ISFDB banner

2013 Aurealis Award for Excellence in Speculative Fiction

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Aurealis Award for Excellence in Speculative Fiction

1990's:  -   -   -   -   -  1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018  - 
SF Novel
Win Lexicon Max Barry
--- Finalists -------
* A Wrong Turn at the Office of Unmade Lists Jane Rawson
* Rupetta N. A. Sulway
* Trucksong Andrew Macrae
* True Path Graham Storrs
SF Short Fiction
Win Air, Water and the Grove Kaaron Warren
--- Finalists -------
* Mah Song Joanne Anderton
* Seven Days in Paris Thoraiya Dyer
* The Last Tiger Joanne Anderton
* Version 4.3.0.1 Lucy Stone
Fantasy Novel
Win A Crucible of Souls Mitchell Hogan
--- Finalists -------
* Ink Black Magic Tansy Rayner Roberts
* Lexicon Max Barry
* Newt's Emerald Garth Nix
* These Broken Stars Amie Kaufman and Meagan Spooner
Fantasy Short Fiction
Win The Last Stormdancer Jay Kristoff
--- Finalists -------
* Cold, Cold War Ian McHugh
* Short Circuit Kirstie Olley
* The Touch of the Taniwha Tracie McBride
* The Year of Ancient Ghosts Kim Wilkins
Horror Novel
Win Fairytales for Wilde Girls Allyse Near
--- Finalists -------
* Path of Night Dirk Flinthart
* The First Bird Greig Beck
* The Marching Dead Lee Battersby
Horror Short Fiction
Win The Year of Ancient Ghosts Kim Wilkins
--- Finalists -------
* Fence Lines Joanne Anderton
* The Home for Broken Dolls Kirstyn McDermott
* The Human Moth Kaaron Warren
* The Sleepover Terry Dowling
Anthology
Win One Small Step Tehani Wessely
Win The Year's Best Australian Fantasy & Horror 2012 Liz Grzyb and Talie Helene
--- Finalists -------
* Dreaming of Djinn Liz Grzyb
* Focus 2012: Highlights of Australian Short Fiction Tehani Wessely
* The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume Seven Jonathan Strahan
Collection
Win The Bone Chime Song and Other Stories Joanne Anderton
--- Finalists -------
* Asymmetry Thoraiya Dyer
* Caution: Contains Small Parts Kirstyn McDermott
* The Bride Price Cat Sparks
* The Year of Ancient Ghosts Kim Wilkins
Young Adult Novel
Win Fairytales for Wilde Girls Allyse Near
Win These Broken Stars Amie Kaufman and Meagan Spooner
--- Finalists -------
* Hunting Andrea K. Höst
* The Big Dry Tony Davis
* The Sky So Heavy Claire Zorn
Young Adult Short Fiction
Win By Bone-Light Juliet Marillier
--- Finalists -------
* Mah Song Joanne Anderton
* Morning Star D. K. Mok
* The Year of Ancient Ghosts Kim Wilkins
Children's Book
Win The Four Seasons of Lucy McKenzie Kirsty Murray
--- Finalists -------
* Ice Breaker Lian Tanner
* Refuge Jackie French
* Rules of Summer Shaun Tan
* Song for a Scarlet Runner Julie Hunt
* The Cloud Road Isobelle Carmody
Illustrated Book / Graphic Novel
Win Burger Force Jackie Ryan
Win The Deep Vol. 2: The Vanishing Island Tom Taylor and James Brouwer
--- Finalists -------
* Mr Unpronounceable Adventures Tim Molloy
* Peaceful Tomorrows Volume Two Shane W. Smith
* Savage Bitch Steve Carter and Antoinette Rydyr
Peter McNamara Convenors' Award for Excellence
Win ---- Jonathan Strahan
Kris Hembury Encouragement Award
Win ---- Tristan Savage

Copyright © 1995-2021 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (2006-04-24)