ISFDB banner

2020 Hugo Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Hugo Award

1950's:  -   -   -  1953  -  1955 1956 1957 1958 1959
1960's: 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969
1970's: 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
2020's: 2020 2021  -   -   -   -   -   -   -   - 
Best Novel
1 A Memory Called Empire Arkady Martine
2 Middlegame Seanan McGuire
3 Gideon the Ninth Tamsyn Muir
4 The Light Brigade Kameron Hurley
5 The City in the Middle of the Night Charlie Jane Anders
6 The Ten Thousand Doors of January Alix E. Harrow
--- Withdrawn -- Nomination Declined -------
* The Raven Tower Ann Leckie
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Song for a New Day Sarah Pinsker
* Ancestral Night Elizabeth Bear
* Children of Ruin Adrian Tchaikovsky
* Empress of Forever Max Gladstone
* Gods of Jade and Shadow Silvia Moreno-Garcia
* Magic for Liars Sarah Gailey
* Storm of Locusts Rebecca Roanhorse
* The Future of Another Timeline Annalee Newitz
* Tiamat's Wrath James S. A. Corey
Best Novella
1 This Is How You Lose the Time War Amal El-Mohtar and Max Gladstone
2 In an Absent Dream Seanan McGuire
3 To Be Taught, If Fortunate Becky Chambers
4 The Haunting of Tram Car 015
P. Djčlí Clark?P. Djeli Clark
5 Anxiety Is the Dizziness of Freedom Ted Chiang
6 The Deep Rivers Solomon
--- Nominations Below Cutoff -------
* Desdemona and the Deep C. S. E. Cooney
* Glass Cannon Yoon Ha Lee
* Permafrost Alastair Reynolds
* Silver in the Wood Emily Tesh
* Sisters of the Vast Black Lina Rather
* The Ascent to Godhood JY Yang
* The Gurkha and the Lord of Tuesday Saad Z. Hossain
* The October Man Ben Aaronovitch
* The Orphans of Raspay Lois McMaster Bujold
* Unauthorized Bread Cory Doctorow
Best Novelette
1 Emergency Skin N. K. Jemisin
2 Omphalos Ted Chiang
3 Away With the Wolves Sarah Gailey
4 For He Can Creep Siobhan Carroll
5 The Blur in the Corner of Your Eye Sarah Pinsker
6 The Archronology of Love Caroline M. Yoachim
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Country Called Winter Theodora Goss
* A Strange Uncertain Light G. V. Anderson
* Blood, Bone, Seed, Spark Aimee Ogden
* Circus Girl, The Hunter, and Mirror Boy JY Yang
* Dave's Head Suzanne Palmer
* Deriving Life Elizabeth Bear
* Erase, Erase, Erase Elizabeth Bear
* His Footsteps, Through Darkness and Light Mimi Mondal
* Nice Things Ellen Klages
* Seonag and the Seawolves M. Evan MacGriogair
Best Short Story
1 As the Last I May Know S. L. Huang
2 Do Not Look Back, My Lion Alix E. Harrow
3 And Now His Lordship Is Laughing Shiv Ramdas
4 A Catalog of Storms Fran Wilde
5 Blood Is Another Word for Hunger Rivers Solomon
6 Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island Nibedita Sen
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Bird, a Song, a Revolution Brooke Bolander
* Articulated Restraint Mary Robinette Kowal
* Beyond the El John Chu
* Fisher-Bird T. Kingfisher
* Give the Family My Love A. T. Greenblatt
* How the Trick Is Done A. C. Wise
* I (28M) Created a Deepfake Girlfriend and Now My Parents Think We're Getting Married Fonda Lee
* Lest We Forget Elizabeth Bear
* Shucked Sam J. Miller
* The Dead, in Their Uncontrollable Power Karen Osborne
Best Series
1 The Expanse James S. A. Corey
2 InCryptid Seanan McGuire
3 Planetfall Emma Newman
4 Winternight Trilogy Katherine Arden
5 Wormwood Trilogy Tade Thompson
6 Luna Ian McDonald
--- Nominations Below Cutoff -------
* Alliance-Union C. J. Cherryh
* Dominion of the Fallen Aliette de Bodard
* Elemental Logic Laurie J. Marks
* Liaden Universe Sharon Lee and Steve Miller
* Tale of the Five Diane Duane
* The Amberlough Dossier Lara Elena Donnelly
* The Extraordinary Adventures of the Athena Club Theodora Goss
* The Invisible Library Genevieve Cogman
* Wayward Children Seanan McGuire
* Wheel of Time Robert Jordan and Brandon Sanderson
Best Related Work
1 2019 John W. Campbell Award Acceptance Speech Jeannette Ng
2 Worlds of Ursula K. Le Guin (IMDB) Arwen Curry
3 The Lady from the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Milicent Patrick Mallory O'Meara
4 Becoming Superman J. Michael Straczynski
5 The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein Farah Mendlesohn
6 Joanna Russ Gwyneth Jones
--- Nominations Below Cutoff -------
* Broken Places & Outer Spaces: Finding Creativity in the Unexpected Nnedi Okorafor
* Fanlore various
* H G Wells: A Literary Life Adam Roberts
* Lost Transmissions: The Secret History of Science Fiction and Fantasy Desirina Boskovich
* Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror & Speculative Fiction Melanie R. Anderson and
Lisa Kröger?Lisa Kroger
Lisa Kroeger
* Reading Backwards John Crowley
* The Dark Fantastic: Race and the Imagination from Harry Potter to the Hunger Games Ebony Elizabeth Thomas
* The Disappearance of John M. Ford Isaac Butler
* The Semiospheres of Prejudice in the Fantastic Arts Mika Loponen
* To Make it to the Moon, Women Have to Escape Earth's Gender Bias Mary Robinette Kowal
Best Graphic Story
1 LaGuardia Nnedi Okorafor and Tana Ford and James Devlin
2 The Chosen Marjorie M. Liu and Sana Takeda
3 Mooncakes Wendy Xu and Suzanne Walker and Joamette Gil
4 Paper Girls, Volume 6 Brian K. Vaughan and Cliff Chiang and Matt Wilson and Jared K. Fletcher
5 The Wicked + The Divine, Volume 9: Okay Kieron Gillen and Jamie McKelvie and Matt Wilson and Clayton Cowles
6 Die, Volume 1: Fantasy Heartbreaker Kieron Gillen and
Stephanie Hans?Stephanie Hans
and Clayton Cowles
--- Nominations Below Cutoff -------
* House of X / Powers of X Jonathan Hickman and Pepe Larraz
* Invisible Kingdom: Volume 1 G. Willow Wilson and Christian Ward
* Magnificent Ms. Marvel, Vol. 1: Destined Saladin Ahmed and Minkyu Jung
* Miles Morales: Spider-man, Vol. 1: Straight Out of Brooklyn Saladin Ahmed and Javier Garron
* Questionable Content Jeph Jacques
* Snow, Glass, Apples Neil Gaiman and Colleen Doran
* Spider-Gwen: Ghost-Spider, Volume 1 Seanan McGuire and Rosi Kampe
* Starport George R. R. Martin and Raya Golden
* The Adventure Zone: Murder on the Rockport Limited Clint McElroy and Griffin McElroy
* The Amazing Nightcrawler Seanan McGuire and Shane Davis and Juan Frigeri
Best Dramatic Presentation, Long Form
1 Good Omens (IMDB) Neil Gaiman and Douglas McKinnon
2 Captain Marvel (IMDB) Anna Boden and Ryan Fleck and Geneva Robertson-Dworet
3 Russian Doll (Season One) (IMDB) Natasha Lyonne and Leslye Headland and Amy Poehler and Jamie Babbit
4 Avengers: Endgame (IMDB) Christopher Markus and Stephen McFeely and Anthony Russo and Joe Russo
5 Us (IMDB) Jordan Peele
6 Star Wars: The Rise of Skywalker (IMDB) Chris Terrio and J. J. Abrams
--- Withdrawn -------
* Watchmen (IMDB)
--- Nominations Below Cutoff -------
* Ad Astra (IMDB)
* Alita: Battle Angel (IMDB)
* Spider-Man: Far from Home (IMDB)
* Terminator: Dark Fate (IMDB)
* The Expanse (Season 4) (IMDB)
* The Mandalorian (IMDB)
* The Wandering Earth (IMDB)
* The Witcher (IMDB)
* Years and Years (IMDB)
Best Dramatic Presentation, Short Form
1 The Good Place: "The Answer" (IMDB) Daniel Schofield and Valeria Migliassi Collins
2 The Mandalorian: "Redemption" (IMDB) Jon Favreau and Taika Waititi
2 Watchmen: "A God Walks into Abar" (IMDB) Jeff Jensen and Damon Lindelof and Nicole Kassell
4 The Expanse: "Cibola Burn" (IMDB) Daniel Abraham and Ty Franck and Naren Shankar and Breck Eisner
5 Watchmen: "This Extraordinary Being" (IMDB) Damon Lindelof and Cord Jefferson and Stephen Williams
6 Doctor Who: "Resolution" (IMDB) Chris Chibnall and Wayne Yip
--- Withdrawn -------
* Good Omens: "Hard Times" (IMDB)
--- Nominations Below Cutoff -------
* Good Omens: "The Very Last Day of the Rest of Their Lives" (IMDB)
* Love, Death, and Robots: "Three Robots" (IMDB)
* Russian Doll: "Ariadne" (IMDB)
* Steven Universe: "Change Your Mind" (IMDB)
* Stranger Things: "The Battle of Starcourt" (IMDB)
* The Expanse: "Saeculum" (IMDB)
* The Good Place: "Pandemonium" (IMDB)
* The Good Place: "The Funeral to End All Funerals" (IMDB)
* The Witcher: "Much More" (IMDB)
Best Editor Short Form
1 ---- Ellen Datlow
2 ---- Jonathan Strahan
3 ---- Sheila Williams
4 ---- Neil Clarke
4 ---- Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
6 ---- C. C. Finlay
--- Withdrawn -- Ineligible -------
* ---- Navah Wolfe
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Lee Harris
* ---- Julia Rios
* ---- John Joseph Adams
* ---- Scott H. Andrews
* ---- Mur Lafferty and S. B. Divya
* ---- Silvia Moreno-Garcia
* ---- Dominik Parisien
* ---- George R. R. Martin
* ---- Trevor Quachri
Best Editor Long Form
1 ---- Navah Wolfe
2 ---- Diana M. Pho
3 ---- Sheila E. Gilbert
4 ---- Devi Pillai
5 ---- Miriam Weinberg
6 ---- Brit Hvide
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Gillian Redfearn
* ---- Nivia Evans
* ---- Lee Harris
* ---- Priyanka Krishnan
* ---- Jenni Hill
* ---- Sarah Guan
* ---- Rebecca Brewer
* ---- Carl Engle-Laird
* ---- Joe Monti
* ---- Bella Pagan
Best Professional Artist
1 ---- John Picacio
2 ---- Galen Dara
3 ---- Yuko Shimizu
4 ---- Rovina Cai
5 ---- Tommy Arnold
6 ---- Alyssa Winans
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Will Staehle
* ---- Jaime Jones
* ---- Victo Ngai
* ---- Dan Dos Santos
* ---- Julie Dillon
* ---- Kathleen Jennings
* ---- Maurizio Manzieri
* ---- Stephan Martiniere
* ---- Sana Takeda
* ---- Lauren Panepinto
Best Semiprozine
1 Uncanny Magazine - 2019 Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
2 Fiyah Magazine of Black Speculative Fiction - 2019 DaVaun Sanders and Troy L. Wiggins
3 Strange Horizons - 2019 Jane Crowley and Kate Dollarhyde
3 Strange Horizons - 2019 Vanessa Rose Phin
4 Escape Pod - 2019 S. B. Divya and Mur Lafferty
5 Beneath Ceaseless Skies - 2019 Scott H. Andrews
6 Fireside Magazine - 2019 Julia Rios
--- Nominations Below Cutoff -------
* Cast of Wonders - 2019 Marguerite Kenner
* Clarkesworld Magazine - 2019 Neil Clarke
* Daily Science Fiction - 2019 Michele Barasso and Jonathan Laden
* Interzone - 2019 Andy Cox
* Lightspeed - 2019 John Joseph Adams
* Locus - 2019 Liza Groen Trombi
* Luna Station Quarterly - 2019 Jennifer Lyn Parsons
* PodCastle - 2019 Jen R. Albert and Cherae Clark
* Pseudopod - 2019 Shawn Garrett and Alex Hofelich
* The Dark - 2019 Silvia Moreno-Garcia and Sean Wallace
* The Dark - 2019 Michael Kelly and Silvia Moreno-Garcia and Sean Wallace
Best Fanzine
1 The Book Smugglers Ana Grilo and Thea James
2 nerds of a feather, flock together Adri Joy and Joe Sherry and Vance Kotrla and The G
3 Journey Planet - 2019 James Bacon and John Coxon and Chris Garcia
4 Galactic Journey - 2019 Gideon Marcus and Janice Marcus
5 Quick Sip Reviews Charles Payseur
6 The Rec Center - 2019 Gavia Baker-Whitelaw and Elizabeth Minkel
--- Nominations Below Cutoff -------
* Banana Wings - 2019 Claire Brialey and Mark Plummer
* File 770 Mike Glyer
* Hugo Book Club Blog
* Lady Business
* Reading the End
* Rocket Stack Rank
* SF Commentary - 2019 Bruce Gillespie
* SF in Translation
* The Full Lid Alasdair Stuart
* Yuletide
Best Fancast
1 Our Opinions Are Correct Annalee Newitz and Charlie Jane Anders
2 Galactic Suburbia Alisa Krasnostein and Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts and Andrew Finch
3 The Coode Street Podcast Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
4 The Skiffy and Fanty Show Jen Zink and Shaun Duke
5 Be the Serpent Alexandra Rowland and Freya Marske and Jennifer Mace
6 Claire Rousseau's YouTube channel Claire Rousseau
--- Nominations Below Cutoff -------
* Books & Pieces
* Breaking the Glass Slipper
* Ditch Diggers
* Fansplaining
* Hammer House of Podcast
* Kalanadi
* Overinvested
* Sword & Laser
* Verity!
* Worldbuilding for Masochists
Best Fan Writer
1 ---- Bogi Takács
2 ---- Cora Buhlert
3 ---- Alasdair Stuart
4 ---- James Davis Nicoll
5 ---- Paul Weimer
6 ---- Adam Whitehead
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Charles Payseur
* ---- Camestros Felapton
* ---- Jason Sanford
* ---- Stitch
* ---- Elsa Sjunneson
* ---- O. Westin
* ---- Sarah Gailey
* ---- Adri Joy
* ---- Gavia Baker-Whitelaw
* ---- Aidan Moher
Best Fan Artist
1 ---- Elise Matthesen
2 ---- Sara Felix
3 ---- Iain Clark
4 ---- Meg Frank
5 ---- Grace P. Fong
6 ---- Ariela Housman
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Steve Stiles
* ---- Anna Steinbauer
* ---- Laya Rose
* ---- Spring Schoenhuth
* ---- Shauna O'Meara
* ---- Caleb Hosalla
* ---- Maya Hahto
* ---- Elizabeth Leggett
* ---- Espańa Sheriff
* ---- Alicia Smith
* ---- Michael Klarfeld

Copyright © 1995-2021 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (2006-04-24)