ISFDB banner

2018 Dragon Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Dragon Award

2010's:  -   -   -   -   -   -  2016 2017 2018  - 
Best Science Fiction Novel
Win Artemis Andy Weir
Nomination It Takes Death to Reach a Star Stu Jones and Gareth Worthington
Nomination Persepolis Rising Daniel Abraham and Ty Franck
Nomination Sins of Her Father Mike Kupari
Nomination The Mutineer's Daughter Chris Kennedy and Thomas A. Mays
Nomination Win Vera Nazarian
Best Fantasy Novel
Win Oathbringer Brandon Sanderson
Nomination A Tempered Warrior Jon R. Osborne
Nomination Shoot the Messenger Pippa DaCosta
Nomination The Land: Predators Aleron Kong
Nomination The Traitor God Cameron Johnston
Nomination War Hammer Shayne Silvers
Best Young Adult / Middle Grade Novel
Win Children of Blood and Bone Tomi Adeyemi
Nomination A Court of Frost and Starlight Sarah J. Maas
Nomination Brightly Burning Alexa Donne
Nomination Cold Bath Street A. J. Hartley
Nomination Warcross Marie Lu
Nomination When Tinker Met Bell Alethea Kontis
Best Military Science Fiction or Fantasy Novel
Win A Call to Vengeance Thomas Pope and David Weber and Timothy Zahn
Nomination Communication Failure Joe Zieja
Nomination Integration Colonel Jonathan P. Brazee
Nomination Legend Christopher Woods
Nomination Points of Impact Marko Kloos
Nomination Price of Freedom Michael Anderle and Craig Martelle
Best Alternate History Novel
Win Uncharted Kevin J. Anderson and Sarah A. Hoyt
Nomination Dark State Charles Stross
Nomination Minds of Men Kacey Ezell
Nomination The Dream of the Iron Dragon Robert Kroese
Nomination The Sea Peoples S. M. Stirling
Nomination Witchy Winter D. J. Butler
Best Apocalyptic Novel
--- No Award Given This Year -------
* ----
Best Horror Novel
Win Sleeping Beauties Owen King and Stephen King
Nomination A Time To Run Mark Wandrey
Nomination Beneath the Lighthouse Julieanne Lynch
Nomination Glimpse Jonathan Maberry
Nomination Meddling Kids Edgar Cantero
Nomination The Cabin at the End of the World Paul Tremblay
Best Media Tie-In Novel
Win Leia: Princess of Alderaan Claudia Gray
Nomination Before the Storm Christie Golden
Nomination Desperate Hours David Mack
Nomination Fear Itself James Swallow
Nomination Legacy of Onyx Matt Forbeck
Nomination Phasma Delilah S. Dawson
Best Graphic Novel
Win White Sand, Volume 1 Rik Hoskin and Brandon Sanderson
Nomination Be Prepared Vera Brosgol
Nomination Chicago Typewriter: The Red Ribbon Brandon Fiadino and Djibril Morissette-Phan and James Greatorex
Nomination Monstress Volume Two: The Blood Marjorie Liu and Sana Takeda
Nomination Paper Girls Brian K. Vaughan and Cliff Chiang
Nomination The Vision Tom King and Gabriel Hernandez Walta

Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)