ISFDB banner

2016 David Gemmell Awards for Fantasy

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for David Gemmell Awards for Fantasy

2000's:  -   -   -   -   -   -   -   -   -  2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018  - 
Legend Award
Win The Liar's Key Mark Lawrence
Nomination Ruin John Gwynne
Nomination Slayer: Book II of the Doom of Gotrek Gurnisson David Guymer
Nomination Son of the Black Sword Larry Correia
Nomination The Dread Wyrm Miles Cameron
--- Preliminary Nominees -------
* A Crown for Cold Silver Jesse Bullington
* Angel of Storms Trudi Canavan
* Archaon: Lord of Chaos Rob Sanders
* Ascendant's Rite David Hair
* Black Wolves Kate Elliott
* Chaos Unleashed Drew Karpyshyn
* Devastating Hate (translation of Vernichtender Hass) Markus Heitz
* Fool's Quest Robin Hobb
* Foreign Devils John Hornor Jacobs
* Guns of the Dawn Adrian Tchaikovsky
* Half a King Joe Abercrombie
* Knight's Shadow Sebastien de Castell
* Old Man's Ghosts Tom Lloyd
* Path of Gods Snorri Kristjansson
* Queen of Fire Anthony Ryan
* Reign of Iron Angus Watson
* Shadows of Self Brandon Sanderson
* Skyborn David Dalglish
* Spark and Carousel Joanne Hall
* Spinning Thorns Anna Sheehan
* Swords and Scoundrels Julia Knight
* The Aeronaut's Windlass Jim Butcher
* The Autumn Republic Brian McClellan
* The Boy Who Wept Blood Den Patrick
* The Cathedral of Known Things Edward Cox
* The Dagger's Path Glenda Larke
* The Darkling Child Terry Brooks
* The Fifth Season N. K. Jemisin
* The Heir to the North Steven Poore
* The House of Shattered Wings Aliette de Bodard
* The Hunter's Kind Rebecca Levene
* The Iron Ghost Jen Williams
* The Mechanical Ian Tregillis
* The Price of Valour (variant of The Price of Valor) Django Wexler
* The Providence of Fire Brian Staveley
* The Silver Kings Stephen Deas
* The Skull Throne Peter V. Brett
* The Sword of the South David Weber
* Those Above Daniel Polansky
* Twelve Kings (variant of Twelve Kings in Sharakhai) Bradley Beaulieu
* Uprooted Naomi Novik
* Valkyrie's Song M. D. Lachlan
* War of Shadows Gail Z. Martin
Morningstar Award
Win The Vagrant Peter Newman
Nomination An Ember in the Ashes Sabaa Tahir
Nomination Battlemage Stephen Aryan
Nomination Starborn Lucy Hounsom
Nomination The Fire Sermon Francesca Haig
Nomination The Traitor Baru Cormorant Seth Dickinson
Ravenheart Award
Win The Liar's Key Jason Chan
Nomination Archaon: Lord of Chaos Raymond Swanland
Nomination Ruin Paul Young
Nomination Son of the Black Sword Larry Elmore
Nomination The Dread Wyrm Kerem Beyit
--- Preliminary Nominees -------
* An Ember in the Ashes Arcangel Images and Mohamad Hani
* Angel of Storms Duncan Spilling
* Ascendant's Rite Paul Young
* Battlemage Steve Stone
* Black Wolves Larry Rostant
* Fool's Quest Jackie Morris
* Foreign Devils Patrick Knowles
* Knight's Shadow Manuela Hackl
* Old Man's Ghosts Krzysztof Domaradzki
* Reign of Iron Larry Rostant
* Shadows of Self Sam Green
* Skyborn Tommy Arnold
* Spinning Thorns Laura B
* Swords and Scoundrels Gene Mollica
* The Aeronaut's Windlass Chris McGrath
* The Autumn Republic Michael Frost and Gene Mollica and Lauren Panepinto
* The Boy Who Wept Blood Alejandro Colucci
* The Cathedral of Known Things Christopher Gibbs
* The Dagger's Path Steve Stone
* The Darkling Child Bastien Lecouffe Deharme
* The Fifth Season Lauren Panepinto
* The Flotsam Trilogy Mark Ferrari
* The House of Shattered Wings Teddy Eduardo Iglesias and Shadoweddancer
* The Hunter's Kind Tim McDonough
* The Iron Ghost Patrick Insole
* The Silver Kings Stephen Youll
* The Skull Throne Larry Rostant
* Those Above Rhett Podersoo
* Twelve Kings Chris Moore
* Uprooted James Annal
* Valkyrie's Song Paul Young
* War of Shadows Larry Rostant

Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)