Britain
* Firestorm Lucy Hounsom
* God's Last Breath Sam Sykes
* Godsgrave Jay Kristoff
* Heartland Lucy Hounsom
* Infernal Machines John Hornor Jacobs
* Lightbringers: The Age of Myths and Legends David Price
* Mageborn Stephen Aryan
* Overlords of the Iron Dragon C. L. Werner
* Princess of Blood Tom Lloyd
* Scourge Gail Z. Martin
* Seventh Decimate Stephen Donaldson
* Shadowborn David Dalglish
* Sins of Empire Brian McClellan
* Skullsworn Brian Staveley
* Strange the Dreamer Laini Taylor
* Successor's Promise Trudi Canavan
* The Amber Arrow Tony Daniel
* The Bear and the Serpent Adrian Tchaikovsky
* The Black Elfstone Terry Brooks
* The Core Peter V. Brett
* The Fallen Kingdom Elizabeth May
* The Fatal Gate Ian Irvine
* The Gates of Tagmeth P. C. Hodgell
* The House of Binding Thorns Aliette de Bodard
* The Lady of the Lake (translation of Pani Jeziora) Andrzej Sapkowski
* The Last Sacrifice James A. Moore
* The Legion of Flame Anthony Ryan
* The Ninth Rain Jen Williams
* The Seven Peter Newman
* The Spear of Shadows Josh Reynolds
* The Stone in the Skull Elizabeth Bear
* The Stone Sky N. K. Jemisin
* The Two of Swords: Volume One K. J. Parker
* The Unholy Consult R. Scott Bakker
* The Witchwood Crown Tad Williams
* Throne of the Bastards Brian Keene and Steven L. Shrewsbury
* Tyrant's Throne Sebastien de Castell
* With Blood Upon the Sand Bradley P. Beaulieu
* You Die When You Die Angus Watson
Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)