1967 Nebula Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Nebula Award

1960's:  -   -   -   -   -   -  1966 1967 1968 1969
1970's: 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018  - 
Novel
Win Babel-17 Samuel R. Delany
Win Flowers for Algernon Daniel Keyes
Nomination The Moon Is a Harsh Mistress Robert A. Heinlein
--- Made First Ballot -------
* This Immortal Roger Zelazny
* A Planet of Your Own John Brunner
* Danger from Vega John T. Phillifent
* Earthblood Keith Laumer and Rosel George Brown
* Fantastic Voyage Isaac Asimov
* Make Room! Make Room! Harry Harrison
* Night of Light Philip Josť Farmer
* The Age of the Pussyfoot Frederik Pohl
* The Blue World Jack Vance
* The Crystal World J. G. Ballard
* The Eyes of Heisenberg Frank Herbert
* The Last Castle Jack Vance
* The Productions of Time John Brunner
* Watchers of the Dark Lloyd Biggle, Jr.
* World of Ptavvs Larry Niven
* World Without Stars Poul Anderson
Novella
Win The Last Castle Jack Vance
Nomination Clash of Star-Kings Avram Davidson
Nomination The Alchemist Charles L. Harness
--- Made First Ballot -------
* Kangaroo Court Virginia Kidd
* Silkies in Space A. E. van Vogt
* Strangers to Paradise Christopher Anvil
Novelette
Win Call Him Lord Gordon R. Dickson
Nomination An Ornament to His Profession Charles L. Harness
Nomination Apology to Inky Robert M. Green, Jr.
Nomination The Eskimo Invasion Hayden Howard
Nomination This Moment of the Storm Roger Zelazny
--- Made First Ballot -------
* A Sun Invisible Poul Anderson
* Brain Bank Ardrey Marshall
* Deliver the Man! Raymond E. Banks
* For a Breath I Tarry Roger Zelazny
* The Body Builders Keith Laumer
* The Empty Man Gardner Raymond Dozois
* The Manse of Iucounu Jack Vance
* The Message Piers Anthony and Frances Hall
* The Primitives Frank Herbert
* The Sons of Prometheus Alexei Panshin
* The Wings of a Bat Pauline Ashwell
* Who Needs Insurance? Robin S. Scott
Short Story
Win The Secret Place Richard McKenna
Nomination Light of Other Days Bob Shaw
Nomination Man in His Time Brian W. Aldiss
--- Made First Ballot -------
* The Age of Invention Norman Spinrad
* Among the Hairy Earthmen R. A. Lafferty
* Bordered in Black Larry Niven
* Delusion for a Dragon Slayer Harlan Ellison
* Golden Trabant R. A. Lafferty
* In the Imagicon George Henry Smith
* The Light of Darkness Arthur C. Clarke
* Neutron Star Larry Niven
* Prototaph Keith Laumer
* The Eternal Machines William Spencer
* The Little Blue Weeds of Spring Doris Pitkin Buck
* The Night-Flame Colin Kapp
* The Plot is the Thing Robert Bloch
* We Can Remember It for You Wholesale Philip K. Dick
* When I Was Miss Dow Sonya Dorman

Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)