ISFDB banner

2009 Ditmar Award / Australian Science Fiction Achievement Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Novel
Win Tender Morsels Margo Lanagan
Nomination Earth Ascendant Sean Williams
Nomination Fivefold Nathan Burrage
Nomination How to Ditch Your Fairy Justine Larbalestier
Nomination No Free Lunch Simon Haynes
Nomination The Daughters of Moab Kim Westwood
Best Novella or Novelette
Win Painlessness Kirstyn McDermott
Nomination Angel Rising Dirk Flinthart
Nomination Creeping in Reptile Flesh Robert Hood
Nomination Night Heron's Curse Thoraiya Dyer
Nomination Soft Viscosity David Conyers
Best Short Story
Win The Goosle Margo Lanagan
Win This Is Not My Story Dirk Flinthart
Nomination Ass-Hat Magic Spider Scott Westerfeld
Nomination Her Collection of Intimacy Paul Haines
Nomination Moments of Dying Robert Hood
Nomination Pale Dark Soldier Deborah Biancotti
Nomination Sammarynda Deep Cat Sparks
Best Collected Work
Win Dreaming Again Jack Dann
Nomination 2012 Alisa Krasnostein and Ben Payne
Nomination Black : Australian Dark Culture Magazine Angela Challis
Nomination Canterbury 2100: Pilgrimages in a New World Dirk Flinthart
Nomination Creeping in Reptile Flesh Robert Hood
Nomination Midnight Echo (zine - [here]) Kirstyn McDermott and Ian Mond
Nomination The Starry Rift: Tales of New Tomorrows Jonathan Strahan
Best Artwork
Win Tales from Outer Suburbia Shaun Tan
Nomination 2012 Cat Sparks
Nomination Aurealis, #40 Adam Duncan
Nomination Creeping in Reptile Flesh Cat Sparks
Nomination Dragonscarpe Michal Dutkiewicz
Nomination Gallery in Black Box [e-anthology] Andrew McKiernan
Best Achievement
Win for Black: Australian Dark Culture Magazine and Brimstone Press Angela Challis
Nomination for "The Gunny Project: A tribute to Ian Gunn 1959-1998", presented at the Melbourne SF Club James "Jocko" Allen and KRin Pender-Gunn
Nomination for Tasmaniac Productions Steven Clark
Nomination for fiction editing in Cosmos Damien Broderick
Nomination for her work as AHWA News Editor Talie Helene
Nomination for preserving colonial Australian horror fiction and editing Australian Gothic and Australian Nightmares James Doig
Nomination for promoting Australian horror through the AHWA Marty Young and the AHWA Committee
Best New Talent
Win ---- Felicity Dowker
Nomination ---- Peter M. Ball
Nomination ---- Jason Fischer
Nomination ---- Gary Kemble
Nomination ---- Amanda Pillar

Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)