ISFDB banner

2020 Dragon Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Dragon Award

2010's:  -   -   -   -   -   -  2016 2017 2018 2019
2020's: 2020 2021  -   -   -   -   -   -   -   - 
Best Science Fiction Novel
Win The Last Emperox John Scalzi
Nomination Gideon the Ninth Tamsyn Muir
Nomination Network Effect Martha Wells
Nomination The Future of Another Timeline Annalee Newitz
Nomination The Rosewater Redemption Tade Thompson
Nomination The Ten Thousand Doors of January Alix E. Harrow
Nomination The Testaments Margaret Atwood
Nomination Wanderers Chuck Wendig
Best Fantasy Novel
Win The Starless Sea Erin Morgenstern
Nomination Dead Astronauts Jeff VanderMeer
Nomination Gods of Jade and Shadow Silvia Moreno-Garcia
Nomination Jade War Fonda Lee
Nomination Ninth House Leigh Bardugo
Nomination The Burning White Brent Weeks
Best Young Adult / Middle Grade Novel
Win Finch Merlin and the Fount of Youth Bella Forrest
Nomination Catfishing on CatNet Naomi Kritzer
Nomination Cog Greg van Eekhout
Nomination Force Collector Kevin Shinick
Nomination The Grace Year Kim Liggett
Nomination The Poison Jungle Tui T. Sutherland
Best Military Science Fiction or Fantasy Novel
Win Savage Wars Jason Anspach and Nick Cole
Nomination Aftershocks Marko Kloos
Nomination Defiance Bear Ross
Nomination Edge of Valor Josh Hayes
Nomination Howling Dark Christopher Ruocchio
Nomination System Failure Joe Zieja
Best Alternate History Novel
Win Witchy Kingdom D. J. Butler
Nomination A Nation Interrupted Kevin McDonald
Nomination As Our World Ends Jack Hunt
Nomination Revolution W. L. Goodwater
Nomination The Girl with No Face M. H. Boroson
Nomination Up-time Pride and Down-time Prejudice Mark H. Huston
Best Media Tie-In Novel
Win The Ghost Machine James Lovegrove
Nomination Phalanx Scott Sigler
Nomination Resistance Reborn Rebecca Roanhorse
Nomination The Enterprise War John Jackson Miller
Nomination The Last Best Hope Una McCormack
Best Horror Novel
Win The Twisted Ones T. Kingfisher
Nomination Imaginary Friend Stephen Chbosky
Nomination Scavenger Hunt Michaelbrent Collings
Nomination The Pursuit of William Abbey Claire North
Nomination The Toll Cherie Priest
Best Comic Book
Win Avengers Jason Aaron and Ed McGuinness
Nomination Bitter Root David F. Walker and Chuck Brown and Sanford Greene
Nomination Immortal Hulk Al Ewing and Joe Bennett
Nomination Monstress Marjorie Liu and Sana Takeda
Nomination Spider-Woman Karla Pacheco and Pere Perez and Paulo Siqueira
Nomination Undiscovered Country Charles Soule and Scott Snyder and Daniele Orlandini and Giuseppe Camuncoli and Matt D. Wilson
Best Graphic Novel
Win Battlestar Galactica Counterstrike John Jackson Miller and Daniel HDR
Nomination Batman Universe Brian Michael Bendis and Nick Derington
Nomination Black Bolt Christian Ward and Frazier Irving and Stephanie Hans
Nomination Dragon Hoops Gene Luen Yang
Nomination Mister Miracle Tom King and Mitch Gerads
Nomination Something is Killing the Children Vol. 1 James Tynion, IV and Werther Dell'Edera
Best Science Fiction or Fantasy TV Series
Win The Mandalorian (IMDB) Disney plus
Nomination Altered Carbon (IMDB) Netflix
Nomination Lost In Space (IMDB) Netflix Originals
Nomination Star Trek: Picard (IMDB) CBS All Access
Nomination The Expanse (IMDB) Amazon Prime
Nomination The Witcher (IMDB) Netflix
Nomination Watchmen (IMDB) HBO
Best Science Fiction or Fantasy Movie
Win Star Wars: The Rise of Skywalker (IMDB) J. J. Abrams
Nomination Ad Astra (IMDB) James Gray
Nomination Fast Color (IMDB) Julia Hart
Nomination Joker (IMDB) Todd Phillips
Nomination Terminator: Dark Fate (IMDB) Tim Miller
Nomination The Lion King (IMDB) Jon Favreau
Best Science Fiction or Fantasy PC / Console Game
Win Star Wars Jedi: Fallen Order (IMDB) Respawn Entertainment and Electronic Arts
Nomination Borderlands 3 (IMDB) Gearbox Software and 2k Games
Nomination Control (IMDB) Remedy Entertainment and 505 Games
Nomination Death Stranding (IMDB) Kojima Productions and Sony Interactive
Nomination Gears 5 (IMDB) The Coalition and Xbox Game Studios
Nomination Half-Life: Alyx (IMDB) Valve
Nomination The Outer Worlds (IMDB) Obsidian Entertainment and Private Division
Best Science Fiction or Fantasy Mobile Game
Win Minecraft Earth (IMDB) Mojang Studios and Xbox Game Studios
Nomination Arknights Hypergryph and Yostar
Nomination Call of Duty: Mobile (IMDB) TiMi Studios and Activision Games
Nomination Grindstone (IMDB) Capybara Games Inc.
Nomination Manifold Garden (IMDB) William Chyr Studio
Nomination Mutazione Die Gute Fabrik and Akupara Games
Best Science Fiction or Fantasy Board Game
Win Tapestry Stonemaier Games
Nomination Forgotten Waters Plaid Hat Games
Nomination Jaws of the Lion Cephalofair Games
Nomination Power Rangers: Heroes of the Grid Renegade Game Studios
Nomination The Crew: The Quest for Planet Nine Kosmos
Nomination The King's Dilemma Horrible Guild Game Studio
Best Science Fiction or Fantasy Miniatures / Collectible Card / Role-Playing Game
Win Magic: The Gathering: Throne of Eldraine Wizards of the Coast
Nomination Alien RPG Free League Publishing
Nomination Battlestar Galactica Starship Battles: Viper Mk. VII Ares Games
Nomination Pathfinder Second Edition Paizo Publishing
Nomination Spectaculars Core Game Scratchpad Publishing
Nomination Warhammer Age of Sigmar: Warcry Games Workshop

Copyright © 1995-2022 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (2006-04-24)