ISFDB banner

2015 Aurealis Award for Excellence in Speculative Fiction

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Aurealis Award for Excellence in Speculative Fiction

1990's:  -   -   -   -   -  1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
2020's: 2020  -   -   -   -   -   -   -   -   - 
SF Novel
Win Illuminae Amie Kaufman and Jay Kristoff
--- Finalists -------
* Clade James Bradley
* Crossed E. Blackwell
* Fall Sean Williams
* Renegade Joel Shepherd
* Their Fractured Light Amie Kaufman and Meagan Spooner
SF Novella
Win By Frogsled and Lizardback to Outcast Venusian Lepers Garth Nix
--- Finalists -------
* Blood and Ink Jack Bridges
* The Molenstraat Music Festival Sean Monaghan
SF Short Story
Win All the Wrong Places Sean Williams
--- Finalists -------
* 2B Joanne Anderton
* Alchemy and Ice Charlotte Nash
* The Marriage of the Corn King Claire McKenna
* Witnessing Kaaron Warren
Fantasy Novel
Win Day Boy Trent Jamieson
--- Finalists -------
* In the Skin of a Monster Kathryn Barker
* Lady Helen and the Dark Days Club Alison Goodman
* Skin Ilka Tampke
* The Dagger's Path Glenda Larke
* Tower of Thorns Juliet Marillier
Fantasy Novella
Win Defy the Grey Kings Jason Fischer
--- Finalists -------
* Broken Glass Stephanie Gunn
* Lodloc and the Bear Steve Cameron
* Of Sorrow and Such Angela Slatter
* The Flowers That Bloom Where Blood Touches Earth Stephanie Gunn
Fantasy Short Story
Win The Giant's Lady Rowena Cory Daniells
--- Finalists -------
* Almost Days D. K. Mok
* Blueblood Faith Mudge
* Husk and Sheaf Suzanne J. Willis
* The Jellyfish Collector Michelle Goldsmith
Horror Novel
Win Day Boy Trent Jamieson
--- Finalists -------
* --- no short list ---
Horror Novella
Win The Miseducation of Mara Lys Deborah Kalin
--- Finalists -------
* Night Shift Dirk Flinthart
* Ripper Angela Slatter
* Sleepless Jay Kristoff
* The Cherry Crow Children of Haverny Wood Deborah Kalin
* The Wages of Honey Deborah Kalin
Horror Short Story
Win Bullets Joanne Anderton
--- Finalists -------
* Breaking Windows Tracie McBride
* Heirloom Pieces Lisa L. Hannett
* The Briskwater Mare Deborah Kalin
Anthology
Win Bloodlines Amanda Pillar
--- Finalists -------
* Focus 2014: Highlights of Australian Short Fiction Tehani Wessely
* Hear Me Roar Liz Grzyb
* Meeting Infinity Jonathan Strahan
* The Best Science Fiction & Fantasy of the Year: Volume Nine Jonathan Strahan
* The Year's Best Australian Fantasy and Horror 2014 Liz Grzyb and Talie Helene
Collection
Win To Hold the Bridge Garth Nix
--- Finalists -------
* Cherry Crow Children Deborah Kalin
* Striking Fire Dirk Flinthart
* The Abandonment of Grace and Everything After Shane Jiraiya Cummings
* The Fading: Short Stories of Horror & Dark Fantasy Carole Nomarhas
* The Finest Ass in the Universe Anna Tambour
Young Adult Novel
Win In the Skin of a Monster Kathryn Barker
--- Finalists -------
* Day Boy Trent Jamieson
* Illuminae Amie Kaufman and Jay Kristoff
* Lady Helen and the Dark Days Club Alison Goodman
* The Fire Sermon Francesca Haig
* The Hush Skye Melki-Wegner
Young Adult Short Fiction
Win The Miseducation of Mara Lys Deborah Kalin
--- Finalists -------
* Blueblood Faith Mudge
* In Sheep's Clothing Kim Gaal
* The Nexus Tree Kimberly Gaal
* Welcome to Orphancorp Marlee Jane Ward
Children's Fiction
Win A Single Stone Meg McKinlay
--- Finalists -------
* A Week Without Tuesday Angelica Banks
* Bella and the Wandering House Meg McKinlay
* Prisoner of the Black Hawk A. L. Tait
* The Cut Out Jack Heath
Graphic Novel / Illustrated Work
Win The Singing Bones: Inspired by Grimms' Fairy Tales Shaun Tan
Sara Douglass Book Series Award
Win The Watergivers [The Last Stormlord (2009), Stormlord Rising (2010), Stormlord's Exile (2011)] Glenda Larke
--- Finalists -------
* Creature Court [Power and Majesty (2010), Shattered City (2011), Reign of Beasts (2012)] Tansy Rayner Roberts
* Sevenwaters [Daughter of the Forest (2000), Son of the Shadows (2001), Child of the Prophecy (2002), Heir to Sevenwaters (2009), Seer of Sevenwaters (2011), Flame of Sevenwaters (2013)] Juliet Marillier
* The Chronicles of King Rolen's Kin [The King's Bastard (2010), The Uncrowned King (2010), The Usurper (2010), The King's Man (2012), King Breaker (2013)] Rowena Cory Daniells
* The Laws of Magic [Blaze Of Glory (2007), Heart Of Gold (2007), Word Of Honour (2008), Time Of Trial (2009), Moment Of Truth (2010), Hour Of Need (2011)] Michael Pryor
* The Lumatere Chronicles [Finnikin of the Rock (2008), Froi of the Exiles (2011), Quintana of Charyn (2012)] Melina Marchetta
Convenors' Award for Excellence
Win Letters to Tiptree Alisa Krasnostein and Alexandra Pierce

Copyright © 1995-2021 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (2006-04-24)