2018 Locus Poll Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best SF Novel
--- Finalists -------
* Borne Jeff VanderMeer
* Luna: Wolf Moon Ian McDonald
* New York 2140 Kim Stanley Robinson
* Persepolis Rising James S. A. Corey
* Provenance Ann Leckie
* Raven Stratagem Yoon Ha Lee
* Seven Surrenders Ada Palmer
* The Collapsing Empire John Scalzi
* The Stars Are Legion Kameron Hurley
* Walkaway Cory Doctorow
Best Fantasy Novel
--- Finalists -------
* City of Miracles Robert Jackson Bennett
* Horizon Fran Wilde
* Jade City Fonda Lee
* Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr John Crowley
* Spoonbenders Daryl Gregory
* The Delirium Brief Charles Stross
* The House of Binding Thorns Aliette de Bodard
* The Ruin of Angels Max Gladstone
* The Stone in the Skull Elizabeth Bear
* The Stone Sky N. K. Jemisin
Best Horror Novel
--- Finalists -------
* After the End of the World Jonathan L. Howard
* Behind Her Eyes Sarah Pinborough
* Food of the Gods Cassandra Khaw
* Ill Will Dan Chaon
* Mormama Kit Reed
* Red Snow Ian R. MacLeod
* The Changeling Victor LaValle
* The Night Ocean Paul LaFarge
* Ubo Steve Rasnic Tem
* Universal Harvester John Darnielle
Best First Novel
--- Finalists -------
* Amatka (translation of Amatka) Karin Tidbeck
* Amberlough Lara Elena Donnelly
* An Unkindness of Ghosts Rivers Solomon
* Autonomous Annalee Newitz
* Lincoln in the Bardo George Saunders
* The Art of Starving Sam J. Miller
* The Bear and the Nightingale Katherine Arden
* The City of Brass S. A. Chakraborty
* The Strange Case of the Alchemist's Daughter Theodora Goss
* Winter Tide Ruthanna Emrys
Best Novella
--- Finalists -------
* Agents of Dreamland Caitlín R. Kiernan
* All Systems Red Martha Wells
* And Then There Were (N – One) Sarah Pinsker
* Binti: Home Nnedi Okorafor
* Down Among the Sticks and Bones Seanan McGuire
* In Calabria Peter S. Beagle
* Passing Strange Ellen Klages
* River of Teeth Sarah Gailey
* The Black Tides of Heaven JY Yang
* The Red Threads of Fortune JY Yang
Best Novelette
--- Finalists -------
* Children of Thorns, Children of Water Aliette de Bodard
* Come See the Living Dryad Theodora Goss
* Extracurricular Activities Yoon Ha Lee
* The Hermit of Houston Samuel R. Delany
* The Hidden Girl Ken Liu
* The Lamentation of Their Women Kai Ashante Wilson
* The Mathematical Inevitability of Corvids Seanan McGuire
* The Worshipful Society of Glovers Mary Robinette Kowal
* Waiting on a Bright Moon JY Yang
* Wind Will Rove Sarah Pinsker
Best Short Story
--- Finalists -------
* Carnival Nine Caroline M. Yoachim
* Dear Sarah Nancy Kress
* Don't Press Charges and I Won't Sue Charlie Jane Anders
* Fandom for Robots Vina Jie-Min Prasad
* Fire. Elizabeth Hand
* Persephone of the Crows Karen Joy Fowler
* Starlight Express Michael Swanwick
* The Martian Obelisk Linda Nagata
* Welcome to Your Authentic Indian Experience™ Rebecca Roanhorse
* Zen and the Art of Starship Maintenance Tobias S. Buckell
Best Collection
--- Finalists -------
* Cat Pictures Please and Other Stories Naomi Kritzer
* Her Body and Other Parties Carmen Maria Machado
* Norse Mythology Neil Gaiman
* Six Months, Three Days, Five Others Charlie Jane Anders
* Strange Weather Joe Hill
* Tender Sofia Samatar
* The Hainish Novels & Stories Ursula K. Le Guin
* The Overneath Peter S. Beagle
* The Refrigerator Monologues Catherynne M. Valente
* Wicked Wonders Ellen Klages
Best Anthology
--- Finalists -------
* Black Feathers: Dark Avian Tales Ellen Datlow
* Bookburners Max Gladstone and Margaret Dunlap and Mur Lafferty and Brian Francis Slattery
* Cosmic Powers John Joseph Adams
* Infinity Wars Jonathan Strahan
* The Best of Subterranean William Schafer
* The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume Eleven Jonathan Strahan
* The Book of Swords Gardner Dozois
* The Djinn Falls in Love & Other Stories Jared Shurin and Mahvesh Murad
* The Year's Best Science Fiction: Thirty-Fourth Annual Collection Gardner Dozois
* Transcendent 2: The Year's Best Transgender Speculative Fiction Bogi Takács
Best Non-Fiction
--- Finalists -------
* A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison Nat Segaloff
* Don't Live For Your Obituary John Scalzi
* Iain M. Banks Paul Kincaid
* In Search of Silence: Volume I, 1957-1969 Samuel R. Delany
* J. G. Ballard D. Harlan Wilson
* Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler Alexandra Pierce and Mimi Mondal
* Not So Good a Gay Man Frank M. Robinson
* Sleeping with Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy Liz Bourke
* Star-Begotten: A Life Lived in Science Fiction James Gunn
* The Invention of Angela Carter: A Biography Edmund Gordon
Best Art Book
--- Finalists -------
* Above the Timberline Gregory Manchess
* Celtic Faeries: The Secret Kingdom Jean-Baptiste Monge
* Goblin Market Omar Rayyan
* Line of Beauty: The Art of Wendy Pini Richard Pini and Wendy Pini
* Norse Myths: Tales of Odin, Thor and Loki Kevin Crossley-Holland
* Spectrum 24: The Best in Contemporary Fantastic Art John Fleskes
* Terry Pratchett's Discworld Imaginarium Paul Kidby
* The Art of Magic: The Gathering - Kaladesh James Wyatt
* The Art of the Pulps: An Illustrated History Douglas Ellis and Ed Hulse and Robert Weinberg
* The Movie Art of Syd Mead: Visual Futurist Syd Mead and Craig Hodgetts
Best Editor
--- Finalists -------
* ---- John Joseph Adams
* ---- Neil Clarke
* ---- Ellen Datlow
* ---- Gardner Dozois
* ---- C. C. Finlay
* ---- Jonathan Strahan
* ---- Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
* ---- Ann VanderMeer and Jeff VanderMeer
* ---- Sheila Williams
* ---- Navah Wolfe
Best Artist
--- Finalists -------
* ---- Kinuko Y. Craft
* ---- Galen Dara
* ---- Julie Dillon
* ---- Bob Eggleton
* ---- Gregory Manchess
* ---- Victo Ngai
* ---- John Picacio
* ---- Shaun Tan
* ---- Charles Vess
* ---- Michael Whelan
Best Magazine
--- Finalists -------
* Analog Science Fiction and Fact - 2017 Trevor Quachri
* Asimov's Science Fiction - 2017 Sheila Williams
* Beneath Ceaseless Skies - 2017 Scott H. Andrews
* Clarkesworld Magazine - 2017 Neil Clarke
* File 770
* Lightspeed - 2017 John Joseph Adams
* Strange Horizons - 2017 Jane Crowley and Kate Dollarhyde
* Strange Horizons - 2017 Niall Harrison
* The Magazine of Fantasy & Science Fiction - 2017 Charles Coleman Finlay
* Tor.com - 2017 Ellen Datlow
* Tor.com - 2017 Carl Engle-Laird
* Tor.com - 2017 George R. R. Martin
* Tor.com - 2017 Ann VanderMeer
* Tor.com - 2017 Christopher Morgan (editor)
* Tor.com - 2017 Marco Palmieri
* Tor.com - 2017 Claire Eddy
* Tor.com - 2017 Patrick Nielsen Hayden
* Tor.com - 2017 Diana Pho
* Tor.com - 2017 Cory Skerry
* Tor.com - 2017 various
* Tor.com - 2017 Ali Fisher
* Tor.com - 2017 Jonathan Strahan
* Uncanny Magazine - 2017 Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
Best Publisher
--- Finalists -------
* Angry Robot
* Baen
* DAW
* Gollancz
* Orbit
* Saga
* Small Beer
* Subterranean
* Tachyon
* Tor
Best Young Adult Book
--- Finalists -------
* A Skinful of Shadows Frances Hardinge
* Akata Warrior Nnedi Okorafor
* Buried Heart Kate Elliott
* Chalk Paul Cornell
* Frogkisser! Garth Nix
* In Other Lands Sarah Rees Brennan
* La Belle Sauvage Philip Pullman
* Shadowhouse Fall Daniel José Older
* The Dragon with a Chocolate Heart Stephanie Burgis
* Tool of War Paolo Bacigalupi

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)