2000 Bram Stoker Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Bram Stoker Award

1980's:  -   -   -   -   -   -   -  1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016  -   -   - 
Superior Achievement in a Novel
Win The Traveling Vampire Show Richard Laymon
Nomination Silent Children Ramsey Campbell
Nomination The Deceased Tom Piccirilli
Nomination The Indifference of Heaven Gary A. Braunbeck
Nomination The Licking Valley Coon Hunters Club Brian A. Hopkins
--- Preliminary Nominees -------
* A Face Without a Heart Rick R. Reed
* All the Rage F. Paul Wilson
* Blood of My Blood Karen E. Taylor
* Born Bad Barry Hoffman
* Canyons P. D. Cacek
* Dead Times Yvonne Navarro
* Declare Tim Powers
* Gothique Kyle Marffin
* House of Leaves Mark Z. Danielewski
* Immortal: A Linking of Souls D. E. Davidson
* Mischief Douglas Clegg
* Nightmare House Douglas Clegg
* Obsidian Butterfly Laurell K. Hamilton
* Perdido Street Station China Miéville
* The Bottoms Joe R. Lansdale
* The Walking Bentley Little
* Under the Overtree James A. Moore
* You Come When I Call You Douglas Clegg
Superior Achievement in a First Novel
Win The Licking Valley Coon Hunters Club Brian A. Hopkins
Nomination House of Leaves Mark Z. Danielewski
Nomination Nailed by the Heart Simon Clark
Nomination Run Douglas E. Winter
--- Preliminary Nominees -------
* A Darkness Inbred Victor Heck
* Clickers J. F. Gonzalez and Mark Williams
* Cuckoo Richard Wright (1975- )
* Darkers Lisa DuMond
* Daughters of the Moon Joseph Curtin
* Duet for the Devil T. Winter-Damon and Randy Chandler
* Eternal Sunset Sèphera Girón
* Immortal: A Linking of Souls D. E. Davidson
* Out of the Light Ralph W. Bieber, II and Holly H. Newstein
* Raveling Peter Moore Smith
* The Big Punch Louis Maistros
* The Doorway S. M. Korslund
* The Fox Woman Kij Johnson
* Secret Life of Colors (variant of The Secret Life of Colors) Steve Savile
Superior Achievement in Long Fiction
Win The Man on the Ceiling Steve Rasnic Tem and Melanie Tem
Nomination God Screamed and Screamed, Then I Ate Him Lawrence P. Santoro
Nomination In Shock Joyce Carol Oates
Nomination Riding the Bullet Stephen King
--- Preliminary Nominees -------
* A Rag, a Bone, and a Hank of Hair P. D. Cacek
* Blood Mangoes Ashok K. Banker
* Damned Fool Man Tina L. Jens
* Deep Blue David Niall Wilson
* Demons John Shirley
* Down Here in the Garden Tia V. Travis
* Filthy Death, the Leering Clown Joseph Moore and Brett Alexander Savory
* Forbidden Fruits That Rot Upon the Vine Brian Hodge
* Goddesses Linda Nagata
* Heart's Blood William F. Nolan
* Kiowa Wells R. A. Cox
* Mr. Dark's Carnival Glen Hirshberg
* Mr. Hands Gary A. Braunbeck
* Pelican Cay David Case
* Plastic Jesus Poppy Z. Brite
* Purity Douglas Clegg
* The Heidelberg Cylinder Jonathan Carroll
* Naming of Parts Tim Lebbon
* The Origin of Truth Tim Lebbon
* The Plant: Zenith Rising Stephen King
Superior Achievement in Short Fiction
Win Gone Jack Ketchum
Nomination Dead Cat Bounce Gerard Daniel Houarner
Nomination Fallen Angel Robert J. Sawyer
Nomination Mexican Moon Karen E. Taylor
--- Preliminary Nominees -------
* A Dichotomy of Belief Michael Oliveri
* A Poem of Adrian, Grey David Niall Wilson and Brian A. Hopkins
* Angel Eyes Steve Eller
* Bird's Dead Mort Castle
* Bloodroses John Everson
* Comes a Cool Rain Michael Kelly
* Crocodile Gods Brian A. Hopkins
* Defining Moments David Niall Wilson
* Dirty Black Summer James Newman
* Dream Catcher Sandy DeLuca
* Madeline in Effigy Mehitobel Wilson
* Painting Blue Murders Steve Savile
* Shatter Pains Patricia Lee Macomber
* Still Crazy After All These Years Judi Rohrig
* The Dark Hearts of Stones Brian A. Hopkins
* The Dead Stay Dead Nicholas Kaufmann
* The Idea Man Steve Beai
Superior Achievement in a Fiction Collection
Win Magic Terror: Seven Tales Peter Straub
Nomination City Fishing Steve Rasnic Tem
Nomination Up, Out of Cities That Blow Hot and Cold Charlee Jacob
Nomination Wind Over Heaven and Other Dark Tales Bruce Holland Rogers
--- Preliminary Nominees -------
* Black Evening David Morrell
* Cage of Bones & Other Deadly Obsessions John Everson
* Dystopia: Collected Stories Richard Christian Matheson
* Frights of Fancy J. N. Williamson
* Ghost Music and Other Tales Thomas Tessier
* Ghosts, Spirits, Computers and World Machines Gene O'Neill
* I Love You and There Is Nothing You Can Do About It Gerard Houarner
* Moon on the Water Mort Castle
* Night Freight Bill Pronzini
* Punktown Jeffrey Thomas
* Scary Rednecks and Other Inbred Horrors David Whitman and Weston Ochse
* Tales of Pain and Wonder Caitlín R. Kiernan
* Terror Incognita Jeffrey Thomas
* Thank You for the Flowers Scott Nicholson
* The Death Artist Dennis Etchison
* The Vampire Stories of Nancy Kilpatrick Nancy Kilpatrick
* Toybox Al Sarrantonio
Superior Achievement in an Anthology
Win The Year's Best Fantasy & Horror: Thirteenth Annual Collection Ellen Datlow and Terri Windling
Nomination Bad News Richard Laymon
Nomination Brainbox: The Real Horror Steve Eller
Nomination Extremes: Fantasy and Horror from the Ends of the Earth Brian A. Hopkins
--- Preliminary Nominees -------
* Bell, Book & Beyond P. D. Cacek
* Cemetery Sonata II June Hubbard
* Cthulhu and the Coeds or Kids & Squids Tina L. Jens
* Daughter of Dangerous Dames Tina L. Jens
* Embraces: Dark Erotica Paula Guran
* Imagination Fully Dilated, Volume II Elizabeth Engstrom
* Northern Horror Edo van Belkom
* October Dreams: A Celebration of Halloween Richard Chizmar and Robert Morrish
* Queer Fear Michael Rowe
* Shadows and Silence Barbara Roden and Christopher Roden
* Skull Full of Spurs: A Roundup of Weird Westerns Jason Bovberg and Kirk Whitham
* Strange Attraction Edward E. Kramer
* Taps and Sighs Peter Crowther
* The Mammoth Book of Best New Horror: Volume 11 Stephen Jones
* The Red, Red Robin Project Brian A. Hopkins
* Unnatural Selection Gord Rollo
Superior Achievement in Non-Fiction
Win On Writing: A Memoir of the Craft Stephen King
Nomination At the Foot of the Story Tree: An Inquiry into the Fiction of Peter Straub Bill Sheehan
Nomination Hellnotes David B. Silva and Paul F. Olson
Nomination Horror of the 20th Century: An Illustrated History Robert Weinberg
--- Preliminary Nominees -------
* Apocalypse Culture 2 Adam Parfrey
* Jobs in Hell (email newsletter) Brian Keene
* Lord of a Visible World: An Autobiography in Letters H. P. Lovecraft
* The Circus Fire: A True Story Stewart O'Nan
* The Gila Queen's Guide to Markets Kathryn Ptacek
* This Craft of Verse Jorge Luis Borges
* Weird N.J. Mark Moran and Mark Sceurman
* Writing Horror Edo van Belkom
Life Achievement
Win ---- Nigel Kneale
Special Small Press Award
Win Subterranean Press William K. Schafer
Superior Achievement in a Poetry Collection
Win A Student of Hell Tom Piccirilli
Nomination Burial Plot in Sagittarius Sandy DeLuca
Nomination Paratabloids Michael A. Arnzen
Nomination The Complete Accursed Wives Bruce Boston
--- Preliminary Nominees -------
* Autumn Phantoms Wendy Rathbone
* Defacing the Moon Mike Allen
* Flowers from a Dark Star Charlee Jacob
* Results of a preliminary investigation of the electrochemical properties of some organic matrices David C. Kopaska-Merkel
Superior Achievement in a Screenplay
Win Shadow of the Vampire (IMDB) Steven Katz
Nomination Pitch Black (IMDB) Ken Wheat and Jim Wheat and David Twohy
Nomination Requiem for a Dream (IMDB) Hubert Selby, Jr. and Darren Aronofsky
Nomination The Cell (IMDB) Mark Protosevich
Nomination Unbreakable (IMDB) M. Night Shyamalan
--- Preliminary Nominees -------
* American Psycho (IMDB) Mary Herron and Guinevere Turner
* Buffy the Vampire Slayer - Buffy Vs. Dracula Marti Noxon
* Final Destination (IMDB) Jeffrey Reddick and Glen Morgan and James Wong
* The Others: Eyes Glen Morgan and James Wong
* The Others: Pilot John Brancato and Michael Ferris
* The X-Files - Redrum (IMDB) Daniel Arkin and Steven Maeda
* The X-Files - The Amazing Maleeni (IMDB) Vince Gilligan and John Shiban and Frank Spotnitz
* The X-Files - X-Cops (IMDB) Vince Gilligan
* Ultraviolet (IMDB) Joe Ahearn
* What Lies Beneath (IMDB) Clark Gregg
Superior Achievement in a Work for Young Readers
Win The Power of UN Nancy Etchemendy
Nomination Be Afraid! Edo van Belkom
Nomination Harry Potter and the Goblet of Fire J. K. Rowling
Nomination The Christmas Thingy F. Paul Wilson
--- Preliminary Nominees -------
* Cinderella Skeleton Robert D. San Souci
* Stories That Won't Make Your Parents Hurl Selina Rosen
Superior Achievement in an Illustrated Narrative
Win The League of Extraordinary Gentlemen (6-Part Series) Alan Moore
Nomination Cable 79-84 Robert Weinberg
Nomination Red Romance (Flinch 11) Joe R. Lansdale
Nomination Spuds (Night Terrors #1) Bernie Wrightson
--- Preliminary Nominees -------
* Black Market Souls! (Supernatural Law 26) Batton Lash
* Blair Witch Chronicles 3 Jen Van Meter
* Hard Time (Hellblazer 146-150) Brian Azzarello
* I Married a Monster (Kelly 1) Michael T. Gilbert and Janet Gilbert
* Singha's Talons (Miniseries) David Quinn
* The Day the Earth Turned Slower (Planetary 8) Warren Ellis
Superior Achievement in Other Media
Win Chiaroscuro (http://www.gothic.net/chiaroscuro/chizine) Patricia Lee Macomber and Steve Eller and Sandra Kasturi and Brett A. Savory
Nomination Back to the Black Lagoon (On the Creature from the Black Lagoon Dvd) David J. Skal
Nomination Gothic.Net (http://www.gothic.net) Mehitobel Wilson
Nomination Twilight Tales Reading Series (http://www.twilighttales.com) Tina L. Jens and Andrea Dubnick
--- Preliminary Nominees -------
* Diablo II (Video Game) Kurt Beane
* Invisible Man Revealed (On the Invisible Man Dvd) David J. Skal
* Stealing Souls Lucy Taylor
* Sudden in a Shaft of Shadow, Volume 1 David B. Silva
* Twilight Showcase (http://www.twilightshowcase.com) Gary W. Conner and G. Durant Haire and David Whitman
The Richard Laymon Award (President's Medal)
Win ---- Kathryn Ptacek
Win ---- Judi Rohrig
Trustees Hammer Award
Win ---- Nancy Etchemendy

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)