ISFDB banner

2003 Bram Stoker Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Bram Stoker Award

1980's:  -   -   -   -   -   -   -  1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017  -   - 
Superior Achievement in a Novel
Win Lost Boy, Lost Girl Peter Straub
Nomination A Choir of Ill Children Tom Piccirilli
Nomination Serenity Falls James A. Moore
Nomination The Night Country Stewart O'Nan
Nomination Wolves of the Calla Stephen King
Superior Achievement in a First Novel
Win The Rising Brian Keene
Nomination Monstrocity Jeffrey Thomas
Nomination Veniss Underground Jeff VanderMeer
Nomination Wolf's Trap William D. Gagliani
Superior Achievement in a Work for Young Readers
Win Harry Potter and the Order of the Phoenix J. K. Rowling
Nomination A Stir of Bones Nina Kiriki Hoffman
Nomination Even Odder: More Stories to Chill the Heart Steve Burt
Nomination The Oracle Catherine Fisher
Nomination The Wolves in the Walls Neil Gaiman
Superior Achievement in Long Fiction
Win Closing Time Jack Ketchum
Nomination Fuckin' Lie Down Already Tom Piccirilli
Nomination Louisiana Breakdown Lucius Shepard
Nomination Roll Them Bones David Niall Wilson
Nomination The Necromancer Douglas Clegg
Superior Achievement in Short Fiction
Win Duty Gary A. Braunbeck
Nomination Harvey's Dream Stephen King
Nomination The Haunting Joyce Carol Oates
Nomination The Last Supper Scott Edelman
Nomination The Red Bow George Saunders
Superior Achievement in a Fiction Collection
Nomination Bibliomancy Elizabeth Hand
Nomination Fangs and Angel Wings Karen E. Taylor
Nomination Graveyard People: The Collected Cedar Hill Stories, Volume 1 Gary A. Braunbeck
Nomination Peaceable Kingdom Jack Ketchum
Nomination Told by the Dead Ramsey Campbell
Superior Achievement in a Screenplay
Win Bubba Ho-Tep Don Coscarelli
Nomination Identity Michael Cooney
Nomination Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl Ted Elliott and Terry Rossio
Superior Achievement in an Anthology
Nomination Borderlands 5 Elizabeth E. Monteleone and Thomas F. Monteleone
Nomination Gathering the Bones Ramsey Campbell and Jack Dann and Dennis Etchison
Nomination Southern Blood: New Australian Tales of the Supernatural Bill Congreve
Nomination The Dark: New Ghost Stories Ellen Datlow
Nomination The Year's Best Fantasy & Horror: Sixteenth Annual Collection Ellen Datlow and Terri Windling
Superior Achievement in Non-Fiction
Win The Mothers and Fathers Italian Association Thomas F. Monteleone
Nomination Alan Moore: Portrait of an Extraordinary Gentleman Smoky Man and Gary Spencer Millidge
Nomination Fear in a Handful of Dust: Horror as a Way of Life Gary A. Braunbeck
Nomination Hellnotes Judi Rohrig
Nomination Ralan.com Ralan Conley
Superior Achievement in a Poetry Collection
Win Pitchblende: Songs of Flesh, Bone, Blood Bruce Boston
Nomination Cardinal Sins Charlee Jacob
Nomination Final Girl Daphne Gottlieb
Nomination Gorelets: Unpleasant Poems Michael A. Arnzen
Nomination Professor LaGungo's Exotic Artifacts & Assorted Mystic Collectibles Mark McLaughlin
Life Achievement
Nomination ---- Anne Rice
Nomination ---- Martin H. Greenberg

Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)