ISFDB banner

2021 British Fantasy Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for British Fantasy Award

1970's:  -   -  1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
2020's: 2020 2021  -   -   -   -   -   -   -   - 
August Derleth Award for Best Horror Novel
Win Mexican Gothic Silvia Moreno-Garcia
Nomination Beneath the Rising Premee Mohamed
Nomination Plain Bad Heroines Emily M. Danforth
Nomination Survivor Song Paul Tremblay
Nomination The Hollow Places T. Kingfisher
Nomination The Only Good Indians Stephen Graham Jones
Robert Holdstock Award for Best Fantasy Novel
Win The Once and Future Witches Alix E. Harrow
Nomination By Force Alone Lavie Tidhar
Nomination Dark River Rym Kechacha
Nomination The Bone Shard Daughter Andrea Stewart
Nomination The City We Became N. K. Jemisin
Nomination Threading the Labyrinth Tiffani Angus
Best Novella
Win Ring Shout; or, Hunting Ku Kluxes in the End Times
P. Djčlí Clark?P. Djeli Clark
Nomination A Song for the End Kit Power
Nomination Honeybones Georgina Bruce
Nomination The Flame and the Flood Shona Kinsella
Nomination The Order of the Pure Moon Reflected in Water Zen Cho
Nomination Triggernometry Stark Holborn
Best Short Fiction
Win Infinite Tea in the Demara Café Ida Keogh
Nomination 8-Bit Free Will John Wiswell
Nomination Daylight Robbery Anna Taborska
Nomination We Do Like to be Beside Pete Sutton
Best Collection
Win The Watcher in the Woods Charlotte Bond
Nomination Bloody Britain Anna Taborska
Nomination Only the Broken Remain Dan Coxon
Nomination We All Hear Stories in the Dark Robert Shearman
Best Anthology
Win Dominion: An Anthology of Speculative Fiction from Africa and the African Diaspora (Volume One) Ekpeki Oghenechovwe Donald and Zelda Knight
Nomination After Sundown Mark Morris
Nomination Black Cranes Geneve Flynn and Lee Murray
Nomination Shadows & Tall Trees 8 Michael Kelly
Best Non-Fiction
Win Women Make Horror: Filmmaking, Feminism, Genre Alison Peirse
Nomination It's the End of the World: But What Are We Really Afraid Of? Adam Roberts
Nomination Notes from the Borderland Lynda E. Rucker
Nomination The Full Lid - 2020 Alasdair Stuart
Nomination The Unstable Realities of Christopher Priest Paul Kincaid
Nomination Ties That Bind: Love in Fantasy and Science Fiction Francesca T. Barbini
Best Artist
Win ---- Daniele Serra
Nomination ---- Warwick Fraser-Coombe
Nomination ---- David Rix
Nomination ---- Vincent Sammy
Best Audio
Win The Magnus Archives Rusty Quill
Nomination Breaking the Glass Slipper Megan Leigh and Lucy Hounson and Charlotte Bond
Nomination PodCastle Escape Artists
Nomination PseudoPod Escape Artists
Nomination Stellar Firma Rusty Quill
Nomination The Sandman Neil Gaiman and Dirk Maggs
Best Comic/Graphic Novel
Win DIE Vol. 2: Split the Party Kieron Gillen and
Stephanie Hans?Stephanie Hans
Nomination John Constantine: Hellblazer, Vol. 1: Marks of Woe Simon Spurrier and Aaron Campbell
Nomination Rivers of London: The Fey and the Furious Ben Aaronovitch and Andrew Cartmell
Nomination The Daughters of Ys Jo Rioux and M. T. Andersen
Nomination The Magic Fish Trung Le Nguyen
Nomination Venus in the Blind Spot Junji Ito
Best Film/Television Production
Win The Boys: What I Know (IMDB)
Nomination Birds of Prey (IMDB)
Nomination Saint Maud (IMDB)
Nomination The Haunting of Bly Manor: The Romance of Certain Old Clothes (IMDB)
Nomination The Invisible Man (IMDB)
Nomination The Lighthouse (IMDB)
Best Independent Press
Win Luna Press Publishing
Nomination Black Shuck Books
Nomination Flame Tree Press
Nomination Unsung Stories
Best Magazine/Periodical
Win Strange Horizons - 2020 Vanessa Rose Phin
Nomination Black Static - 2020 Andy Cox
Nomination Fiyah Magazine of Black Speculative Fiction - 2020 DaVaun Sanders and Troy L. Wiggins
Nomination Ginger Nuts of Horror
Nomination The Dark - 2020 Silvia Moreno-Garcia and Sean Wallace
The Karl Edward Wagner Award
Win ---- Alasdair Stuart
The Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer
Win Flyaway Kathleen Jennings
Nomination Dark River Rym Kechacha
Nomination England's Screaming Sean Hogan
Nomination Green Fingers Dan Coxon
Nomination Only the Broken Remain Dan Coxon
Nomination The Vanished Birds Simon Jimenez
Nomination Threading the Labyrinth Tiffani Angus
Nomination Three Mothers, One Father Sean Hogan

Copyright © 1995-2021 Al von Ruff and the ISFDB team
ISFDB Engine - Version 4.00 (2006-04-24)