ISFDB banner

2002 Ditmar Award / Australian Science Fiction Achievement Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Ditmar Award / Australian Science Fiction Achievement Award

1960's:  -   -   -   -   -   -   -   -   -  1969
1970's: 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018  - 
Best Australian Novel
Win Lirael Garth Nix
Nomination Eyes of the Calculor Sean McMullen
Nomination The Year of Intelligent Tigers Kate Orman
--- Nominations Below Cutoff -------
* Angel of Ruin Kim Wilkins
* Child of the Prophecy Juliet Marillier
* Fire and Sword Simon Brown
* The Magicians' Guild Trudi Canavan
* Night Beast Robert Hood
* Sailing to Atlantis Janeen Webb
* Shadows Bite Stephen Dedman
* The Other Victor Kelleher
* The Stone Mage and the Sea Sean Williams
Best Australian Short Fiction
Win Absolute Uncertainty Lucy Sussex
Win The Diamond Pit Jack Dann
Nomination Tower of Wings Sean McMullen
Nomination Rotten Times Robert Hood
Nomination The Boneyard Kyla Ward
Nomination Whispers Paul Collins and Rick Kennett
--- Nominations Below Cutoff -------
* Rococo Cola Adam Browne
* The Art of War Scott Robinson
* The Lagan Fishers Terry Dowling
* The Woman of Endor Sue Isle
Best Australian Collected Work
Win Earth Is But a Star: Excursions Through Science Fiction to the Far Future Damien Broderick
Nomination Jubilee Jack Dann
Nomination Stalking Midnight Paul Collins
Nomination Orb Speculative Fiction #2, 2001 Sarah Endacott
--- Nominations Below Cutoff -------
* Aurealis Chimera Publications
* Nor of Human... An Anthology of Fantastic Creatures Geoffrey Maloney
Best Australian Artwork
--- Not on ballot -- Insufficient Nominations -------
* Insufficient Nominations - Category Cancelled -
Best Australian Professional Achievement
Win for editing and production of Aurealis over so many years Dirk Strasser and Stephen Higgins
Nomination editing Meredith Costain and Paul Collins
Nomination For the Young Adult Series "Shades" (Hodder Headline) - [here]. Robert Hood
Best Fan Writer
Win ---- Bruce Gillespie
Nomination ---- Bill Wright
Nomination ---- Deborah Biancotti
Nomination ---- Geoff Allshorn
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* ---- Adrian Gaetano
Best Fan Artist
Win ---- Dick Jenssen
Nomination ---- Cat Sparks
Nomination ---- Miriam English
Best Australian Fan Production - Fanzine
Win SF Commentary Bruce Gillespie
Nomination Fables and Reflections, Issue #1 Lily Chrywenstrom
Nomination Interstellar Ramjet Scoop Bill Wright
Nomination Diverse Universe Geoff Allshorn and Miriam English
Nomination Solar Spectrum Geoff Allshorn and Miriam English
--- Nominations Below Cutoff -------
* Festzine for John Foyster's Sexgesimal Anniversary Juliette Woods and Damien Warman and Yvonne Rousseau
* Mitch?: Tarts of the New Millennium Mitch?
* The Australian SF Bullsheet Marc Ortlieb
* Thyme Alan Stewart
Best Australian Fan Production - Other
Win Mitch?: Tarts of the New Millennium Mitch?
Win Spaced Out Website (http://www.spacedoutinc.org) Geoff Allshorn and Miriam English
Nomination Tabula-Rasa (http://www.tabula-rasa.info) David Carroll and Kyla Ward
Nomination ConSensual: A Collection of Meaty Erotic Stories Cathy Cupitt and Stephen Dedman and Elaine Kemp
Nomination JB Resurrection Garth Thomas
--- Nominations Below Cutoff -------
* Australian SF Info (http://www.vicnet.net.au/~sfoz/welcom.htm) Marc Ortlieb
Best New Talent
Win ---- Cat Sparks
Australian SF Foundation - A. Bertram Chandler Award
Win ---- John Foyster

Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)