ISFDB banner

2020 British Fantasy Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for British Fantasy Award

1970's:  -   -  1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
2020's: 2020 2021  -   -   -   -   -   -   -   - 
August Derleth Award for Best Horror Novel
Win The Reddening Adam Nevill
Nomination Mistletoe Alison Littlewood
Nomination The Institute Stephen King
Nomination The Migration Helen Marshall
Nomination The Plague Stones James Brogden
Nomination The Twisted Ones T. Kingfisher
Robert Holdstock Award for Best Fantasy Novel
Win The Bone Ships R. J. Barker
Nomination The Migration Helen Marshall
Nomination The Poison Song Jen Williams
Nomination The Ten Thousand Doors of January Alix E. Harrow
Best Novella
Win Ormeshadow Priya Sharma
Nomination Ragged Alice Gareth L. Powell
Nomination The Ascent to Godhood JY Yang
Nomination The Butcher's Table Nathan Ballingrud
Nomination The Deep Rivers Solomon
Nomination The Survival of Molly Southbourne Tade Thompson
Best Short Fiction
Win The Pain-Eater's Daughter Laura Mauro
Nomination Dendrochronology Penny Jones
Nomination I Say (I Say, I Say) Robert Shearman
Nomination Tomorrow, When I Was Young Julie Travis
Best Collection
Win Sing Your Sadness Deep Laura Mauro
Nomination Growing Things and Other Stories Paul Tremblay
Nomination Of Wars, and Memories, and Starlight Aliette de Bodard
Nomination The Boughs Withered: When I Told Them My Dreams Maura McHugh
Nomination This House of Wounds Georgina Bruce
Best Anthology
Win New Suns: Original Speculative Fiction by People of Color Nisi Shawl
Nomination A Secret Guide to Fighting Elder Gods Jennifer Brozek
Nomination Once Upon a Parsec: The Book of Alien Fairy Tales David Gullen
Nomination The Big Book of Classic Fantasy Ann VanderMeer and Jeff VanderMeer
Nomination The Woods Phil Sloman
Nomination Wonderland Paul Kane and Marie O'Regan
Best Non-Fiction
Win The Dark Fantastic: Race and the Imagination from Harry Potter to the Hunger Games Ebony Elizabeth Thomas
Nomination Coffinmaker's Blues: Collected Writings on Terror Stephen Volk
Nomination Joanna Russ Gwyneth Jones
Nomination Notes from the Borderland Lynda E. Rucker
Nomination The Full Lid Alasdair Stuart
Nomination The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein Farah Mendlesohn
Best Artist
Win ---- Ben Baldwin
Nomination ---- Vince Haig
Nomination ---- Jackie Morris
Nomination ---- David Rix
Best Audio
Win PodCastle
Nomination Breaking the Glass Slipper
Nomination PseudoPod
Nomination Speculative Spaces
Best Comic/Graphic Novel
Win DIE Kieron Gillen and
Stephanie Hans?Stephanie Hans
Nomination 2000AD Matt Smith
Nomination B.P.R.D. The Devil You Know, Vol. 3: Ragna Rok Mike Mignola and Scott Allie and Laurence Campbell and et al
Nomination Basketful of Heads #1 Joe Hill
Nomination DCeased #1-6 Tom Taylor and Trevor Hairsine and Stefano Gaudiano and et al
Nomination The Ozone Diary Pentti Otsamo and Tero Mielonen
Best Film/Television Production
Win Us (IMDB) Jordan Peele
Nomination Game of Thrones: The Long Night (IMDB) David Benioff and D. B. Weiss
Nomination The Witcher: Rare Species (IMDB) Haily Hall
Nomination Watchmen: It's Summer and We're Running Out of Ice (IMDB) Damon Lindelof
Best Independent Press
Win Rebellion Publishing
Nomination Aqueduct Press
Nomination Black Shuck Books
Nomination Luna Press
Nomination NewCon Press
Nomination Undertow Publications
Best Magazine/Periodical
Win Fiyah Magazine of Black Speculative Fiction - 2019 DaVaun Sanders and Troy L. Wiggins
Nomination Black Static - 2019 Andy Cox
Nomination Ginger Nuts of Horror
Nomination Shoreline of Infinity - 2019 Noel Chidwick
Nomination The Dark - 2019 Silvia Moreno-Garcia and Sean Wallace
Nomination The Dark - 2019 Michael Kelly and Silvia Moreno-Garcia and Sean Wallace
Nomination The Magazine of Fantasy & Science Fiction - 2019 Charles Coleman Finlay
The Karl Edward Wagner Award
Win ---- Craig Lockley
The Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer
Win The Water Dancer Ta-Nehisi Coates
Nomination Gideon the Ninth Tamsyn Muir
Nomination Suffer Little Children Penny Jones
Nomination The Joining Nina Oram
Nomination The Ten Thousand Doors of January Alix E. Harrow

Copyright © 1995-2021 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (2006-04-24)