ISFDB banner

1994 Nebula Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Nebula Award

1960's:  -   -   -   -   -   -  1966 1967 1968 1969
1970's: 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018  - 
Grand Master Award
Win No Award Given This Year
Novel
Win Red Mars Kim Stanley Robinson
Nomination Assemblers of Infinity Kevin J. Anderson and Doug Beason
Nomination Beggars in Spain Nancy Kress
Nomination Hard Landing Algis Budrys
Nomination Nightside the Long Sun Gene Wolfe
--- Preliminary Nominees -------
* Aristoi Walter Jon Williams
* Count Geiger's Blues Michael Bishop
* Dark Sky Legion William Barton
* Destroying Angel Richard Paul Russo
* Exile Michael P. Kube-McDowell
* Fools Pat Cadigan
* Fossil Hunter Robert J. Sawyer
* Last Refuge Elizabeth Ann Scarborough
* Manhattan Transfer John E. Stith
* Metaphase Vonda N. McIntyre
* Oracle Mike Resnick
* Purgatory Mike Resnick
* The Guns of the South Harry Turtledove
* The Hollow Man Dan Simmons
* The Spirit Ring Lois McMaster Bujold
* The Thread That Binds the Bones Nina Kiriki Hoffman
* Virtual Light William Gibson
Novella
Win The Night We Buried Road Dog Jack Cady
Nomination Dancing on Air Nancy Kress
Nomination Into the Miranda Rift G. David Nordley
Nomination Naming the Flowers Kate Wilhelm
Nomination The Beauty Addict Ray Aldridge
Nomination Wall, Stone, Craft Walter Jon Williams
--- Preliminary Nominees -------
* Synthesis Mary Rosenblum
* The Immediate Family Spider Robinson
* The Young Person's Guide to the Organism James Alan Gardner
Novelette
Win Georgia on My Mind Charles Sheffield
Nomination Death on the Nile Connie Willis
Nomination England Underway Terry Bisson
Nomination The Franchise John Kessel
Nomination The Nutcracker Coup Janet Kagan
Nomination Things Not Seen Martha Soukup
--- Preliminary Nominees -------
* Beast of the Heartland Lucius Shepard
* Beneath the Stars of Winter Geoffrey A. Landis
* Deep Eddy Bruce Sterling
* Embracing the Alien Geoffrey A. Landis
* Ice Covers the Hole Rick Wilber
* Jumping the Road Jack Dann
* Monsters James Patrick Kelly
* Suicidal Tendencies Dave Smeds
* Vanilla Dunk Jonathan Lethem
Short Story
Win Graves Joe Haldeman
Nomination Alfred Lisa Goldstein
Nomination All Vows Esther M. Friesner
Nomination The Beggar in the Living Room William John Watkins
Nomination The Good Pup Bridget McKenna
Nomination The Man Who Rowed Christopher Columbus Ashore Harlan Ellison
--- Preliminary Nominees -------
* A Little Night Music Lucius Shepard
* Change of Life L. A. Taylor
* Mwalimu in the Squared Circle Mike Resnick
* The Googleplex Comes and Goes Del Stone, Jr.
* The Pale Thin God Mike Resnick
* The Story So Far Martha Soukup
* The Winterberry Nicholas A. DiChario
* Useful Phrases Gene Wolfe

Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)