ISFDB banner

2003 Chesley Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Chesley Award

1980's:  -   -   -   -   -  1985  -  1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018  - 
Best Cover Illustration - Hardcover
Win The Thousand Orcs Todd Lockwood
Nomination Argonaut Alan Pollack
Nomination Diuturnity's Dawn Mark Harrison
Nomination Resurgence Bob Eggleton
Nomination Sorcery Rising Michael Whelan
Best Cover Illustration - Paperback
Win Briar Rose Tristan Elwell
Nomination Dolphin Watch James Gurney
Nomination Restoration Matt Stawicki
Nomination Stealing the Elf-King's Roses Don Maitz
Nomination The Fall of the Kings Thomas Canty
Best Cover Illustration - Magazine
Win Dragon Magazine, December 2002 Todd Lockwood
Nomination Asimov's Science Fiction, February 2002 Ron Miller
Nomination Computer Gaming World, November 2002 David A. Cherry
Nomination Corporate Knights, October-November 2002 Matt Hughes
Nomination Wired, December 2003 Kenn Brown
Best Interior Illustration
Win Classic Fairy Tales Scott Gustafson
Nomination Abu and the Seven Marvels William Stout
Nomination Dragonhenge Bob Eggleton
Nomination Sleeping Beauty Kinuko Y. Craft
Nomination Stuff Out'a My Head Bernie Wrightson
Best Gaming-Related Illustration
Win Spider Queen Todd Lockwood
Nomination Darkness and Light William Hammock
Nomination Mirari's Wake David Martin
Best Product Illustration
Win The Light Ship Dean Morrissey
Nomination Garden Rendezvous James Christensen
Nomination Happily Ever After Scott Gustafson
Nomination New Age of Mythology Trio David A. Cherry
Nomination The Court Painter Michael Parkes
Best Color Work - Unpublished
Win The Storm Richard Hescox
Nomination Bean Stalk Michael Whelan
Nomination Briony, Princess of Shadowmarch Maurizio Manzieri
Nomination The Endless Dream Christopher Vacher
Nomination The Rungius Pass Tom Kidd
Nomination Wings of the Wind Theresa Mather
Best Monochrome Work - Unpublished
Win The Skimmer's Lagoon Maurizio Manzieri
Nomination Morgana Reborn Jean-Pierre Targete
Nomination Ms. Fix-It Mike Weaver
Nomination Old Tom's Study James Owen
Nomination Still Waters Lawrence Allen Williams
Best Three-Dimensional Art
Win Con Jose Dragon Kim Graham
Nomination Hippocampus Laura Reynolds
Nomination Rocket Science Real Musgrave
Nomination The Alchemist Daniel Hawkins
Nomination Winter Guardians Lisa Snellings
Best Art Director
Win ---- Irene Gallo
Nomination ---- Dana Knutson
Nomination ---- Julia Kushnirsky
Nomination ---- Dave Land
Nomination ---- David Stevenson
Award for Contribution to ASFA
Win ---- Geoffrey Surette
Nomination ---- Ted Atwood and Bonnie Atwood
Nomination ---- Holly Bird
Nomination ---- Joni Brill Dashoff
Nomination ---- Morgana
Award for Artistic Achievement
Win ---- Tom Kidd
Nomination ---- Jim Burns
Nomination ---- Kinuko Y. Craft
Nomination ---- Hayao Miyazaki
Nomination ---- Maurice Sendak

Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)