ISFDB banner

2018 Aurealis Award for Excellence in Speculative Fiction

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Aurealis Award for Excellence in Speculative Fiction

1990's:  -   -   -   -   -  1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018  - 
SF Novel
Win Lifel1k3 Jay Kristoff
Nomination A Superior Spectre Angela Meyer
Nomination Dyschronia Jennifer Mills
Nomination Obsidio Amie Kaufman and Jay Kristoff
Nomination Scales of Empire Kylie Chan
Nomination The Second Cure Margaret Morgan
SF Novella
Win Icefall Stephanie Gunn
Nomination I Almost Went to the Library Last Night Joanne Anderton
Nomination Pinion Stephanie Gunn
Nomination Singles' Day Samantha Murray
Nomination Static Ruin Corey J. White
Nomination The Starling Requiem Jodi Cleghorn
SF Short Story
Win The Astronaut Jen White
Nomination A Fair Wind Off Baracoa Robert Porteous
Nomination On the Consequences of Clinically-Inhibited Maturation in the Common Sydney Octopus Edwina Harvey and Simon Petrie
Nomination The Fallen Pamela Jeffs
Nomination The Sixes, the Wisdom, and the Wasp E. J. Delaney
Fantasy Novel
Win City of Lies Sam Hawke
Win The Witch Who Courted Death Maria Lewis
Nomination Devouring Dark Alan Baxter
Nomination Lady Helen and the Dark Days Deceit (variant of The Dark Days Deceit) Alison Goodman
Nomination Lightning Tracks A. A. Kinsela
Nomination We Ride the Storm Devin Madson
Fantasy Novella
Win The Staff in the Stone Garth Nix
Nomination Beautiful Juliet Marillier
Nomination Merry Happy Valkyrie Tansy Rayner Roberts
Nomination The Dragon's Child Janeen Webb
Nomination The Dressmaker and the Colonel's Coat David Versace
Nomination This Side of the Wall Michael Gardner
Fantasy Short Story
Win The Further Shore J. Ashley Smith
Nomination A Moment's Peace David Versace
Nomination Army Men Juliet Marillier
Nomination Child of the Emptyness Amanda J. Spedding
Nomination Crying Demon Alan Baxter
Nomination Heartwood, Sapwood, Spring Suzanne J. Willis
Horror Novel
Win Tide of Stone Kaaron Warren
Nomination The Bus on Thursday Shirley Barrett
Nomination The Years of the Wolf Craig Cormick
Horror Novella
Win Crisis Apparition Kaaron Warren
Nomination Andromeda Ascends Matthew R. Davis
Nomination Kõpura Rising David Kuraria
Nomination The Black Sea Chris Mason
Nomination Triquetra Kirstyn McDermott
Nomination With This Needle I Thee Thread Angela Rega
Horror Short Story
Win Sub-Urban Alfie Simpson
Nomination By Kindle Light Jessica Nelson-Tyers
Nomination Hit and Rot Jessica Nelson-Tyers
Nomination Slither Jason Nahrung
Nomination The Further Shore J. Ashley Smith
Nomination The Offering Michael Gardner
Anthology
Win The Best Science Fiction & Fantasy of the Year: Volume Twelve Jonathan Strahan
Nomination Aurum Russell B. Farr
Nomination Infinity's End Jonathan Strahan
Nomination Mother of Invention Rivqa Rafael and Tansy Rayner Roberts
Nomination Sword and Sonnet Aidan Doyle and Rachael K. Jones and E. Catherine Tobler
Collection
Win Tales from the Inner City Shaun Tan
Nomination A Primer to Kaaron Warren Kaaron Warren
Nomination Not Quite The End Of The World Just Yet: Short Stories & Strange Futures Peter M. Ball
Nomination Phantom Limbs Margo Lanagan
Young Adult Novel
Win Catching Teller Crow Ambelin Kwaymullina and Ezekiel Kwaymullina
Nomination A Curse of Ash and Embers Jo Spurrier
Nomination His Name Was Walter Emily Rodda
Nomination Impostors Scott Westerfeld
Nomination Lifel1k3 Jay Kristoff
Nomination Small Spaces Sarah Epstein
Young Adult Short Story
Win The Sea Maker of Darmid Bay Shauna O'Meara
Nomination A Robot Like Me Lee Cope
Nomination
Eight-Step Kōan?Eight-Step Koan
Anya Ow
Nomination For Weirdless Days and Weary Nights Deborah Sheldon
Nomination The Moon Collector D. K. Mok
Children's Fiction
Win The Endsister Penni Russon
Nomination Ottilie Colter and the Narroway Hunt Rhiannon Williams
Nomination Secret Guardians Lian Tanner
Nomination The Relic of the Blue Dragon Rebecca Lim
Nomination The Slightly Alarming Tale of the Whispering Wars Jaclyn Moriarty
Nomination Ting Ting the Ghosthunter Gabrielle Wang
Graphic Novel / Illustrated Work
Win Tales from the Inner City Shaun Tan
Nomination Cicada Shaun Tan
Nomination Deathship Jenny Rob O'Connor (Australia)
Sara Douglass Book Series Award
Win Blackthorn & Grim Juliet Marillier
Convenors' Award for Excellence
Win Genre Worlds: Australian Popular Fiction in the 21st Century Kim Wilkins and Lisa Fletcher and Beth Driscoll
Win The 21st Century Catastrophe Cat Sparks

Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)