ISFDB banner

1997 Prix Aurora Awards

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Long-Form Work in English / Meilleur livre en anglais
Win Starplex Robert J. Sawyer
Nomination Child of the Night Nancy Kilpatrick
Nomination No Quarter Tanya Huff
Nomination Resurrection Man Sean Stewart
Nomination Shadow of Ashland Terence M. Green
Meilleur livre en français / Best Long-Form Work in French
Win La rose du désert Yves Meynard
Nomination L'arc-en-cercle Daniel Sernine
Nomination Lame Esther Rochon
Nomination Les rêves de la mer Élisabeth Vonarburg
Best Short-Form Work in English / Meilleure nouvelle en anglais
Win Peking Man Robert J. Sawyer
Nomination Bethlehem Peter Watts
Nomination Face Dances Rebecca M. Senese
Nomination In Your Dreams Stephanie Bedwell-Grime
Nomination Memory Games Dale L. Sproule
Nomination The Piano Player Has No Fingers Edo van Belkom
Meilleur nouvelle en français / Best Short-Form Work in French
Win Lamente-toi, Sagesse ! Jean-Louis Trudel
Nomination La Maison douleur Francine Pelletier
Nomination Laïka Natasha Beaulieu
Nomination Le début du cercle Élisabeth Vonarburg
Nomination {/thea} ou le jour venu Alain Bergeron
Best Other Work in English / Meilleur ouvrage en anglais (Autre)
Win On Spec - 1996 The On Spec Editorial Collective
Nomination Parsec - 1996 Chris Krejlgaard
Nomination Tesseracts 5 Yves Meynard and Robert Runté
Nomination The Great Pulp Heroes Don Hutchison
Nomination TransVersions - 1996 Sally McBride and Dale L. Sproule
Meilleur ouvrage en français (Autre) / Best Other Work in French
Win Solaris - 1996 Joël Champetier
Nomination critiques (Solaris 117 & 118) Joël Champetier
Nomination critiques (Solaris 117-119) Élisabeth Vonarburg
Nomination Imagine... - 1996 Paul-G. Croteau and Marc Lemaire
Nomination Interventions (SRC-Radio "Demain la Veille") Élisabeth Vonarburg
Nomination Perf et Odonto, "De Philator en filature!" - Société canadienne des postes Ronn Sutton and Janet L. Hetherington and Hèlène LaPlante
Artistic Achievement / Accomplissement artistique
Win imagine... 74, Éd. Médiaspaul couvertures/covers, On Spec v8n4, Parsec v2n1, Solaris 118, SF Chronicle Jan/96, Tesseracts Q Jean-Pierre Normand
Nomination Parsec, Perf & Gauge/Perf et Odonto, Song of the Sirens #1: Spinnerette Ronn Sutton
Nomination sculpture Stephanie Ann Johanson
Nomination TransVersions 5 Jeff Kuipers
Nomination Writers of the Future XII, On Spec v8n2, v8n3 Kenneth Scott
Fan Achievement (Fanzine) / Accomplissement fanique (Fanzine)
Win Sol Rising - 1996 Theresa Wojtasiewicz
Nomination From Beyond the Oört Cloud Aaron Yorgason
Nomination NorthWords - 1996 James M. Botte
Nomination OSFS Statement - 1996 Lionel Wagner
Nomination The Diplomatic Pouch Capucine Plourde
Nomination Under the Ozone Hole - 1996 John Wilcox Herbert and Karl Johanson
Nomination WARP - 1996 Keith Braithwaite
Fan Achievement (Organizational) / Accomplissement fanique (Organisation)
Win SF Saturday Yvonne Penney
Nomination Klingon Imperial Diplomatic Corps (KIDC) Capucine Plourde
Nomination MonSFFA Lynda Pelley
Nomination Space-Time Continuum Rebecca M. Senese
Nomination Toronto Trek 10 program book Warren Huska
Fan Achievement (Other) / Accomplissement fanique (Autre)
Win fan writing/écriture fanique Lloyd Penney
Nomination bibliography/bibliographie [Dracula Opus 300] Norbert Spehner
Nomination entertainer/personnalité: amuseur Larry Stewart
Nomination filk-singing Judith Hayman
Nomination Klingon Imperial Diplomatic Corps website design / conception du site internet KIDC: www.klingon.org Capucine Plourde
Nomination Plant 9 From Outer Space MonSFFA

Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)