ISFDB banner

2021 Dragon Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for Dragon Award

2010's:  -   -   -   -   -   -  2016 2017 2018 2019
2020's: 2020 2021  -   -   -   -   -   -   -   - 
Best Science Fiction Novel
Win Project Hail Mary Andy Weir
Nomination A Desolation Called Peace Arkady Martine
Nomination Attack Surface Cory Doctorow
Nomination Black Sun Rebecca Roanhorse
Nomination Machine Elizabeth Bear
Nomination Ready Player Two Ernest Cline
Nomination The Ministry for the Future Kim Stanley Robinson
Best Fantasy Novel
Win Battle Ground Jim Butcher
Nomination Dead Lies Dreaming Charles Stross
Nomination Piranesi Susanna Clarke
Nomination Rhythm of War Brandon Sanderson
Nomination The Invisible Life of Addie LaRue V. E. Schwab
Nomination The Once and Future Witches Alix E. Harrow
Best Young Adult / Middle Grade Novel
Win A Wizard's Guide to Defensive Baking T. Kingfisher
Nomination A Deadly Education Naomi Novik
Nomination A Peculiar Peril Jeff VanderMeer
Nomination Elatsoe Darcie Little Badger
Nomination The Scapegracers Hannah Abigail Clarke
Nomination The Tinderbox: Soldier of Indira Lou Diamond Phillips
Best Military Science Fiction or Fantasy Novel
Win Gun Runner John Brown and Larry Correia
Nomination Demon in White Christopher Ruocchio
Nomination Direct Fire Rick Partlow
Nomination Fleet Elements Walter Jon Williams
Nomination Orders of Battle Marko Kloos
Nomination Sentenced to War Jonathan Brazee and J. N. Chaney
Best Alternate History Novel
Win 1637: No Peace Beyond the Line Eric Flint and Charles E. Gannon
Nomination A Master of Djinn
P. Djl Clark?P. Djeli Clark
Nomination Axiom's End Lindsay Ellis
Nomination Daggers in Darkness S. M. Stirling
Nomination The Relentless Moon Mary Robinette Kowal
Nomination The Russian Cage Charlaine Harris
Best Media Tie-In Novel
Win Generations Tim Lebbon
Nomination Chaos Rising Timothy Zahn
Nomination Greater Good Timothy Zahn
Nomination Light of the Jedi Charles Soule
Nomination Meltdown Eric Kelley and Lee Zlotoff
Nomination Penitent Dan Abnett
Nomination Shadows Rising Madeleine Roux
Best Horror Novel
Win The Hollow Places T. Kingfisher
Nomination Survivor Song Paul Tremblay
Nomination Synchronicity Michaelbrent Collings
Nomination The Only Good Indians Stephen Graham Jones
Nomination The Taxidermist's Lover Polly Hall
Nomination True Story Kate Reed Petty
Best Comic Book
Win X-Men Jonathan Hickman and Mahmud Asrar
Nomination Daredevil Chip Zdarsky and Marco Checchetto
Nomination Immortal Hulk Al Ewing and Joe Bennett
Nomination Invisible Kingdom G. Willow Wilson and Christian Ward
Nomination Monstress Marjorie Liu and Sana Takeda
Nomination Once & Future Kieron Gillen and Dan Mora
Best Graphic Novel
Win The Magicians: New Class Lev Grossman and Lilah Sturges
Nomination Dracula, Motherf**ker Alex de Campi and Erica Henderson
Nomination Pius Bak The Magic Fish Trung Le Nguyen
Nomination Pulp Ed Brubaker and Sean Phillips and Jacob Phillips
Nomination The Book Tour Andi Watson
Nomination The Green Lantern Season Two Grant Morrison and Liam Sharp
Best Science Fiction or Fantasy TV Series
Win The Expanse (IMDB)
Nomination Loki (IMDB)
Nomination Resident Alien (IMDB)
Nomination Shadow & Bone (IMDB)
Nomination Star Trek: Discovery (IMDB)
Nomination The Nevers (IMDB)
Nomination WandaVision (IMDB)
Best Science Fiction or Fantasy Movie
Win The Old Guard (IMDB) Gina Prince-Bythewood
Nomination Bill & Ted Face the Music (IMDB) Dean Parisot
Nomination Godzilla vs Kong (IMDB) Adam Wingard
Nomination Justice League (IMDB) Zack Snyder
Nomination Patty Jenkins (IMDB) Gina Prince-Bythewood
Nomination Space Sweepers (IMDB) Sung-hee Jo
Nomination Tenet (IMDB) Christopher Nolan
Best Science Fiction or Fantasy PC / Console Game
Win Assassin's Creed: Valhalla (IMDB)
Nomination Crusader Kings III (IMDB)
Nomination Cyberpunk 2077 (IMDB)
Nomination Ghost of Tsushima (IMDB)
Nomination Hades (IMDB)
Nomination Star Wars: Squadrons (IMDB)
Best Science Fiction or Fantasy Mobile Game
Win Harry Potter: Puzzles and Spells
Nomination Alba: A Wildlife Adventure (IMDB)
Nomination Empire of Sin (IMDB)
Nomination Genshin Impact (IMDB)
Nomination Orwell's Animal Farm
Nomination South of the Circle (IMDB)
Best Science Fiction or Fantasy Board Game
Win Dune: Imperium
Nomination Curious Cargo
Nomination Marvel United
Nomination Oceans
Nomination Pandemc: Legacy Season
Nomination Sleeping Gods
Best Science Fiction or Fantasy Miniatures / Collectible Card / Role-Playing Game
Win Warhammer: Age of Sigmar: Soulbound Role-Playing Game
Nomination Cyberpunk RED
Nomination Magic: The Gathering, Strixhaven: School of Mages
Nomination Magic: The Gathering, Zendikar Rising
Nomination Pokemon TCG: Champion's Path Elite Trainer Box, Pokemon Explorer's Guide to Wildemount

Copyright © 1995-2021 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (2006-04-24)