ISFDB banner

1996 Nebula Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Nebula Award

1960's:  -   -   -   -   -   -  1966 1967 1968 1969
1970's: 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Grand Master Award
Win ---- A. E. van Vogt
Novel
Win The Terminal Experiment Robert J. Sawyer
Nomination Beggars & Choosers Nancy Kress
Nomination Caldé of the Long Sun Gene Wolfe
Nomination Coelestis Paul Park
Nomination Metropolitan Walter Jon Williams
Nomination Mother of Storms John Barnes
--- Preliminary Nominees -------
* Aggressor Six Wil McCarthy
* Bride of the Rat God Barbara Hambly
* Demon Blade Mark A. Garland and Charles G. McGraw
* Frostwing Richard A. Knaak
* Memory and Dream Charles de Lint
* Once a Hero Michael A. Stackpole
* Primary Inversion Catherine Asaro
* Queen City Jazz Kathleen Ann Goonan
* Remake Connie Willis
* Resurrection Man Sean Stewart
* Siduri's Net P. K. McAllister
* Starmind Jeanne Robinson and Spider Robinson
* The Bohr Maker Linda Nagata
* The Engines of God Jack McDevitt
* The Jericho Iteration Allen Steele
* The Shattered Sphere Roger MacBride Allen
* When Heaven Fell William Barton
Novella
Win Last Summer at Mars Hill Elizabeth Hand
Nomination Bibi Mike Resnick and Susan Shwartz
Nomination Mortimer Gray's "History of Death" Brian Stableford
Nomination Soon Comes Night Gregory Benford
Nomination Yaguara Nicola Griffith
--- Withdrawn -- Ineligible -------
* The Perseids Robert Charles Wilson
--- Preliminary Nominees -------
* Fish Tank Gregory Bennett
* In Forests Afloat Upon the Sea Daniel Hatch
* Tide of Stars Julia Ecklar
* Unto the Valley of Day-Glo Nicholas A. DiChario
* Up the Rainbow Susan Casper
Novelette
Win Solitude Ursula K. Le Guin
Nomination Home for Christmas Nina Kiriki Hoffman
Nomination Jesus at the Bat Esther M. Friesner
Nomination Tea and Hamsters Michael G. Coney
Nomination The Resurrection Man's Legacy Dale Bailey
Nomination Think Like a Dinosaur James Patrick Kelly
Nomination When the Old Gods Die Mike Resnick
--- Preliminary Nominees -------
* Another Story Ursula K. Le Guin
* Fearless Dave Smeds
* Fermat's Lost Theorem Jerry Oltion
* The Lovers Eleanor Arnason
* The Twilight of the Guards, or, The Plowshare Conundrum Arlan Andrews
Short Story
Win Death and the Librarian Esther M. Friesner
Nomination Alien Jane Kelley Eskridge
Nomination Grass Dancer Owl Goingback
Nomination Short Timer Dave Smeds
Nomination The Kingdom of Cats & Birds Geoffrey A. Landis
Nomination The Lincoln Train Maureen F. McHugh
Nomination The Narcissus Plague Lisa Goldstein
--- Preliminary Nominees -------
* A Cat Horror Story Gardner Dozois
* Curse of the Cyberhead's Wife Bruce Boston
* Dilating the Paradox Paula May
* Moriarty by Modem Jack Nimersheim
* Swift Thoughts George Zebrowski
* The Transcendentalists David Ira Cleary
* Wells of Wisdom Brad Linaweaver
Kevin O'Donnell Jr. Service to SFWA Award
Win ---- Chuq Von Rospach
Special Author Emeritus
Win ---- Wilson Tucker

Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)