2000 Hugo Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Novel
1 A Deepness in the Sky Vernor Vinge
2 A Civil Campaign Lois McMaster Bujold
3 Cryptonomicon Neal Stephenson
4 Darwin's Radio Greg Bear
5 Harry Potter and the Prisoner of Azkaban J. K. Rowling
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Clash of Kings George R. R. Martin
* Ender's Shadow Orson Scott Card
* Flashforward Robert J. Sawyer
* Forever Free Joe Haldeman
* On Blue's Waters Gene Wolfe
* Souls in the Great Machine Sean McMullen
* Teranesia Greg Egan
* The Conqueror's Child Suzy McKee Charnas
* The Fifth Elephant Terry Pratchett
* There and Back Again Pat Murphy
Best Novella
1 The Winds of Marble Arch Connie Willis
2 Forty, Counting Down Harry Turtledove
3 The Astronaut from Wyoming Jerry Oltion and Adam-Troy Castro
4 Hunting the Snark Mike Resnick
5 Son Observe the Time Kage Baker
--- Nominations Below Cutoff -------
* Argonautica Walter Jon Williams
* Baby's Fire Robert Reed
* Crocodile Rock Lucius Shepard
* Dapple: A Hwarhath Historical Romance Eleanor Arnason
* Epiphany Connie Willis
* Living Trust L. Timmel Duchamp
* Old Music and the Slave Women Ursula K. Le Guin
* Orphans of the Helix Dan Simmons
* Reality Check Michael A. Burstein
* The Actors Eleanor Arnason
* The Executioners' Guild Andy Duncan
* The Exile of Evening Star Allen Steele
* The Wedding Album David Marusek
* Twenty-One, Counting Up Harry Turtledove
Best Novelette
1 10 to 16 to 1 (variant of 1016 to 1) James Patrick Kelly
2 Stellar Harvest Eleanor Arnason
3 Border Guards Greg Egan
4 The Secret History of the Ornithopter Jan Lars Jensen
5 Fossil Games Tom Purdom
6 The Chop Girl Ian R. MacLeod
--- No Winner -- Insufficient Votes -------
* Fossil Games Tom Purdom
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Hero of the Empire Robert Silverberg
* A Knight of Ghosts and Shadows Gardner Dozois
* A Martian Romance Kim Stanley Robinson
* Daddy's World Walter Jon Williams
* Darkrose and Diamond Ursula K. Le Guin
* Dragons' Teeth Lois Tilton
* Game of the Century Robert Reed
* Green Acres Allen M. Steele
* How to Make Unicorn Pie Esther M. Friesner
* Mount Olympus Ben Bova
* Nodaway Robert Reed
* Sky Eyes Laurel Winter
* Smart Alec Kage Baker
* The Queen of Erewhon Lucy Sussex
* Vultures Stephen L. Burns
Best Short Story
1 Scherzo with Tyrannosaur Michael Swanwick
2 Ancient Engines Michael Swanwick
3 Hothouse Flowers Mike Resnick
4 macs Terry Bisson
5 Sarajevo Nicholas A. DiChario
--- Nominations Below Cutoff -------
* Arthur Sternbach Brings the Curveball to Mars Kim Stanley Robinson
* Democritus' Violin G. David Nordley
* Evolution Never Sleeps Elisabeth Malartre
* Hunting Mother Sage Walker
* Jennifer, Just Before Midnight William Sanders
* People Came from Earth Stephen Baxter
* Riding the Giganotosaur Michael Swanwick
* Smoother Terry Bisson
* Spindrift Stephen Baxter
* Stealing the Sun Ron Collins
* The Cost of Doing Business Leslie What
* The Dynasters: Vol. 1: On the Downs Howard Waldrop
* Yurek Rutz, Yurek Rutz, Yurek Rutz David Marusek
Best Related Book
1 Science Fiction of the 20th Century: An Illustrated History Frank M. Robinson
2 Sandman: The Dream Hunters Neil Gaiman and Yoshitaka Amano
3 The Science of Discworld Jack Cohen and Ian Stewart and Terry Pratchett
4 Spectrum 6: The Best in Contemporary Fantastic Art Cathy Fenner and Arnie Fenner
5 Minicon 34 Restaurant Guide Karen Cooper and Bruce Schneier
--- Nominations Below Cutoff -------
* Deconstructing the Starships: Science, Fiction and Reality Gwyneth Jones
* Fantasy Art of the New Millennium: The Best in Fantasy and SF Art Worldwide Dick Jude
* George Turner: A Life Judith Raphael Buckrich
* Pioneers of Wonder: Conversations with the Founders of Science Fiction Eric Leif Davin
* Sixty Years of Arkham House S. T. Joshi
* Strange Constellations: A History of Australian Science Fiction Russell Blackford and Van Ikin and Sean McMullen
* Borderlands of Science Charles Sheffield
* The Frank Collection: A Showcase of the World's Finest Fantastic Art Jane Frank and Howard Frank
* The Sandman Companion: A Dreamer's Guide to the Award-Winning Comic Series Hy Bender
* The Twinkling of an Eye, or, My Life as an Englishman Brian W. Aldiss
* Transluminal: The Paintings of Jim Burns Jim Burns
* Women of Other Worlds: Excursions Through Science Fiction and Feminism Helen Merrick and Tess Williams
Best Dramatic Presentation
1 Galaxy Quest (IMDB) David Howard and Robert Gordon
2 The Matrix (IMDB) Andy Wachowski and Larry Wachowski
3 The Sixth Sense (IMDB) M. Night Shyamalan
4 Being John Malkovich (IMDB) Charlie Kaufman
5 The Iron Giant (IMDB) Ted Hughes and Brad Bird and Tim McCanlies
--- Nominations Below Cutoff -------
* Buffy the Vampire Slayer - Earshot (IMDB) Jane Espenson
* Buffy the Vampire Slayer - Hush (IMDB) Joss Whedon
* Dogma (IMDB) Kevin Smith
* October Sky (IMDB) Homer H. Hickam, Jr. and Lewis Colick
* Princess Mononoke (IMDB) Hayao Miyazaki and Neil Gaiman
* Sleepy Hollow (IMDB) Kevin Yagher and Andrew Kevin Walker and Washington Irving
* Star Wars Episode I: The Phantom Menace (IMDB) George Lucas
* The Mummy (IMDB) Stephen Sommers
* The Thirteenth Floor (IMDB) Daniel F. Galouye and Josef Rusnak and Ravel Centeno-Rodriguez
* Toy Story 2 (IMDB) John Lasseter and Peter Docter
Best Professional Editor
1 ---- Gardner Dozois
2 ---- Stanley Schmidt
3 ---- David G. Hartwell
4 ---- Patrick Nielsen Hayden
5 ---- Gordon Van Gelder
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Jennifer Brehl
* ---- Ellen Datlow
* ---- Scott Edelman
* ---- James Frenkel
* ---- Martin H. Greenberg
* ---- Shawna McCarthy
* ---- Beth Meacham
* ---- Debbie Notkin
* ---- David Pringle
* ---- Robert Silverberg
* ---- Sheila Williams
Best Professional Artist
1 ---- Michael Whelan
2 ---- Bob Eggleton
3 ---- Don Maitz
4 ---- Jim Burns
5 ---- Donato Giancola
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Julie Bell
* ---- Rick Berry
* ---- Thomas Canty
* ---- David A. Cherry
* ---- Kinuko Y. Craft
* ---- Leo Dillon and Diane Dillon
* ---- Frank Kelly Freas
* ---- Nicholas Jainschigg
* ---- Nick Stathopoulos
* ---- Shaun Tan
* ---- Stephen Youll
Best Semiprozine
1 Locus - 1999 Charles N. Brown
2 Interzone - 1999 David Pringle
3 Science Fiction Chronicle - 1999 Andrew Porter
4 The New York Review of Science Fiction - 1999 Kevin J. Maroney and Ariel Haméon and David G. Hartwell
5 Speculations Kent Brewster
--- Nominations Below Cutoff -------
* Aboriginal Science Fiction - 1999 Charles C. Ryan
* Absolute Magnitude - 1999 Warren Lapine
* Century Robert K. J. Killheffer and Meg Hamel and Jenna Felice
* Marion Zimmer Bradley's Fantasy - 1999 Marion Zimmer Bradley
* Nova Express - 1999 (Fanzine) Lawrence Person
* On Spec - 1999 Jena Snyder
* Science Fiction Weekly - 1999 Craig E. Engler
* SFWA Bulletin SFWA
* Talebones - 1999 Patrick J. Swenson and Honna Swenson
* Tales of the Unanticipated #20 Eric M. Heideman
* Weird Tales - 1999 George H. Scithers and Darrell Schweitzer
Best Fanzine
1 File 770 Mike Glyer
2 Mimosa - 1999 Nicki Lynch and Richard Lynch
3 Ansible - 1999 David Langford
4 Plokta Alison Scott and Steve Davies and Mike Scott
5 Challenger Guy H. Lillian, III
--- Nominations Below Cutoff -------
* Banana Wings Unknown-Mags
* Bento David D. Levine and Kate Yule
* Emerald City Cheryl Morgan
* FOSFAX Timothy Lane and et. al.
* Knarly Knews Henry L. Welch
* Nova Express - 1999 (Fanzine) Lawrence Person
* Quipu Unknown-Mags
* Stet Leah Zeldes Smith and Dick Smith
* Tangent Dave Truesdale
* The Reluctant Familus Tom Sadler
* Thyme Alan Stewart
* Trapdoor Unknown-Mags
* Twink E. B. Frohvet
Best Fan Writer
1 ---- David Langford
2 ---- Mike Glyer
3 ---- Evelyn C. Leeper
4 ---- Steven H. Silver
5 ---- Bob Devney
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Jae Leslie Adams
* ---- Richard E. Geis
* ---- John Hertz
* ---- Guy H. Lillian III
* ---- Joseph T. Major
* ---- Cheryl Morgan
* ---- Lloyd Penney
* ---- Maureen Kincaid Speller
* ---- Cronan Thompson
* ---- Jo Walton
Best Fan Artist
1 ---- Joe Mayhew
2 ---- Teddy Harvia
3 ---- Brad W. Foster
4 ---- Freddie Baer
5 ---- Taral Wayne
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Sheryl Birkhead
* ---- Kurt Erichsen
* ---- Alexis Gilliland
* ---- Ian Gunn
* ---- Sue Mason
* ---- Bill Neville
* ---- Peggy Ranson
* ---- Steve Stiles
* ---- Ray Van Tilburn
* ---- D. West
* ---- Charles Williams(2)

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)