2016 Retro Hugo Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Retro Hugo Award

1990's:  -   -   -   -   -   -  1996  -   -   - 
2000's:  -  2001  -   -  2004  -   -   -   -   - 
2010's:  -   -   -   -  2014  -  2016  -   -   - 
Best Novel
1 Slan A. E. van Vogt
2 Gray Lensman Edward E. Smith
3 The Ill-Made Knight T. H. White
4 The Reign of Wizardry Jack Williamson
5 Kallocain Karin Boye
--- Withdrawn -- Ineligible -------
* The Incomplete Enchanter L. Sprague de Camp and Fletcher Pratt
--- Nominations Below Cutoff -------
* A Million Years to Conquer Henry Kuttner
* Captain Future and the Space Emperor Edmond Hamilton
* Final Blackout L. Ron Hubbard
* Synthetic Men of Mars Edgar Rice Burroughs
* The Man Who Went Back Warwick Deeping
* The Twenty-Fifth Hour Herbert Best
* The Wonder City of Oz John R. Neill
* Twice in Time Manly Wade Wellman
* Typewriter in the Sky L. Ron Hubbard
Best Novella
1 "If This Goes On —" Robert A. Heinlein
2 Magic, Inc. Robert A. Heinlein
3 Coventry Robert A. Heinlein
4 The Mathematics of Magic L. Sprague de Camp and Fletcher Pratt
5 The Roaring Trumpet L. Sprague de Camp and Fletcher Pratt
--- Nominations Below Cutoff -------
* But Without Horns Norvell W. Page
* By His Bootstraps Robert A. Heinlein
* Darker Than You Think Jack Williamson
* La invención de Morel Adolfo Bioy Casares
* Soldiers of the Black Goat Marian O'Hearn
* The Mound H. P. Lovecraft and Zealia Bishop
* The Sun Maker Jack Williamson
* The Wheels of If L. Sprague de Camp
* Universe Robert A. Heinlein
Best Novelette
1 The Roads Must Roll Robert A. Heinlein
2 Blowups Happen Robert A. Heinlein
3 It Theodore Sturgeon
4 Farewell to the Master Harry Bates
5 Vault of the Beast A. E. van Vogt
--- Withdrawn -- Ineligible -------
* Darker Than You Think Jack Williamson
--- Nominations Below Cutoff -------
* All Is Illusion Henry Kuttner and C. L. Moore
* Cargo Theodore Sturgeon
* Fruit of Knowledge C. L. Moore
* Half-Breed Isaac Asimov
* Into the Darkness Ross Rocklynne
* John Carter of Mars Edgar Rice Burroughs
* The Hardwood Pile L. Sprague de Camp
* The Voyage That Lasted 600 Years Don Wilcox
* The Warrior Race L. Sprague de Camp
* Voyage to Nowhere Alfred Bester
Best Short Story
1 Robbie Isaac Asimov
2 Requiem Robert A. Heinlein
3 Martian Quest Leigh Brackett
4 The Stellar Legion Leigh Brackett
5 Tlön, Uqbar, Orbis Tertius Jorge Luis Borges
--- Nominations Below Cutoff -------
* Clerical Error Clifford D. Simak
* Dark Mission Lester del Rey
* Hindsight Jack Williamson
* Homo Sol Isaac Asimov
* Let There Be Light Robert A. Heinlein
* Nightfall Isaac Asimov
* Quietus Ross Rocklynne
* Song in a Minor Key C. L. Moore
* The Automatic Pistol Fritz Leiber
* The Bleak Shore Fritz Leiber
* The Tapestry Gate Leigh Brackett
Best Graphic Story
1 Batman #1
2 Flash Gordon: "The Ice Kingdom of Mongo" Alex Raymond and Don Moore
3 The Origin of the Spirit Will Eisner
4 Captain Marvel: "Introducing Captain Marvel" Bill Parker and C. C. Beck
5 The Spectre: "The Spectre"/"The Spectre Strikes!" Jerry Siegel and Bernard Baily
--- Withdrawn -- Ineligible -------
* Captain America Comics #1 Joe Simon and Jack Kirby
--- Nominations Below Cutoff -------
* Flash Comics #1 Gardner Fox and Sheldon Moldoff and Harry Lamper
* Flash Gordon
* Horton Hatches the Egg Dr. Seuss
* Prince Valiant Hal Foster
Best Dramatic Presentation, Long Form
1 Fantasia (IMDB) Joe Grant and Dick Huemer and Samuel Armstrong
2 The Thief of Bagdad (IMDB) Lajos Bíró and Miles Malleson and Michael Powell and Ludwig Berger and Tim Whelan
3 Flash Gordon Conquers the Universe (IMDB) George H. Plympton and Basil Dickey and Barry Shipman and Ford Beebe and Ray Taylor
4 One Million B.C (IMDB) Mickell Novack and George Baker and Joseph Frickert and Hal Roach and Hal Roach, Jr.
5 Dr. Cyclops (IMDB) Tom Kilpatrick and Ernest B. Schoedsack
--- Nominations Below Cutoff -------
* Black Friday (IMDB) Curt Siodmak
* Mysterious Doctor Satan (IMDB) John English and William Witney
* Son of Ingagi (IMDB) Spencer Williams and Richard C. Kahn
* The Great Dictator (IMDB) Charlie Chaplin
* The Invisible Man Return (IMDB) Joe May and Kurt Siodmak and Lester Cole
* The Invisible Woman (IMDB) Kurt Siodmak and Joe May and A. Edward Sutherland
* The Shadow (IMDB) James W. Horne
Best Dramatic Presentation, Short Form
1 Pinocchio (IMDB) Ted Sears and Ben Sharpsteen and Hamilton Luske
2 Merrie Melodies: "A Wild Hare" (IMDB) Rich Hogan and Tex Avery
3 Looney Tunes: "You Ought to Be in Pictures" (IMDB) Jack Miller and Friz Freleng
4 The Adventures of Superman: "The Baby from Krypton" George Ludlam and Frank Chase
5 The Invisible Man Returns (IMDB) Joe May and Kurt Siodmak and Lester Cole
--- Nominations Below Cutoff -------
* Buck Rogers (IMDB)
* Night on Bald Mountain (IMDB) Wilfred Jackson
* One Million B.C. (IMDB) Hal Roach and Hal Roach, Jr.
* Puss Gets the Boot (IMDB) William Hanna and Joseph Barbera and Rudolf Ising
* Scrappy Man of Tin
* Son of Ingagi (IMDB)
* The Invisible Woman (IMDB) Curt Siodmak and Joe May and A. Edward Sutherland
* The Milky Way (IMDB) Rudolf Ising
* The Sorcerer's Apprentice (IMDB) Walt Disney
* Weltraumschiff 1 Startet (IMDB)
Best Editor, Short Form
1 ---- John W. Campbell
2 ---- Frederik Pohl
3 ---- Dorothy McIlwraith
4 ---- Raymond A. Palmer
5 ---- Mort Weisinger
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Malcolm Reiss
* ---- Farnsworth Wright
* ---- Mary Gnaedinger
* ---- Charles D. Hornig
* ---- Martin Goodman
Best Professional Artist
1 ---- Virgil Finlay
2 ---- Hannes Bok
3 ---- Margaret Brundage
4 ---- Frank R. Paul
5 ---- Edd Cartier
6 ---- Hubert Rogers
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Robert Fuqua
* ---- Howard V. Brown
* ---- Earle Bergey
* ---- J. Allen St. John
* ---- J. W. Scott
* ---- Alex Schomburg
* ---- Charles Schneeman
Best Fanzine
1 Futuria Fantasia - 1940 Ray Bradbury
2 Le Zombie - 1940 Bob Tucker
3 Spaceways - 1940 Harry Warner, Jr.
4 Voice of the Imagi-Nation - 1940 Forrest J. Ackerman and Morojo
5 Novacious - 1940 Forrest J. Ackerman and Morojo
--- Nominations Below Cutoff -------
* Detours Russ Chauvenet
* Futurian War Digest J. Michael Rosenblum
* Snide Damon Knight
* Spaceship
* The Phantagraph Donald A. Wollheim
* YHOS Art Widner
Best Fan Writer
1 ---- Ray Bradbury
2 ---- Forrest J Ackerman
3 ---- Bob Tucker
4 ---- H. P. Lovecraft
5 ---- Harry Warner
--- Nominations Below Cutoff -------
* ---- Art Widner

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)