ISFDB banner

2016 Hugo Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Novel
1 The Fifth Season N. K. Jemisin
2 Uprooted Naomi Novik
3 Ancillary Mercy Ann Leckie
4 Seveneves Neal Stephenson
5 The Aeronaut's Windlass Jim Butcher
--- Nominations Below Cutoff -------
* Agent of the Imperium Marc Miller
* Aurora Kim Stanley Robinson
* Golden Son Pierce Brown
* Karen Memory Elizabeth Bear
* Somewhither: Being the First Part of A Tale of the Unwithering Realm John C. Wright
* Sorcerer to the Crown Zen Cho
* The Grace of Kings Ken Liu
* The Just City Jo Walton
* The Traitor Baru Cormorant Seth Dickinson
* The Water Knife Paolo Bacigalupi
Best Novella
1 Binti Nnedi Okorafor
2 Penric's Demon Lois McMaster Bujold
3 Slow Bullets Alastair Reynolds
4 Perfect State Brandon Sanderson
5 The Builders Daniel Polansky
--- Nominations Below Cutoff -------
* Fear of the Unknown and Self-Loathing in Hollywood Nick Cole
* Rolling in the Deep Mira Grant
* The Bone Swans of Amandale C. S. E. Cooney
* The Citadel of Weeping Pearls Aliette de Bodard
* The Four Thousand, The Eight Hundred Greg Egan
* The New Mother Eugene Fischer
* The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn Usman T. Malik
* The Sorcerer of the Wildeeps Kai Ashante Wilson
* Waters of Versailles Kelly Robson
* Witches of Lychford Paul Cornell
Best Novelette
1 Folding Beijing (translation of
北京折叠?Běijīng zhédié
Beijing zhedie
)
Hao Jingfang
2 And You Shall Know Her by the Trail of Dead Brooke Bolander
3 Obits Stephen King
4 No Award
5 Flashpoint: Titan Cheah Kai Wai
6 What Price Humanity? David VanDyke
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* Hyperspace Demons Jonathan Moeller
--- Nominations Below Cutoff -------
* Another Word for World Ann Leckie
* Botanica Veneris: Thirteen Papercuts by Ida Countess Rathangan Ian McDonald
* Entanglements David Gerrold
* Grandmother-nai-Leylit's Cloth of Winds Rose Lemberg
* Our Lady of the Open Road Sarah Pinsker
* So Much Cooking Naomi Kritzer
* The Deepwater Bride Tamsyn Muir
* The Heart's Filthy Lesson Elizabeth Bear
* The Long Goodnight of Violet Wild Catherynne M. Valente
Best Short Story
1 Cat Pictures Please Naomi Kritzer
2 No Award
3 Space Raptor Butt Invasion Chuck Tingle
4 Asymmetrical Warfare S. R. Algernon
5 Seven Kill Tiger Charles W. Shao
6 If You Were an Award, My Love Juan Tabo and S. Harris (I)
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* The Commuter Thomas A. Mays
--- Nominations Below Cutoff -------
* Damage David D. Levine
* Hungry Daughters of Starving Mothers Alyssa Wong
* Madeleine Amal El-Mohtar
* Pockets Amal El-Mohtar
* Pocosin Ursula Vernon
* Three Cups of Grief, by Starlight Aliette de Bodard
* Today I Am Paul Martin L. Shoemaker
* Tuesdays with Molakesh the Destroyer Megan Grey
* Wooden Feathers Ursula Vernon
Best Related Work
1 No Award
2 Between Light and Shadow: An Exploration of the Fiction of Gene Wolfe, 1951 to 1986 Marc Aramini
3 The Story of Moira Greyland Moira Greyland
4 The First Draft of My Appendix N Book Jeffro Johnson
5 Safe Space as Rape Room Daniel Eness
6 SJWs Always Lie: Taking Down the Thought Police Vox Day
--- Nominations Below Cutoff -------
* A History of Epic Fantasy Adam Whitehead
* Geek Knits: Over 30 Projects for Fantasy Fanatics, Science Fiction Fiends, and Knitting Nerds Toni Carr
* Invisible 2: Personal Essays on Representation in SF/F Jim C. Hines
* John Scalzi Is Not A Very Popular Author And I Myself Am Quite Popular: How SJWs Always Lie About Our Comparative Popularity Levels Theophilus Pratt
* Letters to Tiptree Alexandra Pierce and Alisa Krasnostein
* Lightspeed - 2015 Seanan McGuire
* Lois McMaster Bujold Edward James
* Sad Puppies Bite Back Declan Finn
* The Wheel of Time Companion Robert Jordan and Harriet McDougal and Alan Romanczuk and Maria Simons
* You're Never Weird on the Internet (Almost): A Memoir Felicia Day
Best Graphic Story
1 The Sandman: Overture Neil Gaiman
2 No Award
3 Invisible Republic Vol 1 Corinna Bechko and Gabriel Hardman and Gabriel Hardman
4 The Divine Boaz Lavie and Asaf Hanuka and Tomer Hanuka
5 Full Frontal Nerdity Aaron Williams
6 Erin Dies Alone Grey Carter and Cory Rydell
--- Nominations Below Cutoff -------
* Bitch Planet, Vol. 1: Extraordinary Machine Kelly Sue DeConnick and Valentine De Landro and Taki Soma and Robert Wilson
* Fandemonium Kieron Gillen and Jamie McKelvie and Matt Wilson
* Ms. Marvel, Vol. 2: Generation Why G. Willow Wilson and Adrian Alphona and Jacob Wyatt
* Nimona Noelle Stevenson
* Saga Volume 5 Brian K. Vaughn and Fiona Staples
* Stand Still Stay Silent - Volume 1 Minna Sundberg
* Tentacles of N'rygoth Kurtis J. Wiebe
* The Sculptor Scott McCloud
* The Thrilling Adventures of Lovelace and Babbage Sydney Padua
* The Unbeatable Squirrel Girl Vol 1: Squirrel Power Ryan North and Erica Henderson
Best Dramatic Presentation, Long Form
1 The Martian (IMDB) Drew Goddard and Ridley Scott
2 Mad Max: Fury Road (IMDB) George Miller and Brendan McCarthy and Nico Lathouris
3 Star Wars: The Force Awakens (IMDB) Lawrence Kasdan and J. J. Abrams and Michael Arndt
4 Ex Machina (IMDB) Alex Garland
5 Avengers: Age of Ultron (IMDB) Joss Whedon
--- Nominations Below Cutoff -------
* Ant-Man (IMDB) Peyton Reed
* Inside Out (IMDB) Pete Docter and Josh Cooley and Meg LeFauve and Pete Docter and Ronnie del Carmen
* Jessica Jones Season 1 (IMDB) Melissa Rosenberg
* Jonathan Strange & Mr Norrell (IMDB) Toby Haynes
* Jupiter Ascending (IMDB) Lana Wachowski and Andy Wachowski
* Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (IMDB) Konami
* Predestination (IMDB) Peter Sperig and Michael Sperig
* Sense8 (IMDB) J. Michael Straczynski and Lana Wachowski and Lilly Wachowski
* The Witcher 3: Wild Hunt (IMDB) CD Projekt RED
* Until Dawn (IMDB) Supermassive Games
Best Dramatic Presentation, Short Form
1 Jessica Jones: "AKA Smile" (IMDB) Scott Reynolds and Melissa Rosenberg and Jamie King and Michael Rymer
2 Doctor Who: "Heaven Sent" (IMDB) Steven Moffat and Rachel Talalay
3 Grimm: "Headache" (IMDB) Jim Kouf and David Greenwalt
4 No Award
5 Supernatural: "Just My Imagination" (IMDB) Jenny Klein and Richard Speight Jr.
6 My Little Pony: Friendship Is Magic: "The Cutie Map" Parts 1 and 2 (IMDB) Scott Sonneborn and M. A. Larson and Meghan McCarthy and Jayson Thiessen and Jim Miller
--- Withdrawn -- Ineligible -------
* Life is Strange, Episode 1 (IMDB) Dontnod Entertainment
* Tales from the Borderlands, "The Vault of the Traveller" Telltale Games
--- Nominations Below Cutoff -------
* Agents of S.H.I.E.L.D.: "4,722 Hours" (IMDB) Craig Titley and Jesse Bochco
* CQB (IMDB) Naren Shankar and Jeff Wollnough
* Daredevil: "Cut Man" (IMDB) Phil Abraham and Drew Goddard
* Doctor Who: "The Husbands of River Song" (IMDB) Steven Moffat
* Dulcinea (IMDB) Mark Fergus and Hawk Ostby
* Hardhome (IMDB) David Benioff and D. B. Weiss and Miguel Sapochnik
* Orphan Black: "Certain Agony of the Battlefield" (IMDB) Aubrey Nealon and Helen Shaver
* Person of Interest: "If-Then-Else" (IMDB) Jonathan Nolan and Denise Thé
Best Editor Short Form
1 ---- Ellen Datlow
2 ---- Sheila Williams
3 ---- Neil Clarke
4 ---- John Joseph Adams
5 No Award
6 ---- Jerry Pournelle
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- C. C. Finlay
* ---- Jonathan Strahan
* ---- Gardner Dozois
* ---- Ann Vandermeer
* ---- Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
* ---- Lynne M. Thomas
* ---- Mike Resnick
* ---- Paula Goodlett
* ---- Jason Rennie
* ---- Liz Gorinsky
Best Editor Long Form
1 ---- Sheila E. Gilbert
2 ---- Liz Gorinsky
3 No Award
4 ---- Toni Weisskopf
5 ---- Jim Minz
6 ---- Vox Day
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* ---- Anne Sowards
--- Withdrawn -- Ineligible -------
* ---- Mike Braff
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Anne Lesley Groel
* ---- Devi Pillai
* ---- David G. Hartwell
* ---- Marco Palmieri
* ---- Joe Monti
* ---- Miriam Weinberg
* ---- Jane Johnson
* ---- Patrick Nielsen Hayden
Best Professional Artist
1 ---- Abigail Larson
2 No Award
3 ---- Michal Karcz
4 ---- Larry Elmore
5 ---- Larry Rostant
6 ---- Lars Braad Andersen
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Julie Dillon
* ---- Galen Dara
* ---- John Picacio
* ---- Cynthia Sheppard
* ---- Richard Anderson
* ---- Rowena Morrill
* ---- John Harris
* ---- Chris McGrath
* ---- Sam Weber
* ---- Kathleen Jennings
* ---- Victo Ngai
Best Semiprozine
1 Uncanny Magazine - 2015 Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
2 Strange Horizons - 2015 Niall Harrison
3 Beneath Ceaseless Skies - 2015 Scott H. Andrews
4 No Award
5 Daily Science Fiction - 2015 Jonathan Laden and Michele Barasso
6 Sci Phi Journal - 2015 Jason Rennie
--- Nominations Below Cutoff -------
* Abyss & Apex - 2015 Wendy S. Delmater
* Apex Magazine - 2015 Jason Sizemore and Sigrid Ellis
* Apex Magazine - 2015 Jason Sizemore
* Clarkesworld Magazine - 2015 Neil Clarke
* Escape Pod - 2015 Norm Sherman
* Fireside Magazine - 2015 Brian J. White
* Giganotosaurus - 2015 Rashida J. Smith
* Interzone - 2015 Andy Cox
* Lightspeed - 2015 John Joseph Adams
* PodCastle - 2015 Graeme Dunlop and Rachael K. Jones
* The Book Smugglers Thea James and Ana Grilo
Best Fanzine
1 File 770 - 2015 Mike Glyer
2 Lady Business Clare and Ira and Jodie and KJ and Renay and Susan
3 No Award
4 Tangent Online Dave Truesdale
5 Superversive SF Jason Rennie
6 Castalia House Blog Jeffro Johnson
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* Black Gate John O'Neill
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Dribble of Ink Aidan Moher
* Banana Wings - 2015 Claire Brialey and Mark Plummer
* Journey Planet - 2015 Christopher J. Garcia and Helen Montgomery and James Bacon and Warren Buff
* Journey Planet - 2015 James Bacon and Christopher J. Garcia and Warren Buff
* Journey Planet - 2015 James Bacon and Christopher J. Garcia and Aurora Celeste and Linda Wenzelburger
* Journey Planet - 2015 Michael Carroll (I) and Christopher J. Garcia and James Bacon
* Journey Planet - 2015 James Bacon and Christopher J. Garcia
* Journey Planet - 2015 Michael Carroll (I) and Christopher J. Garcia and James Bacon
* Journey Planet - 2015 James Bacon and Christopher J. Garcia and Meg Frank and Linda Wenzelburger and Esther MacCallum-Stewart
* Mad Genius Club Dave Freer
* Mark Watches Mark Oshiro
* nerds of a feather, flock together The G
* Rocket Stack Rank Greg Hullender and Eric Wong
* SF Mistressworks Ian Sales
* SF Signal John DeNardo
Best Fancast
1 No Award
2 Tales to Terrify Stephen Kilpatrick
3 The Rageaholic RazörFist
4 8-4 Play Mark MacDonald and John Ricciardi and Hiroko Minamoto and Justin Epperson
5 Cane and Rinse
6 HelloGreedo
--- Nominations Below Cutoff -------
* Ditch Diggers Matt Wallace and Mur Lafferty
* Fangirl Happy Hour Renay Williams and Ana Grilo
* Galactic Suburbia Alisa Krasnostein and Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts
* Jay and Miles X-Plain the X-Men Jay Edidin and Miles Stokes
* Starship Sofa Tony C. Smith
* Sword and Laser Veronica Belmont and Tom Merrill
* Tea and Jeopardy Emma Newman and Peter Newman
* The Coode Street Podcast Jonathan Strahan
* The Skiffy and Fanty Show Shaun Duke and Paul Weimer and Julia Rios and David Annandale and Mike Underwood and Rachael Acks and Jennifer Zink
* Verity! Deborah Stanish and Erika Ensign and Katrina Griffiths and L. M. Myles and Lynne M. Thomas and Tansy Rayner Roberts
Best Fan Writer
1 ---- Mike Glyer
2 No Award
3 ---- Jeffro Johnson
4 ---- Morgan Holmes
5 ---- Shamus Young
6 ---- Douglas Ernst
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* ---- Zenopus
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Alexandra Erin
* ---- Natalie Luhrs
* ---- Mark Oshiro
* ---- Eric Flint
* ---- Abigail Nussbaum
* ---- Foz Meadows
* ---- George R. R. Martin
* ---- Liz Bourke
* ---- James Nicoll
Best Fan Artist
1 ---- Steve Stiles
2 No Award
3 ---- Christian Quinot
4 ---- Matthew Callahan
5 ---- Kukuruyo
6 ---- disse86
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* ---- RGUS
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Megan Lara
* ---- Karezoid
* ---- Likhain
* ---- Brad W. Foster
* ---- Richard Man
* ---- Euclase
* ---- Spring Schoenhuth
* ---- Piper Thibodeau
* ---- Ninni Aalto

Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)