1999 Hugo Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Novel
1 To Say Nothing of the Dog or How We Found the Bishop's Bird Stump At Last Connie Willis
2 Children of God Mary Doria Russell
3 Darwinia Robert Charles Wilson
4 Distraction Bruce Sterling
5 Factoring Humanity Robert J. Sawyer
--- Nominations Below Cutoff -------
* Brown Girl in the Ring Nalo Hopkinson
* Island in the Sea of Time S. M. Stirling
* Komarr Lois McMaster Bujold
* Mission Child Maureen F. McHugh
Best Novella
1 Oceanic Greg Egan
2 Aurora in Four Voices Catherine Asaro
3 Story of Your Life Ted Chiang
4 Get Me to the Church on Time Terry Bisson
5 The Summer Isles Ian R. MacLeod
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Princess of Helium R. Garcia y Robertson
* Ancestral Voices Gardner Dozois and Michael Swanwick
* The Days of Solomon Gursky Ian McDonald
Best Novelette
1 Taklamakan Bruce Sterling
2 Echea Kristine Kathryn Rusch
3 Zwarte Piet's Tale Allen Steele
4 Steamship Soldier on the Information Front Nancy Kress
5 The Planck Dive Greg Egan
6 Time Gypsy Ellen Klages
7 Divided by Infinity Robert Charles Wilson
--- Nominations Below Cutoff -------
* Absent Friends Michael A. Burstein
* Approaching Perimelasma Geoffrey A. Landis
* Lovestory James Patrick Kelly
Best Short Story
1 The Very Pulse of the Machine Michael Swanwick
2 Maneki Neko Bruce Sterling
3 Radiant Doors Michael Swanwick
4 Wild Minds Michael Swanwick
5 Cosmic Corkscrew Michael A. Burstein
6 Whiptail Robert Reed
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Game of Consequences David Langford
* In Space, No One Can Hear Michael A. Burstein
* Tiger, Tiger Severna Park
Best Related Book
1 The Dreams Our Stuff Is Made Of Thomas M. Disch
2 The Work of Jack Williamson: An Annotated Bibliography and Guide Richard A. Hauptmann
3 Science-Fiction: The Gernsback Years Everett F. Bleiler and Richard J. Bleiler
4 The Hugo, Nebula and World Fantasy Awards Howard DeVore
5 Spectrum 5: The Best in Contemporary Fantastic Art Cathy Fenner and Arnie Fenner
--- Nominations Below Cutoff -------
* Northern Dreamers: Interviews with Famous Science Fiction, Fantasy, and Horror Writers Edo van Belkom
* Pulp Culture: The Art of Fiction Magazines Frank M. Robinson and Lawrence Davidson
* The MUP Encyclopaedia of Australian Science Fiction & Fantasy Paul Collins and Steven Paulsen and Sean McMullen
Best Dramatic Presentation
1 The Truman Show (IMDB) Andrew M. Niccol
2 Dark City (IMDB) Alex Proyas and Lem Dobbs and David S. Goyer
3 Pleasantville (IMDB) Gary Ross
4 Babylon 5 - Sleeping in Light (IMDB) J. Michael Straczynski
5 Star Trek: Insurrection (IMDB) Rick Berman and Michael Piller
--- Nominations Below Cutoff -------
* Babylon 5 - Day of the Dead (IMDB) Neil Gaiman
* Deep Impact (IMDB) Bruce Joel Rubin and Michael Tolkin
* Star Trek: Deep Space Nine - Far Beyond the Stars (IMDB) Unknown-TV-Episode
Best Professional Editor
1 ---- Gardner Dozois
2 ---- Patrick Nielsen Hayden
3 ---- David G. Hartwell
4 ---- Stanley Schmidt
5 ---- Gordon Van Gelder
6 ---- Scott Edelman
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Ellen Datlow
* ---- Shawna McCarthy
* ---- Beth Meacham
Best Professional Artist
1 ---- Bob Eggleton
2 ---- Jim Burns
3 ---- Michael Whelan
4 ---- Don Maitz
5 ---- Nick Stathopoulos
6 ---- Donato Giancola
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Thomas Canty
* ---- David A. Cherry
* ---- Stephen Youll
Best Semiprozine
1 Locus - 1998 Charles N. Brown
2 Interzone - 1998 David Pringle
3 The New York Review of Science Fiction - 1998 Kevin J. Maroney and David G. Hartwell and Ariel Haméon
4 Science Fiction Chronicle - 1998 Andrew I. Porter
5 Speculations Kent Brewster
--- Nominations Below Cutoff -------
* Aboriginal Science Fiction - 1998 Charles C. Ryan
* Absolute Magnitude - 1998 Warren Lapine
* SFWA Bulletin SFWA
Best Fanzine
1 Ansible - 1998 David Langford
2 File 770 Mike Glyer
3 Mimosa Richard Lynch and Nicki Lynch
4 Thyme Alan Stewart
5 Plokta Alison Scott and Steve Davies and Mike Scott
6 Tangent Dave Truesdale
--- Nominations Below Cutoff -------
* Bento David D. Levine and Kate Yule
* Outworlds Unknown-Mags
Best Fan Writer
1 ---- David Langford
2 ---- Maureen Kincaid Speller
3 ---- Mike Glyer
4 ---- Evelyn C. Leeper
5 ---- Bob Devney
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Bruce Gillespie
* ---- Joseph T. Major
* ---- Cheryl Morgan
Best Fan Artist
1 ---- Ian Gunn
2 ---- Teddy Harvia
3 ---- Joe Mayhew
4 ---- Brad W. Foster
5 ---- Freddie Baer
6 ---- D. West
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Sheryl Birkhead
* ---- Peggy Ranson

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)