ISFDB banner

2019 Hugo Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Hugo Award

1950's:  -   -   -  1953  -  1955 1956 1957 1958 1959
1960's: 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
1970's: 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
2020's: 2020  -   -   -   -   -   -   -   -   - 
Best Novel
1 The Calculating Stars Mary Robinette Kowal
2 Spinning Silver Naomi Novik
3 Record of a Spaceborn Few Becky Chambers
4 Trail of Lightning Rebecca Roanhorse
5 Revenant Gun Yoon Ha Lee
6 Space Opera Catherynne M. Valente
--- Nominations Below Cutoff -------
* Before Mars Emma Newman
* Blackfish City Sam J. Miller
* Circe Madeline Miller
* Foundryside Robert Jackson Bennett
* In the Vanishers' Palace Aliette de Bodard
* Red Moon Kim Stanley Robinson
* Semiosis Sue Burke
* The Consuming Fire John Scalzi
* The Poppy War R. F. Kuang
* Witchmark C. L. Polk
Best Novella
1 Artificial Condition Martha Wells
2 The Tea Master and the Detective Aliette de Bodard
3 Beneath the Sugar Sky Seanan McGuire
4 The Black God's Drums
P. Djčlí Clark?P. Djeli Clark
5 Binti: The Night Masquerade Nnedi Okorafor
6 Gods, Monsters, and the Lucky Peach Kelly Robson
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* Exit Strategy Martha Wells
* Rogue Protocol Martha Wells
--- Nominations Below Cutoff -------
* Alice Payne Arrives Kate Heartfield
* Kingdom of Needle and Bone Mira Grant
* The Descent of Monsters JY Yang
* The Expert System's Brother Adrian Tchaikovsky
* The Flowers of Vashnoi Lois McMaster Bujold
* The Freeze-Frame Revolution Peter Watts
* Time Was Ian McDonald
* Umbernight Carolyn Ives Gilman
Best Novelette
1 If at First You Don't Succeed, Try, Try Again Zen Cho
2 The Last Banquet of Temporal Confections Tina Connolly
3 The Thing About Ghost Stories Naomi Kritzer
4 Nine Last Days on Planet Earth Daryl Gregory
5 The Only Harmless Great Thing Brooke Bolander
6 When We Were Starless Simone Heller
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Study in Oils Kelly Robson
* A World to Die For Tobias S. Buckell
* An Agent of Utopia Andy Duncan
* Evernight Victor Milán
* How to Swallow the Moon Isabel Yap
* No Flight Without the Shatter Brooke Bolander
* The Nearest Greg Egan
* The Privilege of the Happy Ending Kij Johnson
* The Substance of My Lives, the Accidents of Our Births José Pablo Iriarte
* Thirty-Three Percent Joe Suzanne Palmer
Best Short Story
1 A Witch's Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies Alix E. Harrow
2 The Secret Lives of the Nine Negro Teeth of George Washington
P. Djčlí Clark?P. Djeli Clark
3 The Rose MacGregor Drinking and Admiration Society T. Kingfisher
4 STET Sarah Gailey
5 The Court Magician Sarah Pinsker
6 The Tale of the Three Beautiful Raptor Sisters and the Prince Who Was Made of Meat Brooke Bolander
--- Nominations Below Cutoff -------
* And Yet A. T. Greenblatt
* Asphalt, River, Mother, Child Isabel Yap
* Field Biology of the Wee Fairies Naomi Kritzer
* Meat and Salt and Sparks Rich Larson
* Mother Tongues S. Qiouyi Lu
* She Still Loves the Dragon Elizabeth Bear
* Sour Milk Girls Erin Roberts
* The Starship and the Temple Cat Yoon Ha Lee
* Waterbirds G. V. Anderson
* You Can Make a Dinosaur, But You Can't Help Me K. M. Szpara
Best Related Work
1 Archive of Our Own
2 Ursula K. Le Guin: Conversations on Writing Ursula K. Le Guin and David Naimon
3 An Informal History of the Hugos: A Personal Look Back at the Hugo Awards, 1953-2000 Jo Walton
4 www.mexicanxinitiative.com: The Mexicanx Initiative Experience at Worldcon 76 Julia Rios and Libia Brenda and Pablo Defendini and John Picacio
5 The Hobbit Duology Lindsay Ellis and Angelina Meehan
6 Astounding: John W. Campbell, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, L. Ron Hubbard, and the Golden Age of Science Fiction Alec Nevala-Lee
--- Nominations Below Cutoff -------
* Fire & Blood George R. R. Martin
* Hard Enough Marissa Lingen
* How to Invent Everything: A Survival Guide for the Stranded Time Traveler Ryan North
* I Belong Where the People Are: Disability and The Shape of Water Elsa Sjunneson-Henry
* On motherhood and erasure: people-shaped holes, hollow characters and the illusion of impossible adventures Aliette de Bodard
* One Atom of Justice, One Molecule of Mercy, and the Empire of Unsheathed Knives Alexandra Rowland
* Space Odyssey: Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke, and the Making of a Masterpiece Michael Benson
* Strange Stars: David Bowie, Pop Music, and the Decade Sci-Fi Exploded Jason Heller
* The 2017 #BlackSpecFic Report Cecily Kane
* Worlds of Ursula K. Le Guin (IMDB) Arwen Curry
Best Graphic Story
1 Haven Marjorie M. Liu and Sana Takeda
2 Black Panther: Long Live the King Nnedi Okorafor and Aaron Covington and André Lima Araújo and Mario Del Pennino and Tana Ford
3 Abbott Saladin Ahmed and Sami Kivelä and Jason Wordie and Jim Campbell
4 Saga, Volume 9 Brian K. Vaughan and Fiona Staples
5 Paper Girls, Volume 4 Brian K. Vaughan and Cliff Chiang and Matt Wilson and Jared K. Fletcher
6 On a Sunbeam Tillie Walden
--- Nominations Below Cutoff -------
* Mister Miracle Tom King and Mitch Gerads
* Ms. Marvel Vol. 9: Teenage Wasteland G. Willow Wilson
* Runaways, Vol. 1: Find Your Way Home Rainbow Rowell and Kris Anka
* Shuri: The Search for Black Panther Nnedi Okorafor
* Spider-Gwen Seanan McGuire and Rosi Kämpe
* The Adventure Zone: Here There Be Gerblins Clint McElroy and Griffin McElroy and Justin McElroy and Travis McElroy
* The Electric State
Simon Stĺlenhag?Simon Stalenhag
* The Forever War: Forever Free Joe Haldeman and Gay Haldeman and Marvano
* The Wicked + The Divine Vol 7: Mothering Invention Jamie McKelvie and Kieron Gillon
* X-Men Gold Annual #2 Seanan McGuire and Marco Failla
Best Dramatic Presentation, Long Form
1 Spider-Man: Into the Spider-Verse (IMDB) Phil Lord and Rodney Rothman and Bob Persichetti and Peter Ramsey
2 Black Panther (IMDB) Ryan Coogler and Joe Robert Cole
3 Avengers: Infinity War (IMDB) Christopher Markus and Stephen McFeely and Anthony Russo and Joe Russo
4 Annihilation (IMDB) Alex Garland and Jeff VanderMeer
5 A Quiet Place (IMDB) Scott Beck and John Krasinski and Bryan Woods
6 Sorry to Bother You (IMDB) Boots Riley
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Wrinkle in Time (IMDB)
* Ant-Man and the Wasp (IMDB)
* Black Mirror: Bandersnatch (IMDB)
* Deadpool 2 (IMDB)
* Incredibles 2 (IMDB)
* Isle of Dogs (IMDB)
* Ready Player One (IMDB)
* She-Ra and the Princesses of Power (Season 1) (IMDB)
* Solo: A Star Wars Story (IMDB)
* The Expanse (season 3) (IMDB)
Best Dramatic Presentation, Short Form
1 The Good Place: "Janet(s)" (IMDB) Josh Siegal and Dylan Morgan and Morgan Sackett
2 The Expanse: "Abaddon's Gate" (IMDB) Daniel Abraham and Ty Franck and Naren Shankar and Simon Cellan Jones
3 Doctor Who: "Demons of the Punjab" (IMDB) Vinay Patel and Jamie Childs
4 Doctor Who: "Rosa" (IMDB) Chris Chibnall and Mark Tonderai
5 The Good Place: "Jeremy Bearimy" (IMDB) Megan Amram and Trent O'Donnell
6 Dirty Computer (IMDB) Janelle Monáe and Andrew Donoho and Chuck Lightning
--- Nominations Below Cutoff -------
* DC's Legends of Tomorrow: The Good, the Bad, and the Cuddly (IMDB)
* Doctor Who: The Woman Who Fell To Earth (IMDB)
* She-Ra: Princess Prom (IMDB)
* She-Ra: Promise (IMDB)
* Star Trek: Discovery: What's Past is Prologue (IMDB)
* Steven Universe: Reunited (IMDB)
* The Expanse: Fallen World (IMDB)
* The Expanse: Immolation (IMDB)
* The Magicians: A Life in the Day (IMDB)
* Westworld: Kiksuya (IMDB)
Best Editor Short Form
1 ---- Gardner Dozois
2 ---- Neil Clarke
3 ---- Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
4 ---- Julia Rios
5 ---- Lee Harris
6 ---- E. Catherine Tobler
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Jonathan Strahan
* ---- John Joseph Adams
* ---- Sheila Williams
* ---- C. C. Finlay
* ---- Scott H. Andrews
* ---- Ellen Datlow
* ---- S. B. Divya and Mur Lafferty
* ---- Dominik Parisien
* ---- Trevor Quachri
* ---- Ann VanderMeer
Best Editor Long Form
1 ---- Navah Wolfe
2 ---- Sheila E. Gilbert
3 ---- Beth Meacham
4 ---- Diana Pho
5 ---- Gillian Redfearn
6 ---- Anne Lesley Groell
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Joe Monti
* ---- Jenni Hill
* ---- Brit Hvide
* ---- Sarah Guan
* ---- Lee Harris
* ---- Liz Gorinsky
* ---- Miriam Weinberg
* ---- Anne Sowards
* ---- Toni Weisskopf
* ---- Devi Pillai
Best Professional Artist
1 ---- Charles Vess
2 ---- Galen Dara
3 ---- Yuko Shimizu
4 ---- Victo Ngai
5 ---- John Picacio
6 ---- Jaime Jones
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Tommy Arnold
* ---- Julie Dillon
* ---- Will Staehle
* ---- Greg Ruth
* ----
Simon Stĺlenhag?Simon Stalenhag
* ---- Rovina Cai
* ---- Sana Takeda
* ---- Michael Komarck
* ---- Reiko Murakami
* ---- Maurizio Manzieri
Best Semiprozine
1 Uncanny Magazine - 2018 Dominik Parisien and Elsa Sjunneson-Henry
1 Uncanny Magazine - 2018 Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
2 Strange Horizons - 2018 Jane Crowley and Kate Dollarhyde
2 Strange Horizons - 2018 Rasha Abdulhadi and Erin Roberts and Sheree Renée Thomas
3 Fireside Magazine - 2018 Julia Rios
4 Beneath Ceaseless Skies - 2018 Scott H. Andrews
5 Fiyah Magazine of Black Speculative Fiction - 2018 Justina Ireland and Troy L. Wiggins
5 Fiyah Magazine of Black Speculative Fiction - 2018 Justina Ireland and Brandon O'Brien and Troy L. Wiggins
6 Shimmer - 2018 E. Catherine Tobler
--- Nominations Below Cutoff -------
* Apex Magazine - 2018 Sheree Renée Thomas
* Apex Magazine - 2018 Jason Sizemore
* Book Smugglers
* Cast of Wonders - 2018 Marguerite Kenner
* Escape Pod - 2018 S. B. Divya and Mur Lafferty
* GigaNotoSaurus - 2018 Rashida J. Smith
* GlitterShip - 2018 Keffy R. M. Kehrli
* Interzone - 2018 Andy Cox
* Lightspeed - 2018 John Joseph Adams
* PodCastle - 2018 Jen R. Albert and Khaalidah Muhammad-Ali
* Shoreline of Infinity - 2018 Pippa Goldschmidt and Caroline Grebbell
* Shoreline of Infinity - 2018 Noel Chidwick
Best Fanzine
1 Lady Business Ira and Jodie and K. J. and Renay and Susan
2 nerds of a feather, flock together Joe Sherry and Vance Kotrla and The G
3 Journey Planet - 2018 James Bacon and Michael Carroll (I) and Chris Garcia
4 Galactic Journey - 2018 Gideon Marcus and Janice Marcus
5 Quick Sip Reviews Charles Payseur
6 Rocket Stack Rank Greg Hullender and Eric Wong
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* File 770 Mike Glyer
--- Nominations Below Cutoff -------
* Ansible - 2018 David Langford
* Banana Wings - 2018 Claire Brialey and Mark Plummer
* Black Gate
* SF Bluestocking
* SF in Translation
* The Drink Tank
* The Rec Center
* The Wertzone
* Women Write About Comics
Best Fancast
1 Our Opinions Are Correct Annalee Newitz and Charlie Jane Anders
2 Fangirl Happy Hour Ana Grilo and Renay Williams
3 Be the Serpent Alexandra Rowland and Freya Marske and Jennifer Mace
4 Galactic Suburbia Alisa Krasnostein and Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts and Andrew Finch
5 The Skiffy and Fanty Show Jen Zink and Shaun Duke and The Skiffy and Fanty Crew
6 The Coode Street Podcast Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
--- Nominations Below Cutoff -------
* Books and Pieces
* Breaking the Glass Slipper
* Ditch Diggers
* Fansplaining
* Hammer House of Podcast
* Jay and Miles Xplain the X-men
* Kalanadi
* Lindsey Ellis
* Sword and Laser
* Verity!
Best Fan Writer
1 ---- Foz Meadows
2 ---- Bogi Takács
3 ---- Elsa Sjunneson-Henry
4 ---- James Davis Nicoll
5 ---- Alasdair Stuart
6 ---- Charles Payseur
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Orjan Westin
* ---- Adam Whitehead
* ---- Sarah Gailey
* ---- Cora Buhlert
* ---- Liz Bourke
* ---- Mike Glyer
* ---- Paul Weimer
* ---- Jason Sanford
* ---- Abigail Nussbaum
* ---- Erin Horáková
Best Fan Artist
1 ---- Likhain
2 ---- Grace P. Fong
3 ---- Sara Felix
4 ---- Meg Frank
5 ---- Spring Schoenhuth
6 ---- Ariela Housman
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Jemina Malkki
* ---- Richard Man
* ---- Steve Stiles
* ---- Maurine Starkey
* ---- Vandy Hall
* ---- Michael Carroll
* ---- Elizabeth Leggett
* ---- Iguanamouth
* ---- Geneva Benton
* ---- Caio Santos
Best Art Book
1 The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition Ursula K. Le Guin
2 Spider-Man: Into the Spider-Verse: The Art of the Movie Ramin Zahed
3 Dungeons and Dragons Art and Arcana: A Visual History Kyle Newman and Jon Peterson and Michael Witwer and Sam Witwer
4 Tolkien: Maker of Middle-Earth Catherine McIlwaine
5 Daydreamer's Journey: The Art of Julie Dillon Julie Dillon
6 Spectrum 25: The Best in Contemporary Fantastic Art John Fleskes
--- Withdrawn -- Official Publication in a Previous Year -------
* Terry Pratchett's Discworld Imaginarium Paul Kidby
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Middle-Earth Traveler: Sketches from Bag End to Mordor John Howe
* Beyond Science Fiction: The Alternative Realism of Michael Whelan Michael Whelan
* Cicada Shaun Tan
* Marvel's Black Panther: The Art of the Movie Eleni Roussos
* Marvelocity: The Marvel Comics Art of Alex Ross Chip Kidd and Alex Ross and Geoff Spear
* Monster Portraits Sofia Samatar
* The Chronicles of Exandria, Vol II: The Legend of Vox Machina Moreno Denisio and Matteo Scalera
* The Electric State (translation of Passagen)
Simon Stĺlenhag?Simon Stalenhag
* Yoshitaka Amano: The Illustrated Biography-Beyond the Fantasy Yoshitaka Amano and Florent Gorges
Best Series
1 Wayfarers Becky Chambers
2 The Laundry Files Charles Stross
3 Machineries of Empire Yoon Ha Lee
4 The October Daye Series Seanan McGuire
5 The Universe of Xuya Aliette de Bodard
6 The Centenal Cycle Malka Older
--- Nominations Below Cutoff -------
* Earthsea Ursula K. Le Guin
* Foreigner C. J. Cherryh
* Fractured Europe Dave Hutchinson
* Planetfall Emma Newman
* Rivers of London Ben Aaronovitch
* Sin du Jour Matt Wallace
* The Arcadia Project Mishell Baker
* The Invisible Library Genevieve Cogman
* The Murderbot Diaries Martha Wells
* Wild Cards George R. R. Martin

Copyright © 1995-2020 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)