ISFDB banner

2011 Chesley Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Chesley Award

1980's:  -   -   -   -   -  1985  -  1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
2020's: 2020 2021  -   -   -   -   -   -   -   - 
Best Cover Illustration - Hardcover
Win The Way of Kings Michael Whelan
Nomination Blasphemy Don Maitz
Nomination Midsummer Night Kinuko Y. Craft
Nomination Spectrum 17: The Best in Contemporary Fantastic Art Gregory Manchess
Nomination The Waters Rising John Picacio
Best Cover Illustration - Paperback
Win Geist Jason Chan
Nomination Alien Tango Daniel Dos Santos
Nomination Die Zombies von Oz Volkan Baga
Nomination Dreadnought Jon Foster
Nomination Elric: Swords and Roses John Picacio
Nomination The Ragged Man Todd Lockwood
Best Cover Illustration - Magazine
Win Orson Scott Card's Intergalactic Medicine Show, #17, June 2010 Nick Greenwood
Nomination Analog Science Fiction and Fact, April 2010 David A. Hardy
Nomination Clarkesworld Magazine, January 2010 Sergio Rebolledo
Nomination Clarkesworld Magazine, November 2010 Andrey Lazarev
Nomination Clarkesworld Magazine, September 2010 Julie Dillon
Nomination Heavy Metal, January 2010 James Ryman
Best Interior Illustration
Win Middle-Earth: Visions of a Modern Myth Donato Giancola
Nomination Behemoth Keith Thompson
Nomination Elric: Swords and Roses John Picacio
Nomination Four Horsemen, at Their Leisure Jon Foster
Nomination Vilcabamba Jason Chan
Best Gaming-Related Illustration
Win Amorphous Drake Lucas Graciano
Nomination Bloodshot Trainee Matthew Stewart
Nomination Eel Umbra Howard Lyon
Nomination Gaea's Revenge Kekai Kotaki
Nomination Harbor Serpent Daarken
Nomination Maritime Guard L. A. Williams
Best Product Illustration
Win Shadow Rising by Robert Jordan Sam Weber
Nomination Dragons' Domain: The Ultimate Dragon Painting Workshop Bob Eggleton
Nomination Pact of the Blind Lars Grant-West
Nomination St. George and the Dragon Donato Giancola
Nomination Transcend (aka Judgment) David Palumbo
Best Color Work - Unpublished
Win Planetary Alignment Julie Dillon
Nomination Isis Daren Bader
Nomination Portals to Infinity David A. Hardy
Nomination The Favorite Omar Rayyan
Nomination Torin's Quest Raoul Vitale
Nomination Waterfall Dragons Matthew Stewart
Best Monochrome Work - Unpublished
Win Triptych Ian Miller
Nomination Drawing for Beautiful Grim Ed Ko
Nomination Highborne Eric Braddock
Nomination Tikbalang Anthony Francisco
Nomination UNK!
Petar Meseldžija?Petar Meseldzija
Petar Meseldzhija
Nomination Zombie Girl David Palumbo
Best Three-Dimensional Art
Win Eel Walker Mark Newman
Nomination Amphibiana David Meng
Nomination Ixana Jordu Schell
Nomination Scream Queen Thomas S. Kuebler
Nomination The Dogs of War Vincent Villafranca
Nomination The Letter Michael Parkes
Best Art Director
Win ---- Jon Schindehette
Nomination ---- Lou Anders
Nomination ---- Irene Gallo
Nomination ---- William Schafer
Nomination ---- David Stevenson
Award for Lifetime Artistic Achievement
Win ---- Boris Vallejo
Nomination ---- Jeff Jones
Nomination ---- Ian Miller
Nomination ---- Moebius
Nomination ---- Darrell K. Sweet
Nomination ---- Brom

Copyright © 1995-2021 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (2006-04-24)