ISFDB banner

2011 Grand Prix de l'Imaginaire

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Roman francophone
Win May le monde Michel Jeury
Nomination Cygnis Vincent Gessler
Nomination Le souffle de l'ogre Brigitte Aubert
Nomination Le vaisseau ardent Jean-Claude Marguerite
Nomination Les démons de Paris Jean-Philippe Depotte
Nomination Vegas mytho Christophe Lambert
--- Preliminary Nominees -------
* CLEER : une fantaisie corporate L. L. Kloetzer
* L'ange blond Laurent Poujois
* L'enfant sorcier de Ssinahan Georges Foveau
* Les mystères du temps Jean-Pierre Bonnefoy
Roman étranger
Win Le fleuve des dieux (translation of River of Gods) Ian McDonald
Nomination A travers temps (translation of A Bridge of Years) Robert Charles Wilson
Nomination Artères souterraines (translation of Crooked Little Vein) Warren Ellis
Nomination Ceci n'est pas un jeu (translation of This Is Not a Game) Walter Jon Williams
Nomination Le don: L'ultime héritage (translation of The Gift) Patrick O'Leary
--- Preliminary Nominees -------
* Boneshaker (translation of Boneshaker) Cherie Priest
* La guerre tranquille (translation of The Quiet War) Paul McAuley
* La lance du désert (translation of The Desert Spear) Peter V. Brett
* Laisse-moi entrer (translation of Låt den rätte komma in) John Ajvide Lindqvist
* Le filet d'Indra (translation of La red de Indra) Juan Miguel Aguilera
Nouvelle francophone
Win Rempart Laurent Genefort
Nomination Bara Yogoï : sept autres lieux Léo Henry and Jacques Mucchielli
Nomination Desmodus Draculae Leni Cèdre
Nomination Éthologie du tigre Thomas Day
Nomination Stratégies du réenchantement Jeanne-A Debats
--- Preliminary Nominees -------
* Effondrement des colonies David Calvo
* L'importance de ton regard Lionel Davoust
Nouvelle étrangère
Win Sous des cieux étrangers Lucius Shepard
Nomination L'essence de l'art (translation of The State of the Art) Iain M. Banks
Nomination Les vestiges de l'automne (translation of A Piece of the Great World) Robert Silverberg
Nomination Voyages avec mes chats (translation of Travels with My Cats) Mike Resnick
--- Preliminary Nominees -------
* Récif (translation of Reef) Paul J. McAuley
* Un précis (translation of A Concise and Ready Guide) Ian R. MacLeod
Roman jeunesse francophone
Win La douane volante François Place
Nomination La guerre des mondes n'aura pas lieu ! Johan Heliot
Nomination La roue des vents Vincent Joubert
Nomination Les yeux d'Opale Bénédicte Taffin
--- Preliminary Nominees -------
* Ailleurs Pauline Alphen
* Deux secondes avant la fin du monde Freddy Woets
* La dernière flèche Jérôme Noirez
Roman jeunesse étranger
Win La confrérie de l'horloge (translation of The Hunchback Assignments) Arthur Slade
Nomination Alcatraz contre les infâmes bibliothécaires (translation of Alcatraz Versus the Evil Librarians) Brandon Sanderson
Nomination Alcatraz contre les ossements du scribe (translation of Alcatraz Versus the Scrivener's Bones) Brandon Sanderson
Nomination Le sortilège de pierre (translation of Steinernes Fleisch) Cornelia Funke
Nomination Léviathan (translation of Leviathan) Scott Westerfeld
Nomination Voraces (translation of Ancient Appetites) Oisin McGann
--- Preliminary Nominees -------
* Entremonde (translation of InterWorld) Neil Gaiman and Michael Reaves
* Jenna Fox, pour toujours (translation of The Adoration of Jenna Fox) Mary E. Pearson
* Les portes (translation of The Gates) John Connolly
* Un endroit où se cacher (translation of After the Wreck, I Picked Myself Up, Spread My Wings, and Flew Away) Joyce Carol Oates
Traduction
Win Le don: L'ultime héritage (translation of The Gift) Patrick O'Leary
Nomination Ascenseur pour Démonia (translation of Selling Out) Justina Robson
Nomination Bienvenue en Otopia (translation of Keeping It Real) Justina Robson
Nomination Destination Faerie (translation of Going Under) Justina Robson
Nomination Dons (translation of Gifts) Ursula K. Le Guin
Nomination Voix (translation of Voices) Ursula K. Le Guin
--- Preliminary Nominees -------
* Aux heures les plus sombres (translation of Darkest Hour) Mark Chadbourn
* Entremonde (translation of InterWorld) Neil Gaiman and Michael Reaves
* La nuit sans fin (translation of World's End) Mark Chadbourn
* Le fleuve des dieux (translation of River of Gods) Ian McDonald
Graphisme
Win Worlds & wonders Aleksi Briclot
Nomination Ceci n'est pas un jeu Frédéric Perrin
Nomination Encore une chose... Philippe Gady
Nomination H2G2 Philippe Gady
Nomination Il est Parmi Nous Diego Tripodi
Nomination Jack Barron et l'éternité Diego Tripodi
Nomination La maison qui glissait Philippe Gady
Nomination Solaris, #176 Grégory Fromenteau
Nomination Solaris, #174 Grégory Fromenteau
--- Preliminary Nominees -------
* La ville et le tableau Jason Van Hollander
* Péninsule Damien Venzi
* Starship(s) Manchu
BD / Comics
Win La brigade chimérique (tomes 1 à 6) Fabrice Colin and Serge Lehman and Stéphane Gess
Nomination Le diable amoureux et autres films jamais tournés par Méliès Fabien Vehlmann and Frantz Duchazeau
Nomination Les derniers jours d'un immortel Fabien Vehlmann and Gwen de Bonneval
Nomination Tortuga (tome 1) Sébastien Viozat and Antoine Brivet
Nomination Zombillénium (tome 1) Arthur De Pins
--- Preliminary Nominees -------
* Hercule (tome 1) Steve Moore and Admira Wijaya
* Nico (tomes 1 à 2) Fred Duval and Philippe Berthet
* Omni-Visibilis Lewis Trondheim and Matthieu Bonhomme
* Orbital (tomes 1 à 4) Sylvain Runberg and Serge Pellé
* Rex mundi (tomes 1 à 2) Arvid Nelson and Ericj
* Sorcellerie et dépendances Sandrine Revel
* Uchronie[s] (tomes 1 à 3 des 3 séries) Eric Corbeyran and Eric Chabbert and Djillali Defali and Tibéry
Manga
Win L'Île Panorama Maruo Suehiro
Nomination 7 milliards d'aiguilles (tomes 1 à 4) Nobuaki Tadano
Nomination Baptist (tomes 1 à 4) Gyung-Won Yu and Sung-Ho Mun
Nomination Pluto (tomes 1 à 5) Naoki Urasawa
Nomination Ultra heaven (tomes 1 à 3) Keiichi Koike
--- Preliminary Nominees -------
* Broken blade (tomes 1 à 6) Yûnosuke Yoshinaga
* Freesia (tomes 1 à 4) Jirô Matsumoto
* Rohan au Louvre Hirohiko Araki
Essai
Win Jean Ray, l'alchimie du mystère Arnaud Huftier
Nomination A. E. Van Vogt: passeur cosmique Joseph Altairac
Nomination Encyclopédie du fantastique Valérie Tritter
Nomination Le panthéon des savants fous (translation of The Mad Scientist Hall of Fame: Muwahahaha!) Anna C. Long and Daniel H. Wilson
Nomination Steampunk ! Etienne Barillier
Prix spécial
Win Poètes de l'imaginaire Sylvain Fontaine
Nomination Kadath : le guide de la cité inconnue David Camus and Mélanie Fazi and Raphaël Granier de Cassagnac and Laurent Poujois
Nomination Les mers perdues Jacques Abeille
Nomination The Sunday Books (Les livres du dimanche) (translation of The Sunday Books) Michael Moorcock and Mervyn Peake
--- Preliminary Nominees -------
* 75 Years of DC Comics: The Art of Modern Mythmaking (translation of 75 Years of DC Comics: The Art of Modern Mythmaking) Paul Levitz
* DC comics : les super-héros s'affichent (translation of DC Comics: The 75th Anniversary Poster Book) Robert Schnakenberg
* Hugo Gernsback, an Amazing Story: 1884 Luxembourg - 1967 New York Luc Henzig and Paul Lesch and Ralph Letsch
* L'art fantastique (translation of Phantasiestücke: Über das Phantastische in der Kunst) Werner Hofmann

Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)