ISFDB banner

2010 Grand Prix de l'Imaginaire

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Roman francophone
Win Chien du heaume Justine Niogret
Win Le Déchronologue Stéphane Beauverger
Nomination Gagner la guerre Jean-Philippe Jaworski
Nomination Homo vampiris Fabien Clavel
Nomination Le soupir de l'immortel Antoine Buéno
Nomination Lilliputia Xavier Mauméjean
Nomination Nuigrave Lorris Murail
Nomination Paysage sombre avec foudre Alain Claret
Roman étranger
Win Dans les limbes (translation of The Resurrectionist) Jack O'Connell
Win Roi du matin, reine du jour (translation of King of Morning, Queen of Day) Ian McDonald
Nomination Chute (translation of Elantris) Brandon Sanderson
Nomination Et dormir dans l'oubli comme un requin dans l'onde (translation of The Raw Shark Texts) Steven Hall
Nomination L'homme-rune (translation of The Painted Man) Peter V. Brett
Nomination La clé de l'abîme (translation of La llave del abismo) José Carlos Somoza
Nomination Le nom du vent (translation of The Name of the Wind) Patrick Rothfuss
Nomination Rédemption (translation of Elantris) Brandon Sanderson
Nomination Terreur (translation of The Terror) Dan Simmons
Nouvelle francophone
Win Le diapason: Des mots et des misères Jérôme Noirez
Win Les trois livres qu'Absalon Nathan n'écrira jamais Léo Henry
Nomination Bataille pour un souvenir Lionel Davoust
Nomination Hilbert Hôtel Xavier Mauméjean
Nomination La contrée du dragon Thomas Day
Nomination La vieille qui, là-haut, porte son fagot noir Timothée Rey
Nomination Louise ionisée Norbert Merjagnan
Nomination Révélations du prince de feu (variant of Révélations du prince du feu) Léo Henry
Nouvelle étrangère
Win Des choses fragiles: Nouvelles et merveilles (translation of Fragile Things) Neil Gaiman
Win Exhalaison (translation of Exhalation) Ted Chiang
Win Océanique (translation of Oceanic) Greg Egan
Nomination Interférences Yoss
Nomination La jolie fille de Pol Pot (translation of Pol Pot's Beautiful Daughter (Fantasy)) Geoff Ryman
Nomination Lune et l'autre John Kessel
Nomination Maelström (translation of Maelstrom) Kage Baker
Nomination Pixel Juice (translation of Pixel Juice) Jeff Noon
Roman jeunesse
Win La brume des jours Anne Fakhouri
Win Le clairvoyage Anne Fakhouri
Nomination Jumper (translation of Jumper) Steven Gould
Nomination L'étrange vie de Nobody Owens (translation of The Graveyard Book) Neil Gaiman
Nomination Le sang des lions
Loïc Le Borgne?Loic Le Borgne
Roman jeunesse francophone
Win Été mutant Victor Dixen
Nomination La reine des lumières Xavier Mauméjean
Nomination Salicande Pauline Alphen
Roman jeunesse étranger
Win Le livre des choses perdues (translation of The Book of Lost Things) John Connolly
Nomination Hunger games (translation of The Hunger Games) Suzanne Collins
Nomination Lombres (translation of Un Lun Dun) China Miéville
Traduction
Win Interférences Yoss
Win Vision aveugle (translation of Blindsight) Peter Watts
Nomination Immortel (translation of Immortal) Traci L. Slatton
Nomination La conspiration du Loup Rouge (translation of The Red Wolf Conspiracy) Robert V. S. Redick
Nomination La louve et le démon (translation of The Dragon and the Unicorn) A. A. Attanasio
Nomination Le nom du vent (translation of The Name of the Wind) Patrick Rothfuss
Nomination Roi du matin, reine du jour (translation of King of Morning, Queen of Day) Ian McDonald
Nomination Vélum (translation of Vellum) Hal Duncan
Graphisme
Win Chute Alain Brion
Win FaceBox Beb Deum
Win Rédemption Alain Brion
Nomination 69 Diego Tripodi
Nomination Gagner la guerre Arnaud Crémet
Nomination Le Haut-Lieu et autres espaces inhabitables Daylon
Nomination Marouflages Gilles Francescano
Nomination Petits arrangements avec l'éternité Diego Tripodi
Nomination pour ses illustrations de la collection Interstices Néjib Belhadj Kacem
Nomination Vélum Daylon
BD / Comics
Win Black Summer Warren Ellis and Juan José Ryp
Nomination Jason Brice (tomes 1 à 2) Alcante and Milan Jovanovic
Nomination King of Nekropolis Danijel Zezelj
Nomination La Brigade chimérique (tomes 1 à 3) Fabrice Colin and Serge Lehman and Stéphane Gess
Manga
Win Ikigami : Préavis de mort (tomes 1 à 4) Motorô Mase
Nomination La Cité Saturne (tome 1) Hisae Iwaoka
Nomination Le Samouraï bambou Taiyou Matsumoto
Nomination Superior (tomes 1 à 3) Ichtys
Essai
Win Échos de Cimmerie: hommage à Robert Ervin Howard, 1906-1936 Fabrice Tortey
Win L'encyclopédie de la fantasy Jacques Baudou
Nomination Dans les griffes de la Hammer: La France livrée au cinéma d'épouvante Nicolas Stanzick
Nomination Les nombreuses vies de Conan Simon Sanahujas
Nomination Les nombreuses vies de Cthulhu Patrick Marcel
Nomination Sexe ! : le trouble du héros Alexandre Mare
Prix spécial
Win Le lac aux Vélies Nosfell and Ludovic Debeurme
Win pour leur travail de promotion et de traduction de la SF francophone chez Black Coat Press Jean-Marc Lofficier and Brian Stableford
Nomination Défricheurs d'imaginaire : une anthologie historique de science-fiction suisse romande
Jean-François Thomas?Jean-Francois Thomas
Nomination Dragons et chimères : carnets d'expédition Pierre Dubois
Nomination pour l'ensemble de ses anthologies Richard Comballot
Nomination pour la collection Trésors de la SF (Bragelonne) Laurent Genefort
Prix européen
Win La Maison d'Ailleurs
Nomination NIFFF
Nomination Science + Fiction

Copyright © 1995-2020 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)