2008 British Science Fiction Award

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Award Years for British Science Fiction Award

1960's:  -   -   -   -   -  1965  -   -   -  1969
1970's: 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
1980's: 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989
1990's: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
2000's: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010's: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016  -   -   - 
Best Novel
Win The Night Sessions Ken MacLeod
Nomination Anathem Neal Stephenson
Nomination Flood Stephen Baxter
Nomination The Gone-Away World Nick Harkaway
--- Preliminary Nominees -------
* Dark Blood John Meaney
* Dreamers of the Day Mary Doria Russell
* Going Under Justina Robson
* Halting State Charles Stross
* House of Suns Alastair Reynolds
* Incandescence Greg Egan
* Killing Kiss Sam Stone
* Matter Iain M. Banks
* Memoirs of a Master Forger William Heaney
* Nation Terry Pratchett
* Neuropath Scott Bakker
* Saturn's Children Charles Stross
* Shadow Web N. M. Browne
* Song of Time Ian R. MacLeod
* Swiftly Adam Roberts
* The Broken World Tim Etchells
* The Heritage Will Ashon
* The Invention of Everything Else Samantha Hunt
* The Knife of Never Letting Go Patrick Ness
* The Steel Remains Richard Morgan
* Weaver Stephen Baxter
* Winterstrike Liz Williams
Best Short Fiction
Win Exhalation Ted Chiang
Nomination Crystal Nights Greg Egan
Nomination Evidence of Love in a Case of Abandonment: One Daughter's Personal Account M. Rickert
Nomination Little Lost Robot Paul McAuley
--- Preliminary Nominees -------
* 26 Monkeys, Also the Abyss Kij Johnson
* A Brief Guide to Other Histories Paul McAuley
* A Buyer's Guide to Maps of Antarctica (variant of A Buyer's Guide to Maps of Antartica) Catherynne M. Valente
* An Honest Day's Work Margo Lanagan
* And Their Blood Will Be Prescient to Fire Freda Warrington
* Avatar on the Belts William J. Piovano
* Brittney's Labyrinth Richard A. Lovett
* Butterfly, Falling at Dawn Aliette de Bodard
* Captain Ordinary Terry Bisson
* City of the Dead Paul McAuley
* Days of Wonder Geoff Ryman
* Elementals Ian R. MacLeod
* Emptier Than Void John Meaney
* Graveyard of the Cloud Gods David Seigler
* Greenland Chris Beckett
* Gunpowder Joe Hill
* His Master's Voice Hannu Rajaniemi
* How to Make Paper Airplanes Lavie Tidhar
* I Can't Look at the City Jim Stewart
* iCity Paul Di Filippo
* Infestation Garth Nix
* Jimmy's Roadside Cafe Ramsey Shehadeh
* Judgment Passed Jerry Oltion
* Kemistry Terry Grimwood
* Ki Do (The Way of the Trees) Sarah Thomas
* Legolas Does the Dishes Justina Robson
* Machine Maid Margo Lanagan
* Night Bird Soaring T. L. Morganfield
* Orange Neil Gaiman
* Owl Speak Storm Constantine
* Petrolpunk Adam Roberts
* Pseudo Tokyo Jennifer Linnaea
* Rat Island Chris Beckett
* Salad for Two Robert Reed
* Seaborne Kari Sperring
* Sense and Sensibility Benjamin Rosenbaum
* Static Marly Youmans
* Talk Is Cheap Geoff Ryman
* Tenbrook of Mars Dean McLaughlin
* The Best of Both Worlds Brian Stableford
* The Disemboweler Ekaterina Sedia
* The Dust Assassin Ian McDonald
* The Ecologist and the Avon Lady Tricia Sullivan
* The English Mutiny Ian R. MacLeod
* The Fantasy Jumper Will McIntosh
* The Fifth Star in the Southern Cross Margo Lanagan
* The Gambler Paolo Bacigalupi
* The God Particle Steve Longworth
* The Hob Carpet Ian R. MacLeod
* The Ice War Stephen Baxter
* The Imitation Game Rudy Rucker
* The Invisibles (translation of Les villes invisibles) Élisabeth Vonarburg
* The Magician's House Meghan McCarron
* The Moth Neil Williamson
* The Purloined Labradoodle Barry B. Longyear
* The Rising River Daniel Kaysen
* The Scarecrow's Boy Michael Swanwick
* The Scent of Their Arrival Mercurio D. Rivera
* The Ships Like Clouds, Risen by Their Rain Jason Sanford
* The Spacetime Pool Catherine Asaro
* The Stamp Terry Bisson
* The Sum of the Past Ian Whates
* The Surfer Kelly Link
* The Tear Ian McDonald
* They Left the City at Night Sarah Singleton
* TouchMe™: Keeping in Touch Heather Bradshaw
* We Love Deena Alice Sola Kim
* When Thorns Are the Tips of Trees Jason Sanford
* Your Collar Elizabeth Bear
* [A Ghost Samba] Ian McDonald
Best Non-Fiction
Win Rhetorics of Fantasy Farah Mendlesohn
Nomination Superheroes!: Capes and Crusaders in Comics and Films Roz Kaveney
Nomination What It Is We Do When We Read Science Fiction Paul Kincaid
Best Artwork
Win Subterfuge Andy Bigwood
Nomination Flood blacksheep Design
Nomination Interzone, #218 October 2008 Warwick Fraser-Coombe
Nomination Murky Depths, June 2008 Vincent Chong
Nomination Swiftly Blacksheep
--- Preliminary Nominees -------
* Analog Science Fiction and Fact, January-February 2008 David A. Hardy
* Analog Science Fiction and Fact, June 2008 David A. Hardy
* Asimov's Science Fiction, September 2008 John Picacio
* Eclipse Two: New Science Fiction and Fantasy Donato Giancola
* Fast Forward 2 John Picacio
* House of Suns Chris Moore
* Infoquake Stephan Martiniere
* Interzone, December 2008 Kenn Brown
* Jupiter XXI: Chaldene, July 2008 Jesse Speak
* Necrophenia Robert Rankin
* Pantechnicon, Issue 7 Lee Medcalf
* Space Captain Smith Angelo Rinaldi
* The Gone-Away World Glenn O'Neill
* The Graveyard Book Dave McKean

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)