ISFDB banner

2019 Dragon Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Dragon Award

2010's:  -   -   -   -   -   -  2016 2017 2018 2019
Best Science Fiction Novel
Win A Star-Wheeled Sky Brad R. Torgersen
Nomination A Memory Called Empire Arkady Martine
Nomination Europe at Dawn Dave Hutchinson
Nomination Record of a Spaceborn Few Becky Chambers
Nomination Red Moon Kim Stanley Robinson
Nomination Tiamat's Wrath James S. A. Corey
Best Fantasy Novel
Win House of Assassins Larry Correia
Nomination Deep Roots Ruthanna Emrys
Nomination Foundryside Robert Jackson Bennett
Nomination Lies Sleeping Ben Aaronovitch
Nomination Spinning Silver Naomi Novik
Nomination The Raven Tower Ann Leckie
Best Young Adult / Middle Grade Novel
Win Bloodwitch Susan Dennard
Nomination Archenemies Marissa Meyer
Nomination Armageddon Girls (variant of Dandelion Iron) Aaron Michael Ritchey
Nomination Impostors Scott Westerfeld
Nomination Sawkill Girls Claire Legrand
Nomination The King's Regret Philip Ligon
Nomination The Pioneer Bridget Tyler
Best Military Science Fiction or Fantasy Novel
Win Uncompromising Honor David Weber
Nomination A Pale Dawn Chris Kennedy and Mark Wandrey
Nomination Marine Joshua Dalzelle
Nomination Order of the Centurion Jason Anspach and Nick Cole
Nomination Sons of the Lion Jason Cordova
Nomination The Light Brigade Kameron Hurley
Best Alternate History Novel
Win Black Chamber S. M. Stirling
Nomination Machines Like Me Ian McEwan
Nomination The Calculating Stars Mary Robinette Kowal
Nomination The Iron Codex David Mack
Nomination The World Asunder Kacey Ezell
Nomination Unholy Land Lavie Tidhar
Best Apocalyptic Novel
--- No Award Given This Year -------
* ----
Best Horror Novel
Win Little Darlings Melanie Golding
Nomination 100 Fathoms Below Nicholas Kaufmann and Steven L. Kent
Nomination Cardinal Black Robert R. McCammon
Nomination Riddance Shelley Jackson
Nomination We Sold Our Souls Grady Hendrix
Nomination Zombie Airman David Guenther
Best Media Tie-In Novel
Win Alliances Timothy Zahn
Nomination Big Damn Hero James Lovegrove
Nomination Darkness on the Edge of Town Adam Christopher
Nomination Master & Apprentice Claudia Gray
Nomination The Replicant War Chris Kennedy
Nomination The Way to the Stars Una McCormack
Best Graphic Novel
Win X-Men: Grand Design Second Genesis Ed Piskor
Nomination Berlin Jason Lutes
Nomination Haven Marjorie M. Liu and Sana Takeda
Nomination Hey, Kiddo Jarret J. Krosoczka
Nomination I Am Young M. Dean
Nomination On a Sunbeam Tillie Walden

Copyright © 1995-2020 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)