ISFDB banner

2014 Prix Aurora Awards

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Novel – English
Win A Turn of Light Julie E. Czerneda
Nomination Red Planet Blues Robert J. Sawyer
Nomination River of Stars Guy Gavriel Kay
Nomination The Tattooed Witch Susan MacGregor
Nomination Tombstone Blues Chadwick Ginther
Best YA Novel – English
Win The Rising Kelley Armstrong
Nomination Demon Gate Marty Chan
Nomination Ink Amanda Sun
Nomination Out of Time David Laderoute
Nomination Resolve Neil Godbout
Nomination The Lake and the Library S. M. Beiko
Best Short Fiction – English
Win Ghost in the Machine Ryan McFadden
Nomination A Bunny Hug for Karl Mike Rimar
Nomination Angela and Her Three Wishes Eileen Bell
Nomination Green Man She Restless Billie Milholland
Nomination Living Bargains Suzanne Church
Nomination The Awakening of Master March Randy McCharles
Nomination The Gift Susan Forest
Best Graphic Novel – English
Win Rock, Paper, Cynic Peter Chiykowski
Nomination Looking for Group Ryan Sohmer and Lar DeSouza
Nomination Weregeek Alina Pete
Nomination Wild Game: Sweet Tooth Vol. 6 Jeff Lemire
Best Poem/Song – English
Win Night Journey: West Coast Eileen Kernaghan
Nomination A City of Buried Rivers David Clink
Nomination Awake Peter Storey
Nomination Lost Amal El-Mohtar
Nomination The Collected Postcards of Billy the Kid Helen Marshall
Nomination Turning the Leaves Amal El-Mohtar
Best Related Work – English
Win On Spec - 2013 Diane L. Walton
Win On Spec - 2013 Diane L. Walton
Nomination Imaginarium 2013: The Best Canadian Speculative Writing Samantha Beiko and Sandra Kasturi
Nomination Suzenyms Susan MacGregor
Nomination The Puzzle Box The Apocalyptic Four
Nomination The Urban Green Man Janice Blaine and Adria Laycraft
Best Artist
Win ---- Erik Mohr
Nomination Demon Gate Tanya Montini
Nomination ---- Melissa Mary Duncan
Nomination ---- Dan O'Driscoll
Nomination ---- Apis Teicher
Best Fan Publication
--- No Award Given This Year -------
* ----
Best Fan Organizational
Win Chair and Programming, When Words Collide, Calgary Randy McCharles
Nomination Art Show Director, VCON 38, Vancouver Rose Wilson
Nomination Chair Ottawa Chiaroscuro Reading Series, ChiSeries Ottawa Matt Moore
Nomination Co-Chairs Ad Astra, Toronto Evelyn Baker and Alana Otis-Wood
Nomination Co-Chairs Chiaroscuro Reading Series, ChiSeries Toronto Sandra Kasturi and James Bambury
Nomination Co-Chairs Chiaroscuro Reading Series, ChiSeries Winnipeg S.M. Beiko and Chadwick Ginther
Best Fan Music
Win His Performance of Space Oddity Chris Hadfield
Nomination Beowulf Pulled My Arm Off Kari Maaren
Nomination CTRL+ALT+DUETS Debs & Errol
Nomination Pirate Elves in Space Devin Melanson and Leslie Hudson and Kari Maaren
Nomination ---- Brooke Abbey
Best Fan Related Work
Win "Why I Read Canadian Speculative Fiction: The Social Dimension of Reading", Scholar Keynote Address at ACCSFF '13, Toronto Robert Runt้
Nomination Weekly Column in Amazing Stories Magazine R. Graeme Cameron
Nomination Weekly Column in Amazing Stories Magazine Steve Fahnestalk

Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)