ISFDB banner

2015 Ditmar Award / Australian Science Fiction Achievement Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Ditmar Award / Australian Science Fiction Achievement Award

1960's:  -   -   -   -   -   -   -   -   -  1969
1970's: 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018  - 
Best Novel
Win The Lascar's Dagger Glenda Larke
Win Thief's Magic Trudi Canavan
--- Finalists -------
* Bound Alan Baxter
* Clariel Garth Nix
* The Godless Ben Peek
Best Novella or Novelette
Win The Legend Trap Sean Williams
--- Finalists -------
* Escapement Stephanie Gunn
* St Dymphna's School for Poison Girls Angela Slatter
* The Darkness in Clara Alan Baxter
* The Female Factory Lisa L. Hannett and Angela Slatter
* The Ghost of Hephaestus Charlotte Nash
Best Short Story
Win The Seventh Relic Cat Sparks
--- Finalists -------
* Bahamut Thoraiya Dyer
* Cookie Cutter Superhero Tansy Rayner Roberts
* Signature Faith Mudge
* Vanilla Dirk Flinthart
Best Collected Work
Win Kaleidoscope: Diverse YA Science Fiction and Fantasy Stories Alisa Krasnostein and Julia Rios
--- Finalists -------
* Phantazein Tehani Wessely
* The Year's Best Australian Fantasy & Horror 2013 Liz Grzyb and Talie Helene
Best Artwork
Win Phantazein Kathleen Jennings
--- Finalists -------
* Black-Winged Angels Kathleen Jennings
* The Bitterwood Bible and Other Recountings Kathleen Jennings
Best Fan Writer
Win for body of work Tansy Rayner Roberts
--- Finalists -------
* for body of work Sean Wright (reviewer)
* for body of work Grant Watson
* for body of work Alexandra Pierce
* for body of work Katharine Stubbs
* for body of work Bruce Gillespie
* for body of work Tsana Dolichva
Best Fan Artist
Win for body of work, including Fakecon art and Illustration Friday series Kathleen Jennings
--- Finalists -------
* for body of work, including "Interstellar Park Ranger Bond, Jaime Bond", "Gabba and Slave Lay-off: Star Wars explains Australian politics", "The Driver", and "Unmasked" in Dark Matter Zine Nalini Haynes
* for movie poster of It Grows! Nick Stathopoulos
Best Fan Publication in Any Medium
Win The Writer and the Critic Kirstyn McDermott and Ian Mond
--- Finalists -------
* Galactic Chat Sean Wright (reviewer) and Helen Stubbs and David McDonald and Alexandra Pierce and Sarah Parker and Mark Webb
* Galactic Suburbia Alisa Krasnostein and Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts and Andrew Finch
* It Grows! Nick Stathopoulos
* Snapshot 2014 Tsana Dolichva and Nick Evans and Stephanie Gunn and Kathryn Linge and Elanor Matton-Johnson and David McDonald and Helen Merrick and Jason Nahrung and Ben Payne and Alex Pierce and Tansy Rayner Roberts and Helen Stubbs and Tehani Wessely and Sean Wright (reviewer) and Katharine Stubbs
Best New Talent
Win ---- Helen Stubbs
--- Finalists -------
* ---- Shauna O'Meara
* ---- Michelle Goldsmith

Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)