2011 Hugo Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Novel
1 All Clear Connie Willis
1 Blackout Connie Willis
2 Feed Mira Grant
3 Cryoburn Lois McMaster Bujold
4 The Hundred Thousand Kingdoms N. K. Jemisin
5 The Dervish House Ian McDonald
--- Nominations Below Cutoff -------
* Behemoth Scott Westerfeld
* Bitter Seeds Ian Tregillis
* For the Win Cory Doctorow
* How to Live Safely in a Science Fictional Universe Charles Yu
* I Shall Wear Midnight Terry Pratchett
* Kraken: An Anatomy China Miéville
* Shades of Milk and Honey Mary Robinette Kowal
* Ship Breaker Paolo Bacigalupi
* Surface Detail Iain M. Banks
* Terminal World Alastair Reynolds
* The Fuller Memorandum Charles Stross
* The Habitation of the Blessed Catherynne M. Valente
* The Quantum Thief Hannu Rajaniemi
* The Way of Kings Brandon Sanderson
* Under Heaven Guy Gavriel Kay
* Watch Robert J. Sawyer
* Who Fears Death Nnedi Okorafor
* Zendegi Greg Egan
* Zoo City Lauren Beukes
Best Novella
1 The Lifecycle of Software Objects Ted Chiang
2 Troika Alastair Reynolds
3 The Lady Who Plucked Red Flowers Beneath the Queen's Window Rachel Swirsky
4 The Sultan of the Clouds Geoffrey A. Landis
5 The Maiden Flight of McCauley's Bellerophon Elizabeth Hand
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Glimpse of the Marvellous Structure (and the Threat It Entails) Sean Williams
* A History of Terraforming Robert Reed
* Bone and Jewel Creatures Elizabeth Bear
* Chicken Little Cory Doctorow
* Dead Man's Run Robert Reed
* Earth III Stephen Baxter
* Ghosts Doing the Orange Dance Paul Park
* Iron Shoes J. Kathleen Cheney
* Jackie's-Boy Steven Popkes
* Orfy Richard Chwedyk
* Seven Cities of Gold David Moles
* Several Items of Interest Rick Wilber
* Six Blind Men and an Alien Mike Resnick
* The Alchemist Paolo Bacigalupi
* The Mystery Knight: A Tale of the Seven Kingdoms George R. R. Martin
* The Rift John G. Hemry
* The Taborin Scale Lucius Shepard
Best Novelette
1 The Emperor of Mars Allen M. Steele
2 Eight Miles Sean McMullen
3 Plus or Minus James Patrick Kelly
4 That Leviathan, Whom Thou Hast Made Eric James Stone
5 The Jaguar House, in Shadow Aliette de Bodard
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Jar of Goodwill Tobias S. Buckell
* Amor Vincit Omnia K. J. Parker
* Anne-Droid of Green Gables Lezli Robyn
* Flying in the Face of God Nina Allan
* Helping Them Take the Old Man Down William Preston
* In the Stacks Scott Lynch
* Map of Seventeen Christopher Barzak
* Pupa David D. Levine
* Seven Years from Home Naomi Novik
* Sleepover Alastair Reynolds
* Stone Wall Truth Caroline M. Yoachim
* The Cage A. M. Dellamonica
* The Care and Feeding of Your Baby Killer Unicorn Diana Peterfreund
* The Fool Jobs Joe Abercrombie
* The Mad Scientist's Daughter Theodora Goss
* The Naturalist Maureen F. McHugh
* The Precedent Sean McMullen
* The Truth Is a Cave in the Black Mountains Neil Gaiman
* Torhec the Sculptor Tanith Lee
Best Short Story
1 For Want of a Nail Mary Robinette Kowal
2 Amaryllis Carrie Vaughn
3 The Things Peter Watts
4 Ponies Kij Johnson
--- Nominations Below Cutoff -------
* Conditional Love Felicity Shoulders
* Elegy for a Young Elk Hannu Rajaniemi
* Futures in the Memories Market Nina Kiriki Hoffman
* I'm Alive, I Love You, I'll See You in Reno Vylar Kaftan
* Seven Sexy Cowboy Robots Sandra McDonald
* Sleeping Dogs Joe Haldeman
* Standard Loneliness Package Charles Yu
* The Green Book Amal El-Mohtar
* The Incarceration of Captain Nebula Mike Resnick
* The President's Brain Is Missing John Scalzi
* Thirteen Ways of Looking at Space/Time Catherynne M. Valente
* Under the Moons of Venus Damien Broderick
* When the Yogurt Took Over John Scalzi
Best Related Work
1 Chicks Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the Women Who Love It Lynne M. Thomas and Tara O'Shea
2 Robert A. Heinlein: In Dialogue with His Century: Volume 1: 1907-1948: Learning Curve William H. Patterson, Jr.
3 The Business of Science Fiction: Two Insiders Discuss Writing and Publishing Mike Resnick and Barry N. Malzberg
4 Writing Excuses Season 4 Brandon Sanderson and Dan Wells and Howard Tayler and Jordan Sanderson
5 Bearings: Reviews 1997-2001 Gary K. Wolfe
--- Nominations Below Cutoff -------
* 80! Memories & Reflections on Ursula K. Le Guin Karen Joy Fowler and Debbie Notkin
* British Science Fiction & Fantasy: Twenty Years and Two Surveys Paul Kincaid and Niall Harrison
* C. M. Kornbluth: The Life and Works of a Science Fiction Visionary Mark Rich
* Conversations with Octavia Butler Conseula Francis
* Doctor Who: The Writer's Tale: The Final Chapter (variant of Doctor Who: The Writer's Tale) Russell T. Davies and Benjamin Cook
* Geeks Guide to the Galaxy John Joseph Adams and David Barr Kirtley
* Into the Media Web: Selected Short Non-Fiction, 1956-2006 Michael Moorcock
* L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future - The First 25 Years Kevin J. Anderson
* Outermost: The Art + Life of Jack Gaughan Luis Ortiz
* Packing for Mars: The Curious Science of Life in the Void Mary Roach
* Spectrum 17: The Best in Contemporary Fantastic Art Arnie Fenner and Cathy Fenner
* The Specific Gravity of Grief Jay Lake
* The Wonderful Future That Never Was Gregory Benford and Editors of Popular Mechanics
Best Graphic Story
1 Girl Genius, Volume 10: Agatha Heterodyne and the Guardian Muse Phil Foglio and Kaja Foglio
2 Fables: Witches Bill Willingham
3 Schlock Mercenary: Massively Parallel Howard Tayler
4 Grandville Mon Amour Bryan Talbot
5 The Unwritten, Volume 2: Inside Man Mike Carey
--- Nominations Below Cutoff -------
* Batwoman: Elegy uncredited
* Dominic Deegan: Oracle for Hire Michael Terracciano
* Duel in the Somme Rob Balder and Ben Bova
* Freakangels, Book 4 Warren Ellis and Paul Duffield
* Girl Genius, Volume 9: Agatha Heterodyne and the Heirs of the Storm Phil Foglio and Kaja Foglio
* Hereville Barry Deutsch
* iZombie: Dead to the World Chris Roberson
* Locke and Key (Vol 3) Crown of Shadows Joe Hill
* Masque of the Red Death Wendy Pini
* Ooku: The Inner Chambers Vol. 5 Fumi Yoshinaga
* Schlock Mercenary: Mad Scientists Residence Howard Tayler
* Scott Pilgrim's Finest Hour Bryan Lee O'Malley
Best Dramatic Presentation, Long Form
1 Inception (IMDB) Christopher Nolan
2 How to Train Your Dragon (IMDB) William Davies and Dean DeBlois and Chris Sanders
3 Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (IMDB) Steve Kloves
4 Toy Story 3 (IMDB) Michael Arndt
5 Scott Pilgrim vs. the World (IMDB) Michael Bacall and Edgar Wright
--- Nominations Below Cutoff -------
* Alice in Wonderland (IMDB) Mia Wasikowska and Lewis Carroll
* Despicable Me (IMDB) Cinco Paul and Ken Daurio and Sergio Pablos
* Doctor Who: End of Time (IMDB) Russell T. Davies
* Iron Man 2 (IMDB) Justin Theroux
* Kick-Ass (IMDB) Jane Goldman and Matthew Vaughn
* Lost: "The End" (IMDB) Jeffrey Lieber
* Megamind (IMDB) Alan J. Schoolcraft and Brent Simons
* Metropolis (2010 restoration) (IMDB) Thea von Harbou
* Monsters (IMDB) Gareth Edwards
* Never Let Me Go (IMDB) Kazuo Ishiguro and Alex Garland
* Tangled (IMDB) Dan Fogelman
* The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (IMDB) Christopher Markus and Stephen McFeely and Michael Petroni and C. S. Lewis
* Tron: Legacy (IMDB) Edward Kitsis and Adam Horowitz
Best Dramatic Presentation, Short Form
1 Doctor Who: "The Pandorica Opens/The Big Bang" (IMDB) Steven Moffat
2 Doctor Who: "Vincent and the Doctor" (IMDB) Richard Curtis
3 Doctor Who: "A Christmas Carol" (IMDB) Steven Moffat
4 Fuck Me, Ray Bradbury (IMDB) Rachel Bloom
5 The Lost Thing (IMDB) Shaun Tan
--- Nominations Below Cutoff -------
* Being Human: Season 2, Episode 6 (IMDB) Lisa McGee
* Doctor Who: Amy's Choice (IMDB) Simon Nye
* Doctor Who: The Eleventh Hour (IMDB) Steven Moffat
* Doctor Who: The Lodger (IMDB) Gareth Roberts
* Doctor Who: The Time of Angels/Flesh and Stone (IMDB) Steven Moffat
* Eureka: Founder's Day (IMDB) Jaime Paglia
* FlashForward: Course Correction (IMDB) Robert J. Sawyer
* Fringe: Over There (IMDB) J. H. Wyman and Jeff Pinkner and Akiva Goldsman
* Fringe: Peter (IMDB) Jeff Pinkner and J. H. Wyman and Josh Singer
* Smallville: Absolute Justice (IMDB) Geoff Johns
* Stargate Universe: Incursion, Part 1 and 2 (IMDB) Joseph Mallozzi and Paul Mullie
* The Walking Dead: Days Gone Bye (IMDB) Frank Darabont
* Vertically Mobile Comedy: Eric in the Elevator Eric Zuckerman
Best Editor Short Form
1 ---- Sheila Williams
2 ---- Stanley Schmidt
3 ---- John Joseph Adams
4 ---- Jonathan Strahan
5 ---- Gordon Van Gelder
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Ellen Datlow
* ---- Neil Clarke
* ---- Ann VanderMeer
* ---- Gardner Dozois
* ---- Lou Anders
* ---- George R. R. Martin
* ---- William Schafer
* ---- Andy Cox
* ---- Alisa Krasnostein
* ---- Catherynne M. Valente
* ---- Cheryl Morgan
Best Editor Long Form
1 ---- Lou Anders
2 ---- Ginjer Buchanan
3 ---- Beth Meacham
4 ---- Liz Gorinsky
5 ---- Moshe Feder
6 ---- Nick Mamatas
7 ---- Juliet Ulman
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* ---- David G. Hartwell
* ---- Patrick Nielsen Hayden
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Toni Weisskopf
* ---- Betsy Mitchell
* ---- Jo Fletcher
* ---- William Schafer
* ---- Harriet MacDougal
* ---- Shawna McCarthy
* ---- Devi Pillai
* ---- Teresa Nielsen Hayden
* ---- Anne Groell
* ---- Eric Reynolds
* ---- Jim Frenkel
Best Professional Artist
1 ---- Shaun Tan
2 ---- Stephan Martiniere
3 ---- Daniel Dos Santos
3 ---- John Picacio
4 ---- Bob Eggleton
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Kinuko Y. Craft
* ---- Donato Giancola
* ---- Michael Whelan
* ---- Phil Foglio
* ---- Julie Dillon
* ---- Charles Vess
* ---- Vincent Chong
* ---- Gregory Manchess
* ---- Lisa Snellings
* ---- Michael Komarck
* ---- John Jude Palencar
* ---- Sam Weber
Best Semiprozine
1 Clarkesworld Magazine - 2010 Neil Clarke and Sean Wallace
2 Locus - 2010 Liza Groen Trombi
3 Interzone - 2010 Andy Cox
4 Lightspeed - 2010 John Joseph Adams
5 Weird Tales - 2010 Ann VanderMeer
--- Nominations Below Cutoff -------
* Andromeda Spaceways Inflight Magazine, Issue #42 Edwina Harvey
* Ansible - 2010 David Langford
* Apex Magazine - 2010 Jason Sizemore
* Beneath Ceaseless Skies - 2010 Scott H. Andrews
* Electric Velocipede - 2010 John Klima
* Escape Pod - 2010 Mur Lafferty
* Fantasy Magazine - 2010 Cat Rambo
* On Spec - 2010 Diane L. Walton
* Realms of Fantasy - 2010 Shawna McCarthy
* Salon Futura Cheryl Morgan
* Strange Horizons - 2010 Susan Marie Groppi
* The New York Review of Science Fiction - 2010 David G. Hartwell and Kevin J. Maroney
Best Fanzine
1 The Drink Tank
2 File 770
3 StarShipSofa
4 Challenger - 2010 Guy H. Lillian, III
5 Banana Wings - 2010 Claire Brialey and Mark Plummer
--- Nominations Below Cutoff -------
* Argentus Steven H Silver
* Askance John Purcell
* Chunga Andy Hooper and Randy Byers and carl juarez
* Galactic Suburbia Alisa Krasnostein and Alex Pierce and Tansy Rayner
* Journey Planet - 2010 James Bacon and Christopher J. Garcia and Claire Brialey
* Notes from Coode Street/Coode Street Podcast Jonathan Strahan
* SF Signal John DeNardo
* Steam Engine Time Janine Stinson and Bruce Gillespie
* Trap Door, #27 Robert Lichtman
* Yipe! Jason Schachat and Kevin Roche
Best Fan Writer
1 ---- Claire Brialey
2 ---- Christopher J. Garcia
3 ---- Steven H Silver
4 ---- James Bacon
5 ---- James Davis Nicoll
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Guy H. Lillian, III
* ---- Mark Plummer
* ---- Cheryl Morgan
* ---- Jo Walton
* ---- John Hertz
* ---- Kevin Roche
* ---- Lloyd Penney
* ---- David Langford
* ---- Niall Harrison
* ---- Bruce Gillespie
* ---- Mike Glyer
* ---- España Sheriff
* ---- Abigail Nussbaum
* ---- Adam Whitehead
* ---- Brit Mandelo
Best Fan Artist
1 ---- Brad W. Foster
2 ---- Randall Munroe
3 ---- Maurine Starkey
4 ---- Steve Stiles
5 ---- Taral Wayne
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Spring Schoenhuth
* ---- Brianna Wu
* ---- D. West
* ---- Dan Steffan
* ---- Sue Mason
* ---- Dick Jenssen
* ---- Alan Beck
* ---- Alexis Gilliland
* ---- Frank Wu
* ---- Kurt Erichsen
* ---- Marc Schirmeister
* ---- Sheryl Birkhead
* ---- Alan White

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)