ISFDB banner

2010 David Gemmell Awards for Fantasy

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for David Gemmell Awards for Fantasy

2000's:  -   -   -   -   -   -   -   -   -  2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018  - 
Legend Award
Win Empire Graham McNeill
Nomination Best Served Cold Joe Abercrombie
Nomination The Cardinal's Blades (translation of Les lames du cardinal) Pierre Pevel
Nomination The Gathering Storm Robert Jordan and Brandon Sanderson
Nomination Warbreaker Brandon Sanderson
--- Preliminary Nominees -------
* Arch Wizard Ed Greenwood
* Blood of Ambrose James Enge
* Blood of the Mantis Adrian Tchaikovsky
* Bones of the Dragon Margaret Weis and Tracy Hickman
* By the Mountain Bound Elizabeth Bear
* Canticle Ken Scholes
* Chaosbound David Farland
* Dark Haven Gail Z. Martin
* Destroyer of Worlds Mark Chadbourn
* Dragonseed James Maxey
* Dust of Dreams Steven Erikson
* Fire Kristin Cashore
* God of Clocks Alan Campbell
* Green Jay Lake
* Heart's Blood Juliet Marillier
* Heritage of the Xandim Maggie Furey
* Imager L. E. Modesitt, Jr.
* Imager's Challenge L. E. Modesitt, Jr.
* Irons in the Fire Juliet E. McKenna
* Kell's Legend Andy Remic
* Kings and Assassins Lane Robins
* Lamentation Ken Scholes
* Lord of Silence Mark Chadbourn
* Midwinter Matthew Sturges
* Naamah's Kiss Jacqueline Carey
* Night's Haunting Matthew Sprange
* Nights of Villjamur Mark Charan Newton
* Reiksguard Richard Williams
* Retribution Falls Chris Wooding
* Rides a Dread Legion Raymond E. Feist
* Servant of a Dark God John Brown
* Shadow Magic Jaida Jones and Danielle Bennett
* Shamanslayer Nathan Long
* The Adamantine Palace Stephen Deas
* The Crucible of the Dragon God Mike Wild
* The Dame R. A. Salvatore
* The Dragon Keeper Robin Hobb
* The Drowning City Amanda Downum
* The Dwarves (translation of Die Zwerge) Markus Heitz
* The Edge of the World Kevin J. Anderson
* The Island Tim Lebbon
* The Judging Eye R. Scott Bakker
* The Laurentine Spy Emily Gee
* The Magician's Apprentice Trudi Canavan
* The Other Lands David Anthony Durham
* The Phoenix Transformed James Mallory and Mercedes Lackey
* The Pretender's Crown C. E. Murphy
* The Prodigal Mage Karen Miller
* The Rats and the Ruling Sea Robert V. S. Redick
* The Rise of the Iron Moon Stephen Hunt
* The Sad Tale of the Brothers Grossbart Jesse Bullington
* The Silver Mage Katharine Kerr
* Tyrant's Blood Fiona McIntosh
* White Star Beth Vaughan
Morningstar Award
Win The Cardinal's Blades (translation of Les lames du cardinal) Pierre Pevel
Nomination Lamentation Ken Scholes
Nomination The Adamantine Palace Stephen Deas
Nomination The Drowning City Amanda Downum
Nomination The Sad Tale of the Brothers Grossbart Jesse Bullington
--- Preliminary Nominees -------
* Blood of Ambrose James Enge
* Midwinter Matthew Sturges
* Servant of a Dark God John Brown
* The Dwarves (translation of Die Zwerge) Markus Heitz
Ravenheart Award
Win Best Served Cold Dave Senior and Didier Graffet
Nomination Dragon Keeper Jackie Morris
Nomination Empire Jon Sullivan
Nomination Fire Larry Rostant
Nomination The Cardinal's Blades Jon Sullivan
--- Preliminary Nominees -------
* Blood of Ambrose Dominic Harman
* Midwinter Chris McGrath
* The Twilight Herald Todd Lockwood

Copyright (c) 1995-2018 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)