ISFDB banner

2002 Prix Aurora Awards

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Long-Form Work in English / Meilleur livre en anglais
Win In the Company of Others Julie E. Czerneda
Nomination Ascending James Alan Gardner
Nomination Maelstrom Peter Watts
Nomination Teeth Edo van Belkom
Nomination The Chronoliths Robert Charles Wilson
Meilleur livre en français / Best Long-Form Work in French
Win Les Transfigurés Du Centaure Jean-Louis Trudel
Nomination Ithuriel Michèle Laframboise
Nomination Le messager des orages Laurent McAllister
Nomination Le pouvoir d'émeraude Danielle Simard
Best Short-Form Work in English / Meilleure nouvelle en anglais
Win Left Foot on a Blind Man Julie E. Czerneda
Nomination After the Internet Mark A. Rayner
Nomination By Her Hand, She Draws You Down Douglas Smith
Nomination Equations Mary E. Choo
Nomination The Deed of Snigli Marcie Tentchoff
Nomination The Red Bird Douglas Smith
Nomination Waking the Dead Robert H. Beer
Meilleur nouvelle en français / Best Short-Form Work in French
Win Light Remembered Daniel Sernine
Nomination Bientôt sur votre écran Éric Gauthier
Nomination Huit harmoniques de Lumière Joël Champetier
Nomination Klé Natasha Beaulieu
Nomination L'enfant des mondes assoupis Yves Meynard
Nomination La parade du Hoyl Douglas Smith
Best Other Work in English / Meilleur ouvrage en anglais (Autre)
Win Underwater Nightmare Isaac Szpindel
Nomination "Books to Look For" Review Column in F&SF Charles de Lint
Nomination Call of Cthulhu: Unseen Masters Bruce Ballon
Nomination On Spec: The Canadian Magazine of Speculative Writing Copper Pig Writers' Society
Nomination Wild Things Live There: The Best of Northern Frights Don Hutchison
Nomination World Fantasy Convention 2001 CD-ROM Nancy Kilpatrick
Meilleur ouvrage en français (Autre) / Best Other Work in French
Win Solaris Joël Champetier
Nomination Dissection par un résurrectionniste du XIXe siècle fantastique en Amérique française Mario Rendace
Nomination L'Année 1998 de la Science-Fiction et du fantastique Québécois Claude Janelle and Jean Pettigrew
Nomination Les Bibliothèques imaginaires Mario Tessier
Artistic Achievement / Accomplissement artistique
Win On Spec Spring/01, On Spec Summer/01 James Beveridge
Nomination CUFF: A Trip Report Found in a Plain Manila Envelope Scott Patri
Nomination On Spec Winter/2000, Elvira Ronn Sutton
Nomination On Spec Winter/2000, Parsec Spring/Summer 2001 Lar Desouza
Nomination On Wings of a Dragon Martin Springett
Nomination SF Artwork for Nectar: New Era Classroom, Technology and Research Larry Stewart
Nomination Solaris 136, On Spec Spring/2001, Les Nuages De Phoenix Jean-Pierre Normand
Fan Achievement (Fanzine) / Accomplissement fanique (Fanzine)
Win Voyageur (http://www.idic.ca) Karen Bennett and Sharon Lowachee
Nomination BCSFAzine (British Columbia S.F. Association) Garth Spencer
Nomination Made in Canada Newsletter (http://www.geocities.com/canadian_sf/Newsletters) Don Bassie
Nomination Opuntia Dale Speirs
Nomination OSFS Statement (Ottawa SF Society) Paul Valcour
Fan Achievement (Organizational) / Accomplissement fanique (Organisation)
Win USS Hudson Bay / IDIC Peter Johnson
Nomination Con*Cept 2001 Cathy Palmer-Lister
Nomination KAG Kanada Paul Carreau
Nomination MonSFFA & www.monsffa.com Bernard Reischl
Nomination SF Pubnites in Toronto Yvonne Penney
Fan Achievement (Other) / Accomplissement fanique (Autre)
Win fan writing/écriture fanique Alex Von Thorn
Nomination Cinema Scarité (film reviews/critiques de vidéo) Janet Hetherington
Nomination entertainer/personnalité: amuseur Larry Stewart
Nomination fan writing/écriture fanique Lloyd Penney
Nomination one-man SF parody shows / presentations individuelles de parodies SF Jason Taniguchi

Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)