ISFDB banner

2017 British Fantasy Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

August Derleth Award for Best Horror Novel
Win Disappearance at Devil's Rock Paul Tremblay
Nomination 13 Minutes Sarah Pinborough
Nomination The Hidden People Alison Littlewood
Nomination The Searching Dead Ramsey Campbell
Robert Holdstock Award for Best Fantasy Novel
Win The Tiger and the Wolf Adrian Tchaikovsky
Nomination The High King's Vengeance Steven Poore
Nomination The Silver Tide Jen Williams
Nomination The Summer Goddess Joanne Hall
Best Novella
Win The Ballad of Black Tom Victor LaValle
Nomination Bodies of Water V. H. Leslie
Nomination Every Heart a Doorway Seanan McGuire
Nomination Hammers on Bone Cassandra Khaw
Nomination The Arrival of Missives Aliya Whiteley
Nomination The Grieving Stones Gary McMahon
Best Short Fiction
Win White Rabbit Georgina Bruce
Nomination Charmed Life Simon Avery
Nomination Greenteeth Gary Budden
Nomination The Watcher Sammy H. K. Smith
Nomination The Women's Song Nadine West
Nomination Waxy Camilla Grudova
Best Collection
Win Some Will Not Sleep: Selected Horrors Adam Nevill
Nomination A Tiding of Magpies Pete Sutton
Nomination Secret Language Neil Williamson
Nomination Sharp Ends Joe Abercrombie
Nomination The Parts We Play Stephen Volk
Nomination The Unheimlich Manoeuvre Tracy Fahey
Best Anthology
Win Lightspeed - 2016 Nalo Hopkinson and Kristine Ong Muslim
Nomination Asian Monsters Margrét Helgadóttir
Nomination Dead Letters: An Anthology of the Undelivered, the Missing, the Returned ... Conrad Williams
Nomination Fight Like a Girl Roz Clarke and Joanne Hall
Nomination Something Remains: Joel Lane and Friends Peter Coleborn and Pauline E. Dungate
Nomination The Starlit Wood: New Fairy Tales Dominik Parisien and Navah Wolfe
Best Non-Fiction
Win The Geek Feminist Revolution Kameron Hurley
Nomination Blood Spectrum (Black Static, July-August 2016) Gary Couzens
Nomination Blood Spectrum (Black Static, March-April 2016) Gary Couzens
Nomination Blood Spectrum (Black Static, May-June 2016) Gary Couzens
Nomination Blood Spectrum (Black Static, November-December 2016) Gary Couzens
Nomination Blood Spectrum (Black Static, September-October 2016) Gary Couzens
Nomination Ginger Nuts of Horror Jim McLeod
Nomination The Women of Harry Potter series Sarah Gailey
Nomination This Spectacular Darkness Joel Lane
Nomination Words Are My Matter: Writings About Life and Books, 2000-2016 Ursula K. Le Guin
Best Artist
Win ---- Daniele Serra
Nomination ---- Ben Baldwin
Nomination ---- Evelinn Enoksen
Nomination ---- Sarah Anne Langton
Best Comic/Graphic Novel
Win Monstress, Vol 1: Awakening Marjorie Liu and Sana Takeda
Nomination 2000AD (progs 1963-2011) Matt Smith
Nomination Patsy Walker, A.K.A. Hellcat! (#2-13) Kate Leth and Brittney Williams
Nomination Saga (#33-40) Brian K. Vaughan and Fiona Staples
Nomination Sixpack and Dogwelder: Hard Travelin' Heroz (#1-5) Garth Ennis and Russ Braun
Nomination Skal (Chapter 3, pages 1-19) Jennie Gyllblad
Best Film/Television Production
Win Arrival (IMDB)
Nomination Black Mirror series 3 (IMDB)
Nomination Captain America: Civil War (IMDB)
Nomination Deadpool (IMDB)
Nomination High Rise (IMDB)
Best Independent Press
Win ---- Grimbold Press
Nomination ---- Alchemy Press
Nomination ---- Fox Spirit Books
Nomination ---- NewCon Press
Nomination ---- TTA Press
Best Magazine/Periodical
Win Tor.com - 2016 Stacy Hill
Win Tor.com - 2016 Jonathan Strahan
Win Tor.com - 2016 Ellen Datlow
Win Tor.com - 2016 Lee Harris (I)
Win Tor.com - 2016 Claire Eddy
Win Tor.com - 2016 Liz Gorinsky
Win Tor.com - 2016 Miriam Weinberg
Win Tor.com - 2016 Ann VanderMeer
Win Tor.com - 2016 Patrick Nielsen Hayden
Win Tor.com - 2016 Ellen Datlow and Lee Harris (I)
Win Tor.com - 2016 Diana Pho
Win Tor.com - 2016 Carl Engle-Laird
Win Tor.com - 2016 David G. Hartwell
Win Tor.com - 2016 Susan Chang
Win Tor.com - 2016 Melissa Frain
Win Tor.com - 2016 Justin Landon
Win Tor.com - 2016 George R. R. Martin
Nomination Black Static - 2016 Andy Cox
Nomination Ginger Nuts of Horror
Nomination Interzone - 2016 Andy Cox
Nomination Uncanny Magazine - 2016 Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
The Karl Edward Wagner Award
Win ---- Jan Edwards
The Legends of Fantasy Con Award
Win ---- David Sutton and Sandra Sutton
The Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer
Win Stay Crazy Erica L. Satifka
Nomination Becoming David Phil Sloman
Nomination Chasing Embers James Bennett
Nomination Exile Martin Owton
Nomination New Pompeii Daniel Godfrey

Copyright (c) 1995-2019 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)