1996 Hugo Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Novel
1 The Diamond Age Neal Stephenson
2 The Time Ships Stephen Baxter
3 Brightness Reef David Brin
4 The Terminal Experiment Robert J. Sawyer
5 Remake Connie Willis
--- Nominations Below Cutoff -------
* Alvin Journeyman Orson Scott Card
* Cetaganda Lois McMaster Bujold
* Chaga Ian McDonald
* Expiration Date Tim Powers
* Invader C. J. Cherryh
* Legacy Greg Bear
* Metropolitan Walter Jon Williams
* Sailing Bright Eternity Gregory Benford
* The Ganymede Club Charles Sheffield
* Worldwar: Tilting the Balance Harry Turtledove
Best Novella
1 The Death of Captain Future Allen Steele
2 A Woman's Liberation Ursula K. Le Guin
3 Bibi Mike Resnick and Susan Shwartz
4 A Man of the People Ursula K. Le Guin
5 Fault Lines Nancy Kress
--- Nominations Below Cutoff -------
* At the Eschaton Charles Sheffield
* De Secretis Mulierum L. Timmel Duchamp
* Final Review G. David Nordley
* Harvest the Fire Poul Anderson
* Hot Times in Magma City Robert Silverberg
* Hypocaust & Bathysphere Rebecca Ore
* In Forests Afloat Upon the Sea Daniel Hatch
* Inherit the Earth Brian Stableford
* Mortimer Gray's "History of Death" Brian Stableford
* The Ziggurat Gene Wolfe
* We Were Out of Our Minds with Joy David Marusek
Best Novelette
1 Think Like a Dinosaur James Patrick Kelly
2 When the Old Gods Die Mike Resnick
3 The Good Rat Allen Steele
4 Must and Shall Harry Turtledove
5 Luminous Greg Egan
6 TAP Greg Egan
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Portrait of My Grandfather Doug Larsen
* A Worm in the Well Gregory Benford
* Coming of Age in Karhide Ursula K. Le Guin
* Ether OR Ursula K. Le Guin
* Evolution Nancy Kress
* For White Hill Joe Haldeman
* I, Iscariot Michael Bishop
* The Kidnapping of Baroness 5 Katherine MacLean
* Tea and Hamsters Michael G. Coney
* Waging Good Robert Reed
* Wang's Carpets Greg Egan
Best Short Story
1 The Lincoln Train Maureen F. McHugh
2 A Birthday Esther M. Friesner
3 TeleAbsence Michael A. Burstein
4 Life on the Moon Tony Daniel
5 Walking Out Michael Swanwick
--- Nominations Below Cutoff -------
* Ben Franklin's Spaceship Joseph J. Lazzaro and Peter L. Manly
* Gossamer Stephen Baxter
* Jigoku No Mokushiroku John G. McDaid
* Moriarty by Modem Jack Nimersheim
* Pulling Hard Time Harlan Ellison
* The Canterbury Path Pamela D. Hodgson
* The Dream of Houses Wil McCarthy
* The Lens of Time James Gunn
* The Promise of God Michael F. Flynn
* You See But You Do Not Observe Robert J. Sawyer
Best Non-Fiction Book
1 Science Fiction: The Illustrated Encyclopedia John Clute
2 Yours, Isaac Asimov: A Lifetime of Letters Isaac Asimov and Stanley Asimov
3 Alien Horizons: The Fantastic Art of Bob Eggleton Bob Eggleton and Nigel Suckling
4 Spectrum 2: The Best in Contemporary Fantastic Art Cathy Fenner and Arnie Fenner and Jim Loehr
5 To Write Like a Woman: Essays in Feminism and Science Fiction Joanna Russ
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Hannes Bok Showcase Hannes Bok
* Anatomy of Wonder: A Critical Guide to Science Fiction, Fourth Edition Neil Barron
* Electric Dreams: The Art of Barclay Shaw Barclay Shaw
* I Am Spock Leonard Nimoy
* Oi, Robot Edward L. Ferman
* Science Fiction Fandom Joe Sanders
* Terraforming: Engineering Planetary Environments Martyn J. Fogg
* The Physics of Star Trek Lawrence M. Krauss
* The Shifting Realities of Philip K. Dick: Selected Literary and Philosophical Writings Philip K. Dick
* The Ultimate Guide to Science Fiction, Second Edition (variant of The Ultimate Guide to Science Fiction) David Pringle
Best Dramatic Presentation
1 Babylon 5 - The Coming of Shadows (IMDB) J. Michael Straczynski
2 Apollo 13 (IMDB) Jim Lovell and Jeffrey S. Kluger and William Broyles, Jr. and Al Reinert and John Sayles and Eric Roth
3 Twelve Monkeys (IMDB) Chris Marker and David Webb Peoples and Janet Peoples
4 Toy Story (IMDB) Joel Cohen and Peter Docter and John Lasseter and Joe Ranft and Alec Sokolow and Andrew Stanton and Joss Whedon
5 Star Trek: Deep Space Nine - The Visitor (IMDB) Michael Taylor
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* Babylon 5 - The Fall of Night (IMDB) J. Michael Straczynski
* Babylon 5 - The Long Twilight Struggle (IMDB) J. Michael Straczynski
--- Nominations Below Cutoff -------
* Babe (IMDB) Dick King-Smith and George Miller and Chris Noonan
* Babylon 5 - Comes the Inquisitor (IMDB) J. Michael Straczynski
* Babylon 5 - In the Shadow of Z'ha'dum (IMDB) J. Michael Straczynski
* Babylon 5 - Passing Through Gethesmene (IMDB) J. Michael Straczynski
* Batman Forever (IMDB) Lee Batchler and Janet Scott Batchler and Akiva Goldsman
* Jumanji (IMDB) Jonathan Hensleigh and Jim Strain and Greg Taylor and Chris Van Allsburg
* The City of Lost Children (IMDB) Gilles Adrien and Jean-Pierre Jeunet and Marc Caro and Guillaume Laurant
* Waterworld (IMDB) Peter Rader and David N. Twohy and Joss Whedon
Best Professional Editor
1 ---- Gardner Dozois
2 ---- Kristine Kathryn Rusch
3 ---- Stanley Schmidt
4 ---- Ellen Datlow
5 ---- Scott Edelman
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Algis Budrys
* ---- Martin H. Greenberg
* ---- David G. Hartwell
* ---- Shawna McCarthy
* ---- Beth Meacham
* ---- Patrick Nielsen Hayden
* ---- David Pringle
* ---- Mike Resnick
* ---- Terri Windling
* ---- Jane Yolen
Best Professional Artist
1 ---- Bob Eggleton
2 ---- Michael Whelan
3 ---- Don Maitz
4 ---- Jim Burns
5 ---- Thomas Canty
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- John Berkey
* ---- David A. Cherry
* ---- Vincent Di Fate
* ---- Phil Foglio
* ---- Frank Kelly Freas
* ---- James Gurney
* ---- Nicholas Jainschigg
* ---- Tom Kidd
* ---- George H. Krauter
* ---- Gary Lippincott
* ---- Barclay Shaw
* ---- Ron Walotsky
Best Original Artwork
1 Dinotopia: The World Beneath James Gurney
2 Analog Science Fiction and Fact, January 1995 Bob Eggleton
3 The Magazine of Fantasy & Science Fiction, January 1995 Gary A. Lippincott
4 The Magazine of Fantasy & Science Fiction, October-November 1995 Bob Eggleton
5 Analog Science Fiction and Fact, March 1995 George H. Krauter
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Sorcerer and a Gentleman Charles Vess
* Analog Science Fiction and Fact, May 1995 George H. Krauter
* Analog Science Fiction and Fact, November 1995 Bob Eggleton
* Asimov's Science Fiction, July 1995 Bob Eggleton
* The Magazine of Fantasy & Science Fiction, July 1995 Barclay Shaw
* The Magazine of Fantasy & Science Fiction, June 1995 Ron Walotsky
* Invader Michael Whelan
* Legacy Bob Eggleton
* The Book of Atrix Wolfe Kinuko Y. Craft
* The Printer's Devil Tom Kidd and Cortney Skinner
Best Semiprozine
1 Locus - 1995 Charles N. Brown
2 Science Fiction Chronicle - 1995 Andrew Porter
3 Interzone - 1995 David Pringle and Lee Montgomerie
4 The New York Review of Science Fiction - 1995 Tad Dembinski and David G. Hartwell and Robert K. J. Killheffer and Ariel Haméon and Donald G. Keller
5 Crank! - 1995 Bryan Cholfin
--- Nominations Below Cutoff -------
* Century - 1995 Robert K. J. Killheffer
* On Spec - 1995 The On Spec Editorial Collective
* Pulphouse: A Fiction Magazine - 1995 Dean Wesley Smith
* Speculations Kent Brewster
* Tangent Dave Truesdale
* Tomorrow Speculative Fiction - 1995 Algis Budrys
Best Fanzine
1 Ansible - 1995 David Langford
2 Mimosa - 1995 (Fanzine) Richard Lynch and Nicki Lynch
3 Lan's Lantern George 'Lan' Laskowski
4 Attitude Michael Abbott and John Dallman and Pam Wells
5 Apparatchik Andrew P. Hooper and Victor Gonzalez
6 FOSFAX Timothy Lane and Elizabeth Garrott
--- Withdrawn -- Conflict of Interest -------
* File 770 - 1995 Mike Glyer
--- Nominations Below Cutoff -------
* Blat! Dan Steffan and Ted White
* Idea Geri Sullivan
* Proper Boskonian NESFA Press
* The Reluctant Familus Tom Sadler
* Thyme Alan Stewart
* Trap Door Robert Lichtman
* Wild Heirs Unknown-Mags
* Yarf! The Journal of Applied Anthropomorphics - 1995 Jeff Ferris
* YHOS Unknown-Mags
Best Fan Writer
1 ---- David Langford
2 ---- Sharon N. Farber
3 ---- Evelyn C. Leeper
4 ---- Andy Hooper
5 ---- Joseph T. Major
--- Withdrawn -- Ineligible -------
* ---- Mike Glyer
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Michael A. Burstein
* ---- Bob Devney
* ---- Gary Farber
* ---- Arthur D. Hlavaty
* ---- Arnie Katz
* ---- Cheryl Morgan
* ---- Teresa Nielsen Hayden
* ---- Simon Ounsley
* ---- Lloyd Penney
* ---- Dave Potter
* ---- Kevin Standlee
* ---- Harry Warner, Jr.
Best Fan Artist
1 ---- William Rotsler
2 ---- Teddy Harvia
3 ---- Joe Mayhew
4 ---- Peggy Ranson
5 ---- Ian Gunn
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Sheryl Birkhead
* ---- Ross Chamberlain
* ---- Brad W. Foster
* ---- Alexis Gilliland
* ---- Linda Michaels
* ---- Stu Shiffman
* ---- Dan Steffan
* ---- Diana Harlan Stein
* ---- Steve Stiles
* ---- D. West
Special Awards
1 for his services to Los Angeles fandom William Rotsler

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)