ISFDB banner

1996 Prix Aurora Awards

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Long-Form Work in English / Meilleur livre en anglais
Win The Terminal Experiment Robert J. Sawyer
Nomination Resurrection Man Sean Stewart
Nomination The Cursed Dave Duncan
Nomination Mysterium Robert Charles Wilson
Nomination Starmind Jeanne Robinson and Spider Robinson
Nomination The Lions of al-Rassan Guy Gavriel Kay
Meilleur livre en français / Best Long-Form Work in French
Win Les voyageurs malgré eux Élisabeth Vonarburg
Nomination Manuscrit trouvé dans un secrétaire Daniel Sernine
Nomination La rose du désert Yves Meynard
Nomination L'oiseau de feu: 2C. Le sauve-qui-peut Jacques Brossard
Nomination Lame Esther Rochon
Nomination Les voyages thanatologiques de Yan Malter Jean-Pierre April
Best Short-Form Work in English / Meilleure nouvelle en anglais
Win The Perseids Robert Charles Wilson
Nomination Lost in the Mail Robert J. Sawyer
Nomination Tea and Hamsters Michael G. Coney
Nomination The Summer Worms David Nickle
Nomination The Dead Go Shopping Stephanie Bedwell-Grime
Meilleur nouvelle en français / Best Short-Form Work in French
Win Équinoxe Yves Meynard
Nomination Le peuple de Protée Jean-Louis Trudel
Nomination La cité de Penlocke Natasha Beaulieu
Nomination Adieu aux armes pour une fourmi-soldat (Part One) Claude-Michel Prévost
Nomination L'attrait du bleu Esther Rochon
Best Other Work in English / Meilleur ouvrage en anglais (Autre)
Win Reboot (IMDB)
Nomination Northern Frights 3 Don Hutchison
Nomination On Spec: The First Five Years The On Spec Editorial Collective
Nomination Out of this World Hugh Spencer and Allan Weiss
Nomination TransVersions - 1995 Phyllis Gotlieb and Sally McBride and Dale L. Sproule
Meilleur ouvrage en français (Autre) / Best Other Work in French
Win Solaris - 1995 Joël Champetier
Nomination critiques (Solaris) Jean-Louis Trudel
Nomination Casanegra Denis Vaillancourt and Thierry Vincent
Nomination critiques Solaris 112-114, interventions SRC Radio «Demain la veille» Élisabeth Vonarburg
Nomination Imagine... - 1995 Marc Lemaire
Nomination La généalogie de l'inimaginable: "Le modèle de Pickman" de H. P. Lovecraft Daniel Canty
Artistic Achievement / Accomplissement artistique
Win ---- Jean-Pierre Normand
Nomination ---- Dale L. Sproule
Nomination ---- Steve Fahnestalk
Nomination ---- Henry Van Der Linde
Nomination ---- Robert Pasternak
Fan Achievement (Fanzine) / Accomplissement fanique (Fanzine)
Win Under the Ozone Hole - 1995 John Wilcox Herbert and Karl Johanson
Nomination Warp Factor Chris Chartier
Nomination BCSFAzine - 1995 R. Graeme Cameron
Nomination BCSFAzine - 1995 John C. H. Wong
Nomination From Beyond the Oört Cloud - 1995 Aaron Yorgason
Nomination WARP - 1995 Keith Braithwaite
Fan Achievement (Organizational) / Accomplissement fanique (Organisation)
Win SFSF Boréal, Prix Boréal Jean-Louis Trudel
Nomination Warp 9 Chris Chartier
Nomination Space-Time Continuum Rebecca M. Senese
Nomination Toronto Trek Monica Winkler
Nomination Klingon Imperial Diplomatic Corps (KIDC) Capucine Plourde
Nomination MonSFFA Lynda Pelley
Nomination FilkOntario Judith Hayman
Fan Achievement (Other) / Accomplissement fanique (Autre)
Win entertainer/personnalité: amuseur Larry Stewart
Nomination fan writing/écriture fanique Lloyd Penney
Nomination Ether Patrol reviews Adam Charlesworth
Nomination entertainer Lou Israel
Nomination filk-singing Stephanie Bedwell-Grime

Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)