1993 Nebula Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Nebula Award

1960's:  -   -   -   -   -   -  1966 1967 1968 1969
1970's: 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017  -   - 
Grand Master Award
Win ---- Frederik Pohl
Novel
Win Doomsday Book Connie Willis
Nomination A Fire Upon the Deep Vernor Vinge
Nomination A Million Open Doors John Barnes
Nomination Briar Rose Jane Yolen
Nomination China Mountain Zhang Maureen F. McHugh
Nomination Sarah Canary Karen Joy Fowler
--- Preliminary Nominees -------
* Child of the Light Janet Berliner and George Guthridge
* Cloven Hooves Megan Lindholm
* Far-Seer Robert J. Sawyer
* Flying in Place Susan Palwick
* Glass Houses Laura J. Mixon
* Jumper Steven Gould
* Kalimantan Lucius Shepard
* King of Morning, Queen of Day Ian McDonald
* Last Call Tim Powers
* Mars Ben Bova
* Mirabile Janet Kagan
* Moonwise Greer Ilene Gilman
* Reefsong Carol Severance
* Russian Spring Norman Spinrad
* Shivering World Kathy Tyers
* Stranger Suns George Zebrowski
* The Cipher Kathe Koja
* The Dark Beyond the Stars Frank M. Robinson
* The Elvenbane Andre Norton and Mercedes Lackey
* The Exile Kiss George Alec Effinger
* The Grail of Hearts Susan Shwartz
* The Modular Man Roger MacBride Allen
* The Phoenix Guards Steven Brust
* The Ragged World Judith Moffett
* The Trinity Paradox Kevin J. Anderson and Doug Beason
Novella
Win City of Truth James Morrow
Nomination Barnacle Bill the Spacer Lucius Shepard
Nomination Contact Jerry Oltion and Lee Goodloe
Nomination Griffin's Egg Michael Swanwick
Nomination Protection Maureen F. McHugh
Nomination Silver or Gold Emma Bull
Nomination The Territory Bradley Denton
Novelette
Win Danny Goes to Mars Pamela Sargent
Nomination Matter's End Gregory Benford
Nomination Prayers on the Wind Walter Jon Williams
Nomination Suppose They Gave a Peace ... Susan Shwartz
Nomination The Honeycrafters Carolyn Ives Gilman
Nomination The July Ward Sharon N. Farber
--- Preliminary Nominees -------
* Amerikano Hiaika Wil McCarthy
* Madrelita Deborah Wheeler
* Snow on Sugar Mountain Elizabeth Hand
* The Other Shore J. R. Dunn
Short Story
Win Even the Queen Connie Willis
Nomination Lennon Spex Paul Di Filippo
Nomination Life Regarded as a Jigsaw Puzzle of Highly Lustrous Cats Michael Bishop
Nomination The Arbitrary Placement of Walls Martha Soukup
Nomination The Mountain to Mohammed Nancy Kress
Nomination Vinland the Dream Kim Stanley Robinson
--- Preliminary Nominees -------
* Division by Zero Ted Chiang
* Extraordinary Measures Michael Cassutt
* Fellow Americans Eileen Gunn
* Hole-in-the-Wall Bridget McKenna
* Johnny Come Home Pat Cadigan
* Nine Tenths of the Law Susan Casper
* Overlays Joel Richards
* Peter Pat Murphy
* The Fabularium Ray Aldridge
* The Lotus and the Spear Mike Resnick
* The Resurrection of Alonso Quijana Marcos Donnelly
* Voices Jack Dann

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)