2011 Prix Aurora Awards

You are not logged in. If you create a free account and sign in, you will be able to customize what is displayed.

Best Novel English
Win Watch Robert J. Sawyer
Nomination Black Bottle Man Craig Russell
Nomination Destiny's Blood Marie Bilodeau
Nomination Stealing Home Hayden Trenholm
Nomination Under Heaven Guy Gavriel Kay
Best Short Fiction English
Win The Burden of Fire Hayden Trenholm
Nomination Destiny Lives in the Tattoo's Needle Suzanne Church
Nomination The Envoy Al Onia
Nomination Touch the Sky, They Say Matt Moore
Nomination Your Beating Heart M. G. Gillett
Best Graphic Novel English
Win Goblins Tarol Hunt
Nomination Looking For Group, Vol. 3 Ryan Sohmer and Lar DeSouza
Nomination Stargazer, Volume 1 Von Allan
Nomination Tomboy Tara Emily Ragozzino
Best Poem/Song English
Win The ABCs of the End of the World Carolyn Clink
Nomination Let the Night In Sandra Kasturi
Nomination Of the Corn: Kore's Innocence Colleen Anderson
Nomination The Transformed Man Robert J. Sawyer
Nomination Waiting for the Harrowing Helen Marshall
Best Related Work English
Win The Dragon and the Stars Eric Choi and Derwin Mak
Nomination Chimerascope Douglas Smith
Nomination Evolve: Vampire Stories of the New Undead Nancy Kilpatrick
Nomination On Spec - 2010 Diane L. Walton
Nomination Tesseracts Fourteen: Strange Canadian Stories Brett Alexander Savory and John Robert Colombo
Best Artist
Win ---- Erik Mohr
Nomination ---- Aaron Paquette
Nomination ---- Lynne Taylor Fahnestalk
Nomination ---- Christina Molendyk
Nomination ---- Dan O'Driscoll
Best Fan Publication
--- No Award Given This Year -------
* ----
Best Fan Organizational
Win Chairs of Toronto SpecFic Colloquium Helen Marshall and Sandra Kasturi
Nomination Chair of Futurecon Liana Kerzner
Nomination Chair of Pure Speculation Brent M. Jans
Nomination Chair of SFContario Alex Von Thorn
Nomination Organizing the Constellation Awards Andrew Gurudata
Best Fan Filk
Win Face on Mars Dave Clement and Tom Jeffers
Nomination Time Traveller Phil Mills
Nomination ---- Karen Linsley
Best Fan Other
Win ---- John Mansfield and Linda Ross-Mansfield
Nomination ---- Tom Jeffers
Nomination ---- Lloyd Penney

Copyright (c) 1995-2016 Al von Ruff.
ISFDB Engine - Version 4.00 (04/24/06)