2012 Hugo Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Novel
1 Among Others Jo Walton
2 Embassytown China Miéville
3 Leviathan Wakes James S. A. Corey
4 Deadline Mira Grant
5 A Dance with Dragons George R. R. Martin
--- Nominations Below Cutoff -------
* 11/22/63 Stephen King
* Deathless Catherynne M. Valente
* Fuzzy Nation John Scalzi
* Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti Genevieve Valentine
* Ready Player One Ernest Cline
* Rule 34 Charles Stross
* The Children of the Sky Vernor Vinge
* The Kingdom of Gods N. K. Jemisin
* The Quantum Thief Hannu Rajaniemi
* The Wise Man's Fear Patrick Rothfuss
* Zoo City Lauren Beukes
Best Novella
1 The Man Who Bridged the Mist Kij Johnson
2 Kiss Me Twice Mary Robinette Kowal
3 Silently and Very Fast Catherynne M. Valente
4 The Man Who Ended History: A Documentary Ken Liu
5 Countdown Mira Grant
6 The Ice Owl Carolyn Ives Gilman
--- Nominations Below Cutoff -------
* Angel of Europa Allen Steele
* Gravity Dreams Stephen Baxter
* Lord John and the Plague of Zombies Diana Gabaldon
* Martian Chronicles Cory Doctorow
* The Adakian Eagle Bradley Denton
* The Alchemist Paolo Bacigalupi
* The Ants of Flanders Robert Reed
* The Rat Race Cherie Priest
* With Unclean Hands Adam-Troy Castro
Best Novelette
1 Six Months, Three Days Charlie Jane Anders
2 Ray of Light Brad R. Torgersen
3 The Copenhagen Interpretation Paul Cornell
4 What We Found Geoff Ryman
5 Fields of Gold Rachel Swirsky
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Long Walk Home Jay Lake
* A Small Price to Pay for Birdsong K. J. Parker
* Citizen-Astronaut David D. Levine
* Ghostweight Yoon Ha Lee
* Laika's Ghost Karl Schroeder
* Sauerkraut Station Ferrett Steinmetz
* The Book of Phoenix (Excerpted from The Great Book) Nnedi Okorafor
* The Choice Paul J. McAuley
* The Migratory Pattern of Dancers Katherine Sparrow
* The Old Man and the Martian Sea Alastair Reynolds
* The Summer People Kelly Link
* White Lines on a Green Field Catherynne M. Valente
Best Short Story
1 The Paper Menagerie Ken Liu
2 The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees E. Lily Yu
3 The Homecoming Mike Resnick
4 Movement Nancy Fulda
5 The Shadow War of the Night Dragons, Book One: The Dead City John Scalzi
--- Nominations Below Cutoff -------
* After the Apocalypse Maureen F. McHugh
* Goodnight Moons Ellen Klages
* Her Husband's Hands Adam-Troy Castro
* Mama, We Are Zhenya, Your Son Tom Crosshill
* Shipbirth Aliette de Bodard
* The Bread We Eat in Dreams Catherynne M. Valente
* The Drowner Peadar Ň Guilin
* The Invasion of Venus Stephen Baxter
* The Server and the Dragon Hannu Rajaniemi
* Tidal Forces Caitlín R. Kiernan
* Tying Knots Ken Liu
* Unlimited Delta Robin Walton
* Younger Women Karen Joy Fowler
Best Related Work
1 The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition John Clute and David Langford and Peter Nicholls and Graham Sleight
2 The Steampunk Bible: An Illustrated Guide to the World of Imaginary Airships, Corsets and Goggles, Mad Scientists, and Strange Literature Jeff VanderMeer and S. J. Chambers
3 Wicked Girls Seanan McGuire
4 Writing Excuses, Season 6 Brandon Sanderson and Dan Wells and Howard Tayler and Mary Robinette Kowal and Jordan Sanderson
5 Jar Jar Binks Must Die... and other Observations about Science Fiction Movies Daniel M. Kimmel
--- Withdrawn -- Official Publication in a Previous Year -------
* The Anticipation Novelists of 1950s French Science Fiction: Stepchildren of Voltaire Bradford Lyau
--- Nominations Below Cutoff -------
* Evaporating Genres: Essays on Fantastic Literature Gary K. Wolfe
* In Other Worlds: SF and the Human Imagination Margaret Atwood
* Masters of Science Fiction and Fantasy Art Karen Haber
* Murray Leinster: The Life and Works Billee J. Stallings and Jo-an J. Evans
* Musings and Meditations Robert Silverberg
* Nested Scrolls: A Writer's Life Rudy Rucker
* Pardon This Intrusion: Fantastika in the World Storm John Clute
* Sightings: Reviews 2002-2006 Gary K. Wolfe
* Spectrum 18: The Best in Contemporary Fantastic Art Cathy Fenner and Arnie Fenner
* Whedonistas: A Celebration of the Worlds of Joss Whedon by the Women Who Love Them Lynne M. Thomas and Deborah Stanish
Best Graphic Story
1 Digger Ursula Vernon
2 Fables Vol 15: Rose Red Bill Willingham and Mark Buckingham
3 Locke & Key Volume 4, Keys to the Kingdom Joe Hill and Gabriel Rodriguez
4 Schlock Mercenary: Force Multiplication Howard Tayler and Travis Walton
5 The Unwritten (Volume 4): Leviathan Mike Carey and Peter Gross
--- Nominations Below Cutoff -------
* Anya`s Ghost Vera Brosgol
* Buffy the Vampire Slayer Season 8 Joss Whedon
* Doorways George R. R. Martin
* Fables Volume 16: Super Team Paul Cornell
* Fevre Dream George R. R. Martin and Daniel Abraham
* Finder: Voice Carla Speed McNeil
* Freakangels Volume 5 Warren Ellis and Paul Duffield
* Gunnerkrigg Court Volume 3: Reason Thomas Siddell
* Habibi Craig Thompson
* Knight and Squire Bill Willingham
Best Dramatic Presentation, Long Form
1 Game of Thrones (Season 1) (IMDB) David Benioff and D. B. Weiss and Bryan Cogman and Jane Espenson and George R. R. Martin and Brian Kirk and Daniel Minahan and Tim van Patten and Alan Taylor
2 Hugo (IMDB) John Logan and Martin Scorsese
3 Captain America: The First Avenger (IMDB) Christopher Markus and Stephan McFeely and Joe Johnston
4 Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 (IMDB) Steve Kloves and David Yates
5 Source Code (IMDB) Ben Ripley and Duncan Jones
--- Nominations Below Cutoff -------
* Attack the Block (IMDB) uncredited
* Contagion (IMDB) uncredited
* Cowboys and Aliens (IMDB) uncredited
* Kick-Ass (IMDB) uncredited
* Misfits Series 1 (IMDB) uncredited
* Paul (IMDB) uncredited
* Rise of the Planet of the Apes (IMDB) uncredited
* Super 8 (IMDB) uncredited
* The Adjustment Bureau (IMDB) uncredited
* Thor (IMDB) uncredited
* X-Men First Class (IMDB) uncredited
Best Dramatic Presentation, Short Form
1 Doctor Who: The Doctor's Wife (IMDB) Neil Gaiman and Richard Clark
2 Doctor Who: The Girl Who Waited (IMDB) Tom MacRae and Nick Hurran
3 Doctor Who, A Good Man Goes to War (IMDB) Steven Moffat and Peter Hoar
4 Community: Remedial Chaos Theory (IMDB) Dan Harmon and Chris McKenna and Jeff Melman
5 The Drink Tank's Hugo Acceptance Speech Christopher J. Garcia and James Bacon
--- Withdrawn -- Ineligible -------
* Baelor (Game of Thrones) (IMDB) David Benioff and D. B. Weiss
* Fire and Blood (Game of Thrones) (IMDB) David Benioff and D. B. Weiss
* The Pointy End (Game of Thrones) (IMDB) George R. R. Martin
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Golden Crown (Game of Thrones) (IMDB) uncredited
* Lysergic Acid Diethylamide (Fringe) (IMDB) uncredited
* The Day We Died (Fringe) (IMDB) uncredited
* The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (IMDB) uncredited
* The French Mistake (Supernatural) (IMDB) uncredited
* The Wedding of River Song (Doctor Who) (IMDB) uncredited
* The Wolf Shaped Bullet (Being Human – UK) (IMDB) uncredited
* Winter is Coming (Game of Thrones) (IMDB) uncredited
Best Editor Short Form
1 ---- Sheila Williams
2 ---- John Joseph Adams
3 ---- Jonathan Strahan
4 ---- Neil Clarke
9 ---- Stanley Schmidt
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Gordon Van Gelder
* ---- Ellen Datlow
* ---- Ann VanderMeer
* ---- George R. R. Martin
* ---- Gardner Dozois
* ---- Scott H. Andrews
* ---- Catherynne M. Valente
* ---- William Schafer
* ---- Liz Gorinsky
* ---- Susan Marie Groppi
* ---- Ann Leckie
* ---- Jeff VanderMeer
Best Editor Long Form
1 ---- Betsy Wollheim
2 ---- Patrick Nielsen Hayden
3 ---- Liz Gorinsky
4 ---- Lou Anders
5 ---- Anne Lesley Groell
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Devi Pillai
* ---- Jeremy Lassen
* ---- Jacob Weisman
* ---- Ginjer Buchanan
* ---- David G. Hartwell
* ---- Julie A. Crisp
* ---- Nick Mamatas
* ---- Beth Meacham
* ---- T. K. F. Weisskopf
* ---- Eric Reynolds
* ---- Moshe Feder
Best Professional Artist
1 ---- John Picacio
2 ---- Stephan Martiniere
3 ---- Bob Eggleton
4 ---- Dan dos Santos
5 ---- Michael Komarck
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Julie Dillon
* ---- Ted Nasmith
* ---- Donato Giancola
* ---- Kekai Kotaki
* ---- Christian McGrath
* ---- Randall Munroe
* ---- Vincent Chong
* ---- John Howe
* ---- Lee Moyer
* ---- Alan Lee
* ---- John Foster
* ---- Raymond Swanland
* ---- Michael Whelan
Best Semiprozine
1 Locus - 2011 Liza Groen Trombi
2 Apex Magazine - 2011 Lynne M. Thomas
3 Lightspeed - 2011 John Joseph Adams
4 Interzone - 2011 Andy Cox
5 The New York Review of Science Fiction - 2011 David G. Hartwell and Kevin J. Maroney
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* Clarkesworld Magazine - 2011 Neil Clarke
--- Nominations Below Cutoff -------
* Ansible - 2011 David Langford
* Beneath Ceaseless Skies - 2011 Scott H. Andrews
* Daily Science Fiction - 2011 Jonathan Laden and Michele Barasso
* Electric Velocipede, Issue #23, Winter 2011 John Klima
* Escape Pod - 2011 Mur Lafferty
* Fantasy Magazine - 2011 John Joseph Adams
* Salon Futura uncredited
* Shimmer - 2011 Beth Wodzinski
* Strange Horizons - 2011 Niall Harrison
* Weird Tales - 2011 Ann VanderMeer
Best Fanzine
1 SF Signal John DeNardo
2 The Drink Tank James Bacon and Christopher J. Garcia
3 File 770 Mike Glyer
4 Banana Wings - 2011 Claire Brialey and Mark Plummer
5 Journey Planet James Bacon and Christopher J. Garcia
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Dribble of Ink uncredited
* Argentus uncredited
* Challenger - 2011 Guy H. Lillian, III
* Chunga - 2011 Andy Hooper and Randy Byers and carl juarez
* eI uncredited
* Pat's Fantasy Hotlist uncredited
* SF Commentary - 2011 Bruce Gillespie
* SF in SF uncredited
* StarShipSofa uncredited
* The Coode Street Podcast uncredited
* The Wertzone uncredited
* Yipe! uncredited
Best Fancast
1 SF Squeecast Lynne M. Thomas and Seanan McGuire and Paul Cornell and Elizabeth Bear and Catherynne M. Valente
2 SF Signal Podcast John DeNardo and J. P. Frantz and Patrick Hester
3 StarShipSofa Tony C. Smith
4 The Coode Street Podcast Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
5 Galactic Suburbia Podcast Alisa Krasnostein and Alex Pierce and Tansy Rayner Roberts and Andrew Finch
--- Nominations Below Cutoff -------
* Adventures in Sci Fi Publishing Podcast uncredited
* Drabblecast uncredited
* Eric In The Elevator uncredited
* Escape Pod uncredited
* Fanboy Planet Podcast uncredited
* Geek Girl Crafts Podcast uncredited
* I Should Be Writing uncredited
* Podcastle uncredited
* Radio Free Skaro uncredited
* The Drink Tank Review of Books uncredited
* The Nerdist uncredited
* The Writer and the Critic uncredited
* Writing Excuses uncredited
Best Fan Writer
1 ---- Jim C. Hines
2 ---- Steven H. Silver
3 ---- Claire Brialey
4 ---- Christopher J. Garcia
5 ---- James Bacon
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- James Nicoll
* ---- Cheryl Morgan
* ---- Adam Whitehead
* ---- Mark Plummer
* ---- Abigail Nussbaum
* ---- Mike Glyer
* ---- David Langford
* ---- Patrick St. Denis
* ---- Guy H. Lillian, III
* ---- Mette Hedin
Best Fan Artist
1 ---- Maurine Starkey
2 ---- Steve Stiles
3 ---- Randall Munroe
4 ---- Spring Schoenhuth
5 ---- Brad W. Foster
6 ---- Taral Wayne
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Frank Wu
* ---- Sue Mason
* ---- Alan Beck
* ---- Dan Steffan
* ---- Kurt Erichsen
* ---- Dave Hicks
* ---- Dick Jenssen
* ---- D. West
* ---- Delphyne Woods

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)